Archiv

Warez scéna dostala citelný zásah

08. 09. 2010
Sdílet na Facebooku Tweet

Aktualizováno | Server Torrentfreak, který jako první přinesl informace o celoevropské policejní razii pokračuje v rozkrývání případu a to nejen z pohledu vyšetřovatelů. Zatím se zdá, že zásah bude mít na warez scénu přinejmenším krátkodobý dopad. Nikdo by se ale nemohl divit, kdyby měl dopad i na výsledek švédských parlamentních voleb, které budou už za 10 dní.

Warez1
Vyšetřovatelé stále převážně mlčí, takže je těžké získat ověřené informace.

Jisté je v současnosti toto:

Primárním cílem operace byl útok na takzvané Topsite. Tedy servery, které dostávají do oběhu cracknuté verze počítačových programů a filmy předtím než vyjdou na DVD. Podstatné je, že skupiny lidí okolo Topsite se přímo podílí na prolamování ochran. Je to tedy první liga ve warez aktivitách.

Zatčených bylo relativně málo, zatím se ví o 10 v celé Evropě, z toho 5 bylo Belgičanů. ČTK uvádí, že další zatčení jsou ze Švédska, Norska a Polska. Belgičanům údajně hrozí pětiletý trest a vysoké pokuty. Svědci popisují, že policisté věděli velmi přesně co hledají. Přišli s příslušnými povoleními, odpojili konkrétní server a odvezli ho k dalšímu zkoumání. Tak probíhala většina zásahů.

Zdá se, že přinejmenším 3 ze 4 předních Topsite byly zásahem výrazně zasaženy, možná i úplně zničeny (TorrenteFreak uvádí mezi prvními třemi důležitými Topsite servery i český s názvem LOST). Většina dalších navíc prozatím ze strachu pozastavila provoz. Je tedy těžké zjistit, zda stojí kvůli policejnímu zásahu, nebo kvůli preventivním bezpečnostním opatřením.

Torrentfreak konstatuje, že takto rozsáhlý a koordinovaný zásah bude mít přinejmenším v nejbližší budoucnosti na Warez scénu výrazný dopad. Podrobnosti jsou k nalezení zde (v angličtině).

Ve zprávě cituje TorrentFreak i šéfa mediálního odboru České pirátské strany Jana Podhajského, který potvrzuje policejní zásah na kolejích ČVUT.

Kontroverze a nejasnosti:

Nejasné je především, jakým způsobem ve vyšetřování figurují torrentové trackery typu thepiratebay.org (TPB). Některé servery dokonce uvádějí, že právě ony byly hlavním terčem akce. Torrentfreak o věrohodnosti takových zpráv ale pochybuje. Faktem každopádně je, že provoz TPB byl celý včerejšek vážně narušen a problémy měly i další portály, třeba BTJunkie. Snažíme se vypátrat více přes kontakty, které před volbami dostaly banner ČPS na TPB, ale vzhledem k citlivosti zjišťovaných informací bohužel nemůžeme slíbit úspěch.

Obavy Švédské pirátské strany z ohrožení serverů Wikileaks (TZ Švédských pirátů v angličtině) se naštěstí nenaplnily. Zdá se, že policie se poučila a značně zapracovala na PR podobných akcí. Majitel jednoho ze serverů v housingu na Strahově Pirátským novinám potvrdil, že v jeho případě došlo jen ke krátké (asi desetiminutové) odstávce a jinak se jeho stroji nic nestalo, policie šla tedy zřejmě i v tomto případě najisto.

Největší spory se tedy vedou o to, zda se policie nemá věnovat raději něčemu užitečnějšímu. Zábavní průmysl opět chrlí odhady škod (v belgickém tisku se tentokrát objevilo 6 miliard eur ročně) a naprostá většina uživatelů nakonec řeší jen to, jestli se dostane ke svým oblíbeným seriálům, když sezóna právě začíná. Odpověď na poslední otázku je zcela určitě ano. Vždyť i Markéta Prchalová z České protipirátské unie na konferenci knižních nakladatelů přiznala, že sdílení nejde zastavit. Švédské parlamentní volby potom ukážou, co si o podobných policejních aktivitách myslí voliči.

Tématu internetové policejní represe se věnujeme v rubrice Monstrproces.Aktualizace:

9:49 (9.9.2010)
Zpráva Novinek.cz ze čtvrtečního rána uvádí, že policejní akce na strahovských kolejích probíhala od úterního rána do středy včetně noci. Centrem zásahu se stala tzv. serverovna ve čtvrtém bloku kolejí, místnost č. 345.

S tím částečně kontrastují slova rektora ČVUT Václava Havlíčka, který řekl, že policie prohledala některé pokoje studentů a navštívila i serverovnu, ale z budov nic neodnesla.
Uvedl to pro TV Nova (Havlíček hovoří v záverečné části videozáznamu reportáže). Nova zároveň bez bližšího upřesnění informovala, že další zásah proběhl v Hradci Králové.

Novinky.cz dále uvádějí, že druhý zásah proběhl v nejmenované české firmě a že policie identifikovala dvě podezřelé osoby, kterým ovšem nebylo sděleno žádné obvinění.

Místopředsedkyně švédské Pirátské strany Anna Troberg ve středu zásah kritizovala. Pro Deutsche Welle uvedla, že vynakládaní času a energie na stíhaní lidí, kteří sdílí, je neefektivní a zpochybnila, že by v případě sdílení mohlo jít o závažnou trestnou činnost.
  Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: mik, haw

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.