Archiv

Nové předsednictvo: Kormidlo přebírá internetová generace

31. 08. 2010
Sdílet na Facebooku Tweet

Česká pirátská strana zvolila na sobotním zasedání celostátního fóra nové republikové předsednictvo. Nejde o žádného kočkopsa, ale o tým rozmanitých lidí, které spojuje úsilí o politické prosazení svobodného přístupu k informacím.

mapa_crwcps2
Se všemi kandidáty jste měli možnost se seznámit na stránkách Pirátských novin, které otiskly kandidátské řeči potvrzeného předsedy Ivana Bartoše a místopředsedů Adama Šoukala, Mikuláše Ferjenčíka, Ivo Vašíčka a Ingrid Romancové. Z původního předsednictva odešli Jiří Rezek a Jiří Kadeřávek starší, zatímco Ivan Bartoš a Mikuláš Ferjenčík zhodnotí svoje zkušenosti z předchozího působení. Adam Šoukal dosud vedl administrativní odbor, ale vyjádřil se, že se teď chce plnou silou věnovat práci v předsednictvu. Ingrid Romancová má zkušenosti ze zahraničního odboru České pirátské strany, kde se věnovala sledování Evropského parlamentu, připravované dohodě ACTA a práci dvou pirátských europoslanců.

Předchozí předsednictvo nepracovalo jako tým

Připomeňme si, za jakých okolností bylo zvoleno předchozí republikové předsednictvo na zasedání v Albrechticích. Zasedání inicioval jako „palácový puč“ tehdejší místopředseda Ivan Bartoš. Ke cti mu slouží, že ho k tomu tehdy vedl celkový úpadek aktivity ve straně a ke kandidatuře na předsedu ho přesvědčil až „hypnotizér“ Martin Brož (Pražský předseda ČPS). Celé zasedání v Albrechticích doprovázely intriky a dohody mezi krajskými sdruženími. Ačkoliv měl být podle všech předpokladů předsedou opět zvolen Kamil Horký, Ivan Bartoš překvapil přítomné svou připraveností a projevem. Nakonec zvítězil již v prvním kole. Následně byli zvoleni místopředsedové Kamil Horký, Michal Zdražil, Robert Adámek a Jiří Rezek.

Už fakt, že během volebního období z tohoto předsednictva odešla většina místopředsedů ukazuje, že spolupráce nebyla optimální. Michal Zdražil stál v několika řízeních před rozhodčí komisí. Nakonec byly spory urovnány smírem, Michal Zdražil se omluvil a odstoupil.

Kamil Horký odstoupil nejprve z funkce vedoucího technického odboru, když celostátní fórum zahájilo jednání k jeho odvolání pro nečinnost. Potom, co se republikový výbor rozhodl nezabývat návrhem liberálního manifestu, který mu předložil, odstoupil i z funkce místopředsedy. Ani Kamil Horký, ani Michal Zdražil už nejsou členy České pirátské strany, protože členství neprodloužili.

Robert Adámek rezignoval na funkci místopředsedy, protože nebyl spokojen s volebním výsledkem, čímž se předsednictvo ocitlo v demisi. Robert se teď věnuje práci v Moravskoslezském kraji a v zahraničním odboru.

Nová politika digitálního věku – kormidlo dostává internetová generace

Nové republikové předsednictvo potvrdilo, že Česká pirátská strana je mladou stranou internetové generace. Vždyť s výjimkou Ivoše Vašíčka, který je v nejlepším věku zralosti, mají všichni členové předsednictva do třiceti let. Splnil se tak cíl Adama Šoukala, který v kandidátské řeči předpověděl, že Česká pirátská strana skutečně bude „reprezentovat mladou generaci, a lidé se v ní budou vidět.“ Podle něho je třeba „získat na svou stranu všechny alternativní druhy kultury a života, abychom byli jejich majákem bezpečí, postupně nabrat či vychovat právní oddělení, které začne šlapat na paty organizacím, které si z autorství a umění dělají pouze výnosný byznys za pomoci zákonů a pracovat na vývoji pirátského e-shopu a jeho vyšší ziskovosti.“

Ivan Bartoš na dovolené vstupuje do moře

Všichni pak podpořili mládežnickou organizaci Černá perla, která mimochodem již vydává pod vedením Martina Brože Pirátské noviny, aby měla mladá generace v České pirátské straně silnější slovo a aby mohly myšlenky svobody informací působit i na akademické půdě. Představení Černé perly se chystá na říjen 2010.

Rozmanité složení: Maják pro všechny spřízněné duše

Celostátní fórum zvolilo republikové předsednictvo, ve kterém mají ženy vyšší zastoupení než posledně, kdy v předsednictvu žádná žena nebyla. Ingrid Romancová se tak stala po Anežce Bubeníčkové druhou slečnou ve vedení pirátů. Česká pirátská strana vyslala jasný vzkaz, že v ní neplatí archetyp mužské dominance, ale že svobodný přístup k informacím v digitálním věku, ochrana soukromí a plná transparence jsou myšlenky, které působí sexy i na ženy.

Republikové předsednictvo nabízí zajímavé složení profesí a zájmů: databázový architekt Ivan Bartoš, právník Adam Šoukal, student a stipendista Open Society Fund Mikuláš Ferjenčík, zkušený manager Ivo Vašíček a vědkyně Ingrid Romancová. Podobně rozmanitý je i původ: Ivan pochází z Jablonce nad Nisou, Adam z Karviné, ale teď žije v Plzni, Mikuláš z Choltic v Pardubickém kraji, Ivo Vašíček z Brna, Ingrid Romancová z Horní Plané v Jihočeském kraji. Většina z nich teď žije v Praze, takže se dá očekávat, že nové předsednictvo bude operativně pracovat v hlavním městě, kde je i nejjednodušší komunikovat s médii.

Ivan remixuje

Zahraniční návštěva nového předsednictva vede do Rakous

Pirátské noviny se zeptaly Mikuláše Ferjenčíka, co udělá republikové předsednictvo nejdříve: „Nejprve se sejdeme a rozdělíme si kompetence. Byť to v dobrovolnické organizaci, jakou pirátská strana je, není vůbec jednoduché, budeme se snažit přistupovat k práci podstatně systematičtěji. Konečně jsme v plném počtu a jsem rád, že všichni nováčci jsou šikovní a pracovití.“

První zahraniční návštěva nového předsednictva nevede na Slovensko, jak je v Čechách zvykem, protože tamější pirátská strana zatím bohužel neexistuje, ale do Rakouska. Ingrid Romancová potvrdila, že připravuje zprávu z návštěvy Vídně, kam nás pozvali tamější piráti na projížďku lodí po Dunaji, party na pláži a v hudebním klubu u řeky. V rámci společného večera se členové předsednictva Ingrid Romancová a Mikuláš Ferjenčík a vedoucí zahraničního odboru Jakub Michálek setkali s předsedou Pirátské strany v Rakousku Haraldem Haasem. Společně probrali strategii pro komunální volby ve Vídni a věnovali se i způsobu, jakým komunikovat agendu nutnosti copyrightových změn.
  Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: jmi

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.