Kauzy

Kauza fotobanky Isifa: Uživatelé se soudu bát nemusí

19. 05. 2011
Sdílet na Facebooku Tweet

Kvůli fotobance Isifa, která vymáhá imaginární pohledávky, se už na naši redakci obrátila řada lidí. Isifa po nich požaduje desítky tisíc korun za obrázky, které sama umístila na web. Máme pro vás dobrou zprávu: Agentura Isifa v České republice ještě za internetové fotografie žádné peníze nevysoudila.

isifa-soudy

Typický projev kopírovacího monopolu. Firma uděluje uživatelům Internetu pokuty, jejichž výši si sama určí. Navíc za fotografie, které sama zveřejnila na Internetu. Řada důvěřivců tuto pokutu raději zaplatí, než aby riskovali soud, kterým jim Isifa vyhrožuje.

Jak informovaly Pirátské noviny, obchodní strategie Isifa vyžaduje nejprve vymáhanou částku absurdně nadsadit, aby bylo z čeho slevovat. Společnost Isifa zde rozjíždí podobný systém jako poplatkové organizace OSA a Intergram. Ceny, které si účtují, jsou jejich vlastní cenou, kterou si jednostranně stanovili. Narozdíl od OSY tato společnost peníze dál nepřerozděluje, ale pouze zaplatí imaginární licenci pro ČR.

Isifa, stejně jako společnost Profimedia využívá pro vymáhání firmu LogiCall. Ta dokonce vymáhá pokuty i za fotografie, ke kterým prokazatelně licence nemá.

Isifa šikanovala i základní školu

Vymahačům pokut za internetové fotografie bohužel musí čelit i základní školy. Isifa poslala základní škole v Rožnově oznámení o dohledaném užití fotografií a výzva k dohodě a požadovala po ní zaplacení 9360 Kč.

Učitelka Libuše Jandová k tomu uvedla: „Rozhodně jsme obrázek nechtěli využít komerčně, nijak dále jsme s ním nepracovali, již jsme ho ze stránek odstranili a pokutu bychom museli platit my jako zaměstnanci, přitom se snažíme pro děti dělat maximum.“ Nakonec firma souhlasila s tím, aby škola zaplatila „jen“ 1000 Kč za vymahače a záležitost bude ukončena.

Isifa výzvami zastrašuje, u soudu v Praze nikdy nevyhrála

V říjnu 2010 Isifa obvinila dokonce i Pirátské noviny. Pirátské noviny oslovily Městský soud v Praze, který je příslušným soudem pro projednání nároků podle kopírovacího zákona. Městský soud konstatoval, že Isifa se u něho soudila zatím třikrát. Žádný případ týkající se fotografií Isifa zatím nevyhrála. Další tři případy projednávaly soudy mimo Prahu.

Pro uplatnění nároků podle kopírovacích zákonů je příslušný Městský soud v Praze. Podle informace JUDr. Háčkové z Městského soudu v Praze figuruje Isifa v jedné kauze, kde byl vydán platební příkaz a dvě usnesení o zastavení řízení, protože se účastníci dohodli mimosoudně.

V roce 2004 žalovala Isifa společnost NAR marketing o částku 15015 Kč za fotografické práce (tj. nikoliv za samotné užití fotografií). Žalovaná společnost zaplatila 80 % této částky a Isifa žalobu vzala zpět, takže soud řízení zastavil.

Ještě před tím v roce 2000 žalovala Isifa společnost RUNO, která byla v konkurzu. Domáhala se na ní platby 144442 Kč, ale ještě před zahájením jednání ve věci samé vzala Isifa žalobu zpět, takže soud její stanovisko vůbec nezkoumal.

Poslední „úspěch“ Isify bylo vydání platebního příkazu na zaplacení 314130 Kč proti společnosti CONGA, spol. s r.o. v roce 2006. Vydáním platebního příkazu soud o věci vůbec nejedná a výši pohledávky nepřezkoumává, pokud je z listiny jasná. Bohužel v tomto společnost CONGA skončila v roce 2007 v konkurzu, takže Isifa asi nic nezískala; konkurz byl zrušen až v roce 2010. Vzhledem k výši částky a faktu, že pro vydání platebního příkazu jsou potřeba listinné důkazy, rozhodně nešlo o užití internetových fotografií.

Mimo Prahu? Vyhrála jeden případ s diapozitivy

Další tři případy pocházejí z roku 2000. První rozhodnutí vydal krajský soud v Ostravě: Isifa se domáhala zaplacení 14385 Kč na společnosti FINPRESS s.r.o. „v likvidaci“, nicméně Isifa vzala svou žalobu zpět a soud řízení zastavil.

U okresního soudu v Ostravě žalovala Isifa pana Miroslava Kaplana o zaplacení částky 35242 Kč. Ve věci ale vůbec nešlo o internetové fotografie. Jak píše soud v rozsudku: „žalovaný si [v roce 1997] jako podklad pro reklamu, propagaci a inzerci objednal tři sady diapozitivů, které mu žalobce za dohodnutou cenu 35242 Kč dodal. Následně žalobce žalovanému cenu vyúčtoval, avšak žalovaný přes upomínku doposud žalobci tuto neuhradil.“

V roce 2000 žalovala Isifa pana Petra Götze o 25410 Kč. Tato žaloba byla následně postoupena okresnímu soudu v Jablonci nad Nisou. Tamější okresní soud nám však sdělil, že společnost Isifa zde ani jako žalobce, ani jako žalovaný nevystupuje.
 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: jmi

Štítky: #isifa

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.