Kauzy

Kalifornie: Léčivé konopí na vzestupu

25. 07. 2010
Sdílet na Facebooku Tweet

Nedávno legalizoval Oakland velkopěstování léčivého konopí. Hospodářská krize také probouzí v Kalifornii debatu o danění rekreačního užívání marihuany.

oakland

Kalifornie je známá liberálním přístupem k léčivému konopí. Na předpis můžete konopí zakoupit ve specializovaných konopných lékárnách. Ještě donedávna byly ale v kalifornském městě Oakland velkopěstírny na hraně zákona. Legalizací pro velkopěstitele se otevírá samosprávě města možnost danit toto pěstování léčivého konopí. Prodej již dani podléhá. Rozhodnutí městské rady nicméně vyvolalo negativní odezvu u dosavadních legálních malopěstitelů, kteří se obávají, že neustojí konkurenční tlak, protože očekávají, že z velkopěstování se stane výnosný obchod.

Rozhodnutí Oaklandu je jedno z prvních, které otevírá dveře pro vstup velkopěstitelům. Prodej léčivého konopí je daněný ve více městech po celých Spojených státech. Město Berkley (Kalifornie) plánuje zvednutí spotřební daně z prodeje léčivého konopí, aby se mu lépe dařilo zalepit díru v městském rozpočtu. Na dani z prodeje vybralo Berkley minulý rok 19 mil dolarů, které pomohly vyrovnat 16,7 mil deficit. Podle starosty Berkley Toma Batese zvednutí daně na 2,5% není jenom motivováno snižováním schodku městského rozpočtu, ale také vedení města chce, aby z prodeje léčivého konopí měla městská komunita více prospěchu.

Zdaňování prodeje konopí je na vzestupu ve všech 18 státech unie, ve kterých je legalizované léčivé konopí. V prosinci minulého roku začalo danit město Denver a přišlo si tak na 1,7 mil dolarů. Washington začal uvalovat také 6% daň.

Na podzim proběhne v Kalifornii referendum, které položí občanům otázku, jestli chtějí legalizovat užívání konopí pro rekreační účely. Podle odhadů by plná legalizace konopí v Kalifornii přinesla do státní pokladny 1,9 miliardy dolarů, což pro stát, který neustále balancuje na hraně bankrotu není nezanedbatelný příjem. Pokud ovšem kaliforňané odsouhlasí plnou legalizaci, můžou proti zasáhnout federální úřady.

Zdroje:
Reuters: California city approves marijuana farming
Businessweek: The Latest Fiscal Buzz? Medical Marijuana
The Economist: The law of the weed
 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: jap

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.