Archiv

Smrt čeká i na uživatele Internetu — každý zaplatí 3 mega!

14. 06. 2010
Sdílet na Facebooku Tweet

Producent filmu Smrt čeká všude zažaloval 5000 uživatelů BitTorrentu o celkem 15 miliard korun. Očekává, že zisk z těchto soudních procesů přesáhne zisk z kin.

HurtLocker

Před několika týdny oznámil producent filmu Voltage Pictures, jehož film Smrt čeká všude (Hurt Locker, 2008) získal několik Oskarů, že zažaluje desítky tisíc amerických uživatelů BitTorrentu. Žalobce má za to, že „z povahy stahování v roji (swarm) každý rušitel zároveň krade materiály chráněné copyrightem prostřednictvím mnoha poskytovatelů rozmístěných v rozličných právních systémech po celé zemi.“

Žaloba postrádá konkrétní označení žalovaných. Taková žaloba je možná i podle českého autorského zákona: Autor se totiž může domáhat sdělení údajů o osobách, které se neoprávněného užití díla účastní, vůči poskytovateli (§40(1)c3 AutZ). To ovšem popírá anonymitu uživatelů Internetu, která je v Americe zaručena ústavou. Koncepce ústavně zaručené anonymity Internetu se nedávno prosadila v Izraeli, jehož nejvyšší soud prohlásil anonymitu na Internetu za základní právo. Zůstává proto otázkou, zda poskytovatelé Internetu svoje zákazníky prozradí. Někteří poskytovatelé už to odmítli, což jim přivedlo nové zákazníky, kteří požadují ochranu soukromí. 

Žaloba doručená 24. května 2010 má za cíl donutit stahovače, aby přistoupili na mimosoudní vyrovnání a zaplatili 1500 dolarů. Jinak jim hrozí náhradou škody ve výši 150000 dolarů. Žalobce odůvodňuje výši částky takto: „Zásahy žalovaných do práva žalobce jim umožňují společně s dalšími, aby si neoprávněně obstarávali a zdarma rozšiřovali neautorizovaná chráněná díla, jejichž tvorba a distribuce stály žalobce miliony dolarů.“ (Kurzíva redakce.) 

Slabou stránkou žaloby je přiznání: „Pravá jména žalovaných žalobce nezná. Žalobce zná každého žalovaného pouze podle IP adresy, které žalovanému přiřadil v den a čas, kdy se zásah uskutečnil. Žalobce věří, že informace získaná během prozkoumání žaloby povede ke zjištění totožnosti každého žalovaného a umožní žalobci změnu žaloby.“ Dále žaloba konstatuje bez uvedení podrobností nebo návrhů důkazů: „Shora popsané zásahy byly vědomé, úmyslné, a s pohrdáním a lhostejností k právu žalobce.“

V závěru se žaloba dovolává ochrany soudu, jinak žalobce vystaví „velkému a nezvratnému bezpráví, které nelze vyčíslit ani odškodnit v penězích.“

Připomeňme základní princip odškodnění v autorském právu: Podle českého autorského zákona má nositel práv možnost domáhat se místo skutečně ušlého zisku náhrady ušlého zisku ve výši odměny, která by byla obvyklá za získání takové licence. Výše bezdůvodného obohacení činí dvojnásobek této odměny. Celkem tak má žalovaný zaplatit trojnásobek ceny licence. (§40(4) AutZ) V případě sdílení přes torrenty se jedná o licenci ke sdělování veřejnosti, jejíž cena dosahuje miliónů korun.

V Americe dává právo podobnou možnost, místo skutečné škody požadovat náhradu škody v zákonné výši (statutory damages): Podle §504 knihy 17 kodifikovaného znění si může nositel práva zvolit kdykoliv před vynesením rozsudku, aby mu žalovaný nahradil za každé dílo škodu ve výši mezi 750 dolary a 30000 dolary, jak soud uzná za vhodné. Pokud však nositel práva prokáže, že žalovaný zasáhl do práva vědomě, může soud tuto částku zvýšit až na 150000 dolarů. Právě této částky (asi 3 milióny korun) se žalobce domáhá. 

Film lze snadno vyhledat na Internetu, takže vyhledávač Google se rovněž podílí na porušování autorských práv.

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: jmi

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.