Archiv

CISPA aneb šmírování internetových uživatelů opět na scéně

24. 04. 2013
Sdílet na Facebooku Tweet

Minulý týden byl v americkém kongresu schválen "zákon o sdílení výzvědných informací a o ochraně" (tzv. CISPA, Cyber Intelligence Sharing and Protection Act). Mnozí odborníci před novým zákonem varují jako před horším bratrem přechozích dohod PIPA, SOPA, ACTA apod., které díky odporu veřejnosti již v minulosti neprošly.

cispa
18. dubna byl v americké sněmovně reprezentantů schválen zákon CISPA, poměrem 288 hlasů proti 127. Název zákona napovídá, že by se měl zvýšit bezpečnost v případě kybernetických útoků. Ve skutečnosti je ale tento zákon pouze další hrozbou pro omezování našich osobních svobod. Schválen byl ve své nejtvrdší podobě a s dodatky, které ho činí ještě nebezpečnějším.

Díky němu by soukromé subjekty mohly pod rouškou „kybernetické hrozby“ předávat veškerá citlivá soukromá data americké vládě i dalším subjektům bez vašeho vědomí. A to vše bez soudního příkazu!

Toto se týká veškerých našich dat – tj. emailů, fotografií, videí, dokumentů, kontaktů, online kalendářů, hlasové konverzace, SMS, datových souborů, atd. Vzhledem k tomu, že většina firem sídlí v USA, nezachrání vás ani to, že bydlíte v České republice. Firmy totiž podléhají americkým zákonům a tudíž budou předávat i vaše data. To se týká např. Facebooku, Googlu, Microsoftu a dalších.

Nutno podotknout, že právě tyto firmy zákon CISPA nově podporují. V průběhu minulého protestu proti SOPA a PIPA proběhly online protesty na stránkách většiny technologických firem, Google a další pořádaly petice. Nyní se nic takového neopakuje a tzv. „blackout“ naplánovaný na pondělí 22.dubna podpořilo mnohem méně firem – ze známějších třeba Mozilla.

Kritici jasně poukazují na to, že CISPA je protiústavním zákonem. Internetový aktivista a spisovatel Cory Doctorow k tomu uvedl: „Kongres právě smazal čtvrtý dodatek americké ústavy o právu na ochranu svobody.“

V zájmu objektivity je nutno podotknout, že americká vláda nemůže na základě CISPA striktně vyžadovat vaše soukromá data bez soudního příkazu, ale soukromé společnosti mohou tato data legálně předávat aniž by vaše práva a soukromí bylo respektováno. To znamená, že data mohou, ale nemusí, být anonymizována. Vy se tak stáváte rukojmím společností jejichž služeb využíváte a oni se zbavují zodpovědnosti.

Svoje znepokojení nad zákonem vyjádřil i Bílý dům a prezident Obama pohrozil vetem. Nicméně je nepravděpodobné, že by k tomu ve skutečnosti došlo, protože jsou momentálně v USA schvalovány zákony, které pod rouškou hrozby terorizmu omezují osobní svobody ještě více (např. zákon HR 1540 o stanném právu).

Podobné taktiky zastrašování používají i jiní politici. Republikánský poslanec Mike McCaul ospravedlňoval nutnost přijetí zákona atentátem v Bostonu, který se odehrál pouze 3 dny před samotným hlasováním. Tento atentát dostatečně zaměstnal média, která následovně o CISPA neinformovala a neinformují dodnes.

Pokud vás tato situace znepokojuje a nechcete se nechat ukolébat planými sliby či plamennými hrozbami můžete podepsat petice, které jsou již nyní dostupné online:
https://action.eff.org/o/9042/p/dia/action/public/?action_KEY=9137
http://avaaz.org/en/stop_cispa_corporate_global/

Datum: 24.4.2013, Autor: Aleš Sůra, ales.sura(at)pirati.cz

Další zdroje:
http://www.lupa.cz/clanky/cispa-bat-se-ci-nebat-jaky-vliv-muze-mit-na-svet-mimo-usa/
http://citarny.cz/index.php/aktuality-knihy/4737-americky-senat-schvalil-cispa-skandalni-a-kontroverzni-zakon-o-bezpecnosti-internetu
http://czechnewstv.cz/smirovaci-cispa-byla-schvalena/
  Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Aleš Sůra

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.