Archiv

Za zavřenými dveřmi OSN při pokusu o přivlastnění internetu

22. 12. 2012
Sdílet na Facebooku Tweet

Autor článku, Eli Dourado, je spoluzakladatelem WCITLeaks, kde zveřejňoval tajné a zapírané dokumenty OSN připravující program cenzury internetu na konferenci WCIT v Dubaji. V této 'funkci' se mu dokonce podařilo zúčastnit se konference samotné jako oficiální člen delegace USA. V článku podrobně popisuje machinace, které byly soustavně používány za výše zmíněným účelem, a také bdělost a neúnavnou práci proti nim z hlediska americké delegace.

WCITleakscls

"WCIT se údajně vůbec nemělo zabývat internetem a hle, tu jsme uprostřed konference a pořád je na agendě."

Uprostřed únavného jednání hostující země, Spojené Emiráty, vhodila 'bombu': důsledné přepsání celé smlouvy tak, aby zahrnovala všechny ty nejhorší prvky - znárodnění kontroly internetu, včetně funkcí ICANN, a aby vlády dostaly 'zodpovědnost za bezpečnost internetu'. Dokument byl navržen Ruskem, UAE, Čínou, Saudskou Arábií, Alžírskem, Sudánem a Egyptem.

Text tohoto dokumentu dokonce nebyl zpřístupněn ani delegátům. Jenže WCITLeaks ho začalo okamžitě mezi delegáty (i veřejností) cirkulovat. Následně, a poněkud komicky, WCITLeaks obdrželo tweet od Egyptského zástupce, že 'Egyptská delegace tento návrh nikdy nepodporovala'. V neděli odpoledne samotná ITU poslala tweet, že návrh stahuje. Nicméně příští den se objevil v oficiálním depozitáři dokumentů. Potom předseda podal podobný návrh a vyhlásil zvedání rukou na ukázku podpory. Španělsko naštěstí mělo tu duchapřítomnost okamžitě protestovat, že rozhodnutí nemělo probíhat formou volby, ale všeobecného souhlasu.

Nakonec měl dokument pořád ještě tolik špatných prvků, že následující země prohlásily, že ho nepodepíší: USA, UK, Švédsko, Kanada, Polsko, Nizozemsko, Dánsko, Keňa, Nový Zéland, Kostarika a Česká Republika. Alespoň tyhle země to ještě stihly prohlásit, poněvadž po České Republice předseda ztratil trpělivost a 'uzavřel jednání'. EU také vydalo směrnici, aby členské státy nepodepisovaly.

Závěr? Síla transparentnosti. Jak by to asi bývalo dopadlo bez WCITLeaks?

Celý článek v původním nezkráceném znění
 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Překlad: Libor Špaček

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.