Archiv

Studentské volby a cenzura na ČT. Už jsme si zvykli

07. 09. 2012
Sdílet na Facebooku Tweet

Před dvěma lety ve studentských volbách Piráti uspěli, když překročili 7% hlas. Česká televize je tehdy zcenzurovala z grafu výsledků voleb. Letos Piráti studentské volby vyhráli. Reakce ČT? Smazání celého článku o studentských volbách z jejího webu. Pomozte nám nenechat to jen tak.

prisne_tajne_ceska_televize_zpravy_volby_pirati

Aktualizováno 15:15 - doplněno vyjádření ČT

Skeptik si řekne, není to náhoda? Pokud ano, tak už se stala podruhé a jak praví lidová moudrost: "jednou je nikdy, dvakrát je vždycky". Výsledky Studentských voleb a informace o projektu naleznete zde: http://www.jedensvetnaskolach.cz/index2.php , teď ale čtěte dál.

V roce 2010, když jsme uspěli ve studentských volbách poprvé, se v reportáži České televize objevil tento graf:

graf ČT

Povšimněte si, že jako zdroj jsou uváděny novinky.cz

Nyní se podívejte, jak vypadala zdrojová data na serveru novinky.cz:
Novinky

Tehdy jsme situaci řešili stížností, která neměla valný efekt. Najdete ji na našem webu zde.

Letos už jsme studentské volby vyhráli.

Mysleli jsme si, že to prostor pro mediální manipulace značně zúží. Opak byl ovšem pravdou. Pokud jsme něco podstatného neminuli, tak ČT v žádné ze svých zpravodajských relacích o studentských volbách vůbec neinformovala. Podotýkám, že studentských voleb se účastnilo přes 22 000 středoškoláků. Jako třešničku na dortu potom smazala ze svého webu článek, který o studentských volbách informoval. Podívejte se sami: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/194863-u-stredoskolaku-vyhrali-v-krajskych-volbach-pirati-top-09-skoncila-druha/

Článek stále je v google cache. Nepříliš povedený screenshot z Googlu ze včerejšího večera si můžete prohlédnout.
Printscreen cenzura


Tentokrát nebudeme sepisovat zbytečné stížnosti, ale spolehneme se na přímou akci. Prosíme proto vás, své příznivce, ale i lidi, kterým jednoduše vadí manipulace ve veřejnoprávních médiích, aby sdíleli tenhle článek. Stejně tak vás prosíme, abyste začali bombardovat Českou televizi emaily, telefonáty a skrze Facebookové kanály. Nabízí se Hydepark, Stránka ČT24, odkazovat ČT v příspěvcích a podobně.

Díky za pomoc!

Aktualizace 7.9. v 15:15, ČT po 17 hodinách zveřejnila důvod smazání článku:

 

 

Článek o výsledcích projektu tzv. studentských voleb (psaný na základě zprávy ČTK) byl stažen z webu ČT24 krátce po publikaci, protože je problematický ve vztahu k Pravidlům předvolebního a volebního vysílání ČT pro krajské a senátní volby 2012 tak, jak jsou zveřejněna zde: http://img2.ceskatelevize.cz/volby/pdf/pravidla.pdf
Výsledky těchto „voleb“ mají spíše charakter ankety, která je zaměřena na specifickou skupinu obyvatel České republiky. Redakční kontrolou jsme zjistili, že by právě proto mohl dotyčný článek odporovat Pravidlům, která si sama ČT stanovila. Tudíž bylo jedinou možností okamžité stažení, abychom vyloučili pochybnosti o dodržování Pravidel ze strany ČT. Nešlo o žádný vnější zásah, ale nápravu chyby vzniklé v redakci. Za chybu se omlouváme.


Vzhledem k tomu, že o studentských volbách ČT informovala celý den až do okamžiku zveřejnění výsledků, tak asi není potřeba další komentář...

autor je místopředseda České pirátské strany

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Mikuláš Ferjenčík

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.