Média

Prioritou je pro nás nejen digitální vzdělávání, ale i ochrana dat, férové nastavení algoritmů sociálních sítí či boj proti dezinformacím

08. 11. 2022
Sdílet na Facebooku Tweet

Minulý týden probíhala v rámci našeho předsednictví EU akce CzechDigital week, jíž jsem jako vicepremiér pro digitalizaci dal záštitu. Jedním z témat série konferencí byl i rozvoj digitálního vzdělávání.

Ivan sako knihovna digi.jpg

Na jednotlivých panelech představili své projekty v této oblasti jak zástupci neziskové sféry, tak i technologických firem jako například Meta (dříve Facebook). Ta zde odprezentovala spuštění facebookové stránky pro Českou republiku a také projekt pro vzdělávání malých a středních podniků. Protože jsem se nemohl tohoto bodu programu zúčastnit, byl jsem požádán, abych natočil alespoň zdravici. Ta ale bohužel vyšla kvůli komunikačnímu šumu ven v jiném kontextu a bez jakéhokoliv vysvětlení, což považuji za chybu. Vyvolalo to zcela pochopitelné otázky.

 

I když vzdělávací projekty podporujeme (stejně jako dalších expertních, vzdělávacích a neziskových institucí), nikterak to nesnižuje požadavky, které na sociální platformy máme. Je potřeba zajistit férové online prostředí a podchytit možná rizika u nových technologií a technologických gigantů. Ať už se to týká ochrany dat, zamezení šmírování či zneužívání alogiritmů nebo šíření dezinformací. Těmito otázkami se jako vicepremiér pro digitalizaci intenzivně zabývám a komunikuji naše požadavky otevřeně také při setkáních s technologickými firmami. Ostatně i proto podporují evropské nařízení, které brzy vstoupí v platnost, a které zavádí nové povinnosti pro poskytovatele digitálních služeb a zajistí větší transparentnost algoritmů, zobrazovaných reklam a omezí prostor k šíření dezinformací na sociálních sítích. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.