Komentáře

Zaostřeno na region: Kauza skládky u Libušínského jezírka

20. 06. 2022
Sdílet na Facebooku Tweet

Jako senátorka se nezabývám jen tvorbou a změnou zákonů, které ovlivňují životy nás všech. Často se v mém obvodě snažím pomoci s konkrétními problémy. Do mé senátní kanceláře za mnou přicházejí lidé, které trápí například nespolehlivá dopravní obslužnost nebo nesouhlas s kácením vzrostlých stromů v jejich sousedství. Poslední dobou jsem ale nejvíce času věnovala dění kolem Libušínského jezírka, kde opakovaně docházelo k ohrožení zdraví místních obyvatel, a protože se jedná o oblíbené výletní místo, tak také návštěvníků z širokého okolí.   

adela jezirko

Libušínské jezírko a jeho okolí je jedno z mála opravdu pěkných míst na Kladensku, které se stalo vyhledávaným místem pro koupání.  Už 13 let se o něj stará občanský spolek Jezírko Libušín, které se snaží udržovat toho místo v čistotě a pořádku. Celé údolí je ale i útočištěm pro vzácné druhy živočichů.

Bohužel kromě přírodního bohatství tu přímo vedle jezírka nalezneme i nebezpečnou soukromou skládku popílku z kladenské elektrárny. Popílek byl několik let navážen na starou haldu a podle slov majitele skládky měl sloužit k její postupné rekultivaci. Protože ale docházelo k neustálému rozfoukávání popílku do blízkého lesa a na vodní plochu, zvedla se mezi místními občany obrovská vlna protestů.  Lidé měli obavy, že se na skládce nacházejí nebezpečné látky, které se mohou dostat do vody, ve které se běžně koupou. Naproti tomu vlastník skládky po celou dobu tvrdil, že se jedná o ekologicky nezávadný materiál, který krajině ani lidem nijak vážně neškodí. Vedení města Libušín sice podalo na základě stížností spolku Jezírko Libušín podnět k České inspekci životního prostředí, ale výsledky šetření neodhalily pochybení a to díky, dle mého názoru, účelovému obcházení zákona. Důvodem je prostý fakt, že vlastník soukromé skládky celou dobu tvrdil, že navážený popílek není odpad, ale výrobek a nevztahuje se tak na něj zákon o odpadech, neplatí zde žádné zákonné limity a tak podobně. Teplárna si v tomto sporu zase stála za svým, že její produkt je při správném zacházení bezpečný. Nicméně podle laboratorních výsledků byla zjištěna 25 x vyšší přítomnost arsenu v okolí.

Naštěstí po tlaku veřejnosti a zájmu médií došlo nedávno k zásadnímu průlomu v této kauze. Teplárna Kladno oznámila, že došlo z její strany k ukončení spolupráce s majitelem skládky a jejich popílek se tedy na místo dále navážet nebude.

Doufám, že tímto se tato nechvalná kapitola týkající se podnikání na úkor životního prostředí uzavře a majitel skládky nezačne navážet jiný nebezpečný materiál. Nicméně tím moje práce nekončí. Celou oblast budu i nadále pečlivě sledovat. Co je důležitější zjištění, máme zde obrovskou mezeru, jak obcházet zákon o odpadech. A to je úkolem zákonodárců, aby tuhle chybu napravili. Není možné ohrožovat zdraví lidí jen tím, že skládku prohlásí za sklad materiálu a vyhnou se všem svým povinnostem. Dále bych také byla ráda, aby tato jedinečná lokalita, která slouží pro sport a relaxaci místních obyvatel, dostala nějakou vyšší ochranu a nebylo by tak snadné využívat tuto oblast jako skládku jakéhokoli odpadu, který do přírody rozhodně nepatří.  

Zdroj

Autorka je senátorkou za Pirátskou stranu

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Adéla Šípová

Štítky: #Adéla Šípová #Středočeský kraj #voda #životní prostředí

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.