Komentáře

Dan Moravec: Stát do kterého je vidět jak do kuchyně

29. 04. 2022
Sdílet na Facebooku Tweet

Transparentnost označuje v politice požadavek na průhledné a veřejně přístupné jednání ze strany státu. Průhledný čili transparentní je pohled, který nic nezakrývá. Je průzračný, dostatečně jasný, zřejmý, snadno pochopitelný.

statni kuchyne

Znamená užití transparentnosti a její potřeba nedůvěru? Podezření? Ne. Je přidanou hodnotou k důvěře. Znamená kontrolu? Ne v prvním plánu, ale v důsledku ano. Přirozenou a dobrovolně nabídnutou kontrolu, svým způsobem spolupráci. Je otevřenou možností “být svědkem”, být u toho. 

Představme si kvalitní restauraci, která hostům umožňuje nahlédnout do dění v kuchyni přes průhlednou skleněnou stěnu. Jistě už jste sami byli v restauraci, která má otevřenou kuchyni. 

Usadíme se, vybíráme jídlo a zároveň můžeme sledovat, jak kuchaři spolupracují, jak vybírají suroviny a zpracovávají je. Nejen, že nekupujeme zajíce v pytli, ale naopak, jsme, byť pohledem, účastnící celého procesu přípravy jídla, na které se těšíme. Máme přehled, který není nutně dohledem, je to pozitivní přístup, protože jsme nenásilně, dobrovolně přizváni k tomu, abychom byli u toho. 

Jsme svědky procesu, u kterého běžně, v restauracích, kde je kuchyně oddělená, musíme věřit výsledku, dostaneme k posouzení pouze výsledek. A ten nám buď chutná nebo ne. V případě transparentnosti při vaření jídla pro nás, můžeme ocenit (nebo neocenit), co všechno se musí a dělá během přípravy, jak funguje komunikace v kuchyni a rozdělení lidí, jejich organizace, prostě to všechno, pokud funguje, přispívá k našemu uspokojení nejen z výsledku jídla, ale z toho, že víme. Jsme seznámeni, možná nám bude chutnat víc. 

A možná méně, pokud se kuchaři během vaření hádají, padají jim hrnce a jeden druhému dělá naschvály. Zajímavé je, že v takovém případě by nám zřejmě úplně stejně chutnající pokrm chutnal méně. 

Transparentnost pozitivně využívá jednu ze základních lidských vlastností, a to, že všichni chceme vypadat a působit trochu lépe než jací doopravdy (většinou) jsme. Určitý druh autofiltru našeho chování a vyjadřování. Kuchaři, pokud jsou vidět, zřejmě nebudou jeden druhému dělat naschvály, a když ano, jsou viditelní, označitelní. A vědí, a my víme, že jsou to oni, kdo narušují kvalitativní přijetí onoho výsledku, uvařeného jídla. 

Transparentnost je možná někdy riskantní způsob, jak se otevřít, jak zpřístupnit různé rozhodovací procesy, diskuzi, postupy. Jsou případy, kdy chceme věci řešit v soukromí či důvěrně. Ale v řadě případů je to způsob sebevědomý, dospělý, a v důsledku přirozeně kontrolující jakýkoli proces. Může takový proces i zušlechťovat, uhlazovat. Je pozitivní, nevynucený, dobrovolně nabízený těmi, kdo transparentnost propagují. 

A pokud se vrátíme k příkladu otevřené kuchyně, po čase si hosté zvyknou na to, že do kuchyně vidí, sem tam se podívají, co se děje, podívají se pozorněji, když někdo z kuchařů někoho opaří nebo rozbije talíř, ale to, co zpočátku působilo tak exoticky - otevřená kuchyně - se stane normou.

A jaké je z toho ponaučení pro politiku? Zdravá otevřenost je jako otevřená kuchyň. Když je vaše strana otevřená, musí vaši lidi hlavně výborně vařit, v kuchyni musí být čisto a otevřenost nás nezbavuje odpovědnosti přemýšlet o tom, co lidem ukázat a jak na ně má naše kuchyně působit. A zdravá otevřenost hlavně prohlubuje hřejivý pocit, díky kterému u nás zákazníci rádi jedí a cítí spojení s těmi, kdo pro ně tak dobře vaří. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Dan Moravec

Štítky: #transparentnost

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.