Reportáže

Eva Tichá o cestě na východ: Ruská válka zabíjí lidi i zvířata. Ničí vše, co Ukrajinci po generace vytvářeli

13. 04. 2022
Sdílet na Facebooku Tweet

Eva Tichá nejenže chodí po práci jako dobrovolnice až do půlnoci pomáhat na pražské Hlavní nádraží, ale navíc vyrazila s více než půl tunou materiálu přímo na Ukrajinu. Jednalo se o humanitární pomoc, kromě hygienických prostředků a léků nechyběly ani hračky pro děti. Pirátka plnila roli tlumočnice, spojky s našimi ukrajinskými přáteli a dokonce navigátorky. Eva Tichá navíc aktuálně jedná o další pomoci. Nadšení mnohých totiž může brzy opadnout, Ukrajina však bude naši podporu potřebovat ještě dlouho. Přečtěte si report z cesty do těžce zkoušené země.

eva ukrajina

V pátek odpoledne se naše tříčlenná posádka vydává s humanitární pomocí na Ukrajinu. Míříme z Prahy do Ostravy přes Jihlavu, kde doplňujeme zásoby plen a léků. Naši osádku tvoří dva muži a jedna žena. Lékař a zdravotník oba také ve funkci řidičů, kteří mají bohaté zkušenosti s jízdou v terénu na přírodních cestách pokrytých blátem, vodou a pískem. Já plním funkci tlumočnice a komunikační spojky s našimi kontakty na válkou zmítaném území Ukrajiny. Naším úkolem je dojet za světla do tisíc kilometrů vzdáleného místa od Prahy a předat humanitární pomoc v objemu něco přes půl tuny, jako hygienické prostředky, léky a nechybí hračky pro děti. 

Zatímco ruské rakety útočí na civilisty ve východní části Ukrajiny, my se vydáváme na cestu do západní oblasti. Naše trasa vede přes Ostravu na polské Katowice a dál na východ. Po polských dálnicích cesta rychle ubíhá. Jejich povrch je hladký a nedá se srovnat s těmi našimi. Výborné značení a téměř bez výluk. Kocháme se krásnou polskou krajinou, občas vtipkujeme, ale vždy se náš hovor stočí k válečnému konfliktu s Ruskem, který nedaleko od nás zabíjí lidi a zvířata. Ničí vše, co Ukrajinci po generace vytvářeli. A může trvat i desetiletí. 

První překážkou, kterou musíme zvládnout, je asi kilometrová fronta na polsko-ukrajinské hranici. Ve frontě na Ukrajinu trčíme skoro pět hodin i proto, že někteří neukáznění řidiči stejně jako u nás předjíždějí a snaží se nenápadně vklínit do fronty. Celníci na obou stranách pečlivě kontrolují každou osádku i náklad kvůli pašování zbraní a jiných věcí. Ani my nejsme výjimkou. S respektem sobě vlastním se snažím komunikovat několika slovy v ukrajinštině, i když občas upustím nějaké slovíčko v ruštině, protože ji do nás hustili od čtvrté třídy za totalismu. Mám radost, že se s ukrajinským celníkem domluvíme i anglicky. Vše vysvětleno a dostáváme povolení ke vstupu na Ukrajinu.  

Situace na válečném území se mění každým dnem, v některých místech každou hodinu. Dochází ke změně místa předávky z pohraničí o pár kilometrů hlouběji do vnitrozemí. Míjíme krásné pravoslavné kostely a vzhledně upravené dobře stavěné domy v západní části země. Ze silnice se dostáváme na cestu s dírami na každém kroku připomínající švýcarský ementál. Místy musíme popojíždět krokem. Cestou několikrát volám našemu spolupracovníkovi a upřesňuji naši polohu. Ačkoliv  přijíždíme s neuvěřitelným osmihodinovým zpožděním, přátelé nás vítají s úsměvem a ihned se pouštějí do práce. Chci taky pomáhat s přeložením nákladu, ale pánové mi nedají šanci. I v takových těžkých chvílích se v nich džentlmeni nezapřou. Během hodiny je humanitární pomoc z Česka spolu s dalším nákladem připravena k přepravě do vzdáleného válkou poničeného Charkova. 

Chvíli si povídáme a popíjíme čaj. Z polštiny přecházíme do ukrajinštiny, nebo ruštiny. I tak si umíme porozumět. Pozorně posloucháme smutné a těžko uvěřitelné příběhy z Charkova a měst na východě. Jeden se šťastným koncem za všechny, jak rodinný dům zasáhla raketa a vlítla stropem do kuchyně pár minut před tím, než se členové rodiny vrátili domů. Sleduji vyprávění našich přátel a uvědomuji si, že každý z těchto lidí je skutečným hrdinou. Loučili jsme se se smíšenými pocity v duši, smutek střídal naději. A tahle chvíle rozhodla. Přijedeme Ukrajině znovu pomoci. 

Slava Ukrajini!

Eva Tichá je pirátskou zastupitelkou v Praze 6 a správkyní Nadačního fondu humanitární pomoci


 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Eva Tichá, Dagmar Vybíralová, Redakce

Štítky: #Eva Tichá #Nadační fond humanitární pomoci #Piráti pomáhají #reportáž #Ukrajina #válka

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.