Svět

Čína se musí rozhodnout, na čí straně stojí, říká Gregorová

06. 04. 2022
Sdílet na Facebooku Tweet

Současné balancování Číny mezi obchodními vztahy s EU a podporou Putinovy agrese je neudržitelné. Na plenárním zasedání Evropského parlamentu to včera řekla pirátský europoslankyně Markéta Gregorová. Ta také zdůraznila nutnost přijetí nového proti-nátlakového nástroje.

rusko cina

„Po tomto summitu je zřejmé, že Čína řeší vážné dilema,“ začala svůj projev Markéta Gregorová. Asijská velmoc se podle ní snaží zachovat výhodné ekonomické vztahy s Evropskou unií, aby se vyhnula ekonomické recesi. Ve stejnou chvíli ovšem Čína naznačuje podporu Putinovi a jeho válce, a zkouší tak manévrovat proti NATO.

„Ráda bych tu připomněla, že Čína je rovněž zemí, která má za to, že může šikanovat členské státy EU prostřednictvím mixu ekonomického a diplomatického nátlaku a sekundárních sankcí. Dávno předtím, než Putin rozbořil dlouho tradovanou pohádku jménem ‚obchodem ku změně‘, bylo pro Evropskou unii stále těžší spolupracovat s autoritářskými režimy, pro které je porušování lidských práv na denním pořádku,“ pokračovala Gregorová.

„Musíme dát čínským politickým plánovačům jasně najevo, že tato dvojí hra nebude fungovat. Náš proti-nátlakový ekonomický nástroj tak přichází právě včas,” řekla Gregorová a připomněla ekonomický nátlak Číny na Litvu a chystaný nástroj, který má podobným aktivitám v budoucnu zabránit. 

„Tento nástroj musí být jednak rychle použitelný, a jednak imunní vůči vetování jednotlivými členskými státy. Pokud bude takto efektivní, věřím, že pomůže Číně, aby se rozhodla, na které straně stojí,” dodala Gregorová, která se na přípravě nástroje podílí.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #čína #Evropská unie #Markéta Gregorová #Rusko #Ukrajina #válka

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.