Kauzy

Piráti Praha 7: Petice proti výstavbě mamutího obchodního centra v oblasti Bubny-Zátory

30. 03. 2022
Sdílet na Facebooku Tweet

Piráti z Prahy 7 se zásadně stavějí proti výstavbě plánovaného naddimenzovaného obchodního centra na území městské části v rámci brownfieldu Bubny-Zátory. Kritizují netransparentnost celého procesu, nedostatečné zdůvodnění návrhu změny územního plánu, ohrožení dosud vzkvétajícího maloobchodu, ohrožení městských investic v Pražské tržnici, zvýšené dopravní a ekologické zatížení i nedostatek respektu k udržitelnému rozvoji a koncepcím moderních měst 21. století. Proto, kromě institutu veřejného zmocněnce, iniciují i petici proti výstavbě obchodního centra, které nemá v Praze 7 jiné opodstatnění než zájem developera.  

petice bubny zatory

Nové obchodní centrum na Argentinské

V návrhu územního plánu je plocha SMJ-S(X5), která umožňuje výstavbu obchodního domu o celkové hrubé podlažní ploše 156 000 m2, což je plocha odpovídající sedminásobku OC Stromovka. Obchodní dům bude nad zemí rozdělený do 3 objemů, které budou propojené nad zemí můstky a pod zemí půjde o jeden celý propojený objekt. I když má jít o funkční mix a v objektu mají být umístěné i byty, plánuje se mezi 55 000 až  80 000 m2 obchodních ploch, což bude větší obchodní plocha než má např. OC Palladium nebo Arkády Pankrác. S tím nesouhlasíme.

Proč jsme proti:

 1. Proces plánované výstavby obchodního centra je netransparentní. V první verzi územní studie se objevilo gigantické Obchodní centrum o velikosti 100 000 m2 obchodních ploch bez bližšího vysvětlení. Podle platného územního plánu nemá investor na takové rozměry nárok. Současný stav je paradoxně brán jako kompromis a ústupek ze strany investora. 
   
 2. Ochodní centrum bude nutně ohrožovat kvetoucí maloobchod na Praze 7, který přispívá k celkovému koloritu a rázu čtvrti. Ten si přejeme zachovat a nadále podporovat.
   
 3. Ohrožení rozvoje obchodu v Pražské tržnici. Ochranu Pražské tržnice v naší městské části považujeme za  důležitou i z pohledu ochrany městských investic. Město totiž do areálu plánuje investovat 2-3 miliard korun a tyto finance by pak mohly přijít vniveč.
   
 4. Chceme aby obchody byly rovnoměrně rozloženy v parteru budov napříč čtvrtí tak, jak je to navržené v územní studii. Toto rozložení vytváří živou ulici. Život komunity na Praze 7 vnímáme jako prioritu. Výstavba obřího obchoďáku by tento princip narušila.
   
 5. Velká obchodní centra jsou v konfliktu s udržitelným rozvojem, který jako Piráti prosazujeme.
   
 6. Obchodní centrum bude lákat nakupující z dalekého okolí, aby přijeli autem, což nutně zhorší už tak napjatou dopravní situaci na Praze 

Budeme žádat o převedení plochy z funkce SMJ do funkce SV - smíšené všeobecné, což umožní výstavbu obchodních ploch o maximální ploše 20 000 m. To je totiž jediný regulační prostředek v rámci změny územního plánu, který může účinně zabránit výstavbě nového a nesmyslně předimenzovaného obchodního centra.

Online petici proti výstavbě mamutího obchodního centra můžete podepsat ZDE.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti Praha 7

Štítky: #developer #Piráti Praha 7

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.