Kauzy

Praha 2 se za pakatel zbavila lukrativního pozemku s výhledem na Hrad, škoda může jít do desítek milionů

16. 03. 2022
Sdílet na Facebooku Tweet

Koalice ve vedení Prahy 2 na pondělním zasedání zastupitelstva odhlasovala prodej lukrativních pozemků v Kunětické ulici výrazně pod cenou. Pro prodej hlasovalo celkem 20 zastupitelů koalice pod vedením ODS a ANO. Městská část tím přišla nejen o strategický pozemek, ale také o několik desítek milionů korun v obecní kase. Rozpaky budí také důvod prodeje.

jarda nemec-vinohrady

“Praha 2 se nesmyslně vzdala možnosti aktivně ovlivnit budoucí vzhled místa, navíc způsob ocenění pozemku je přinejmenším sporný a výsledná prodejní cena značně nevýhodná. Vinohradské pozemky o ploše zhruba 750 čtverečních metrů byly součástí posledního rozvojového území v Praze 2 v obecním vlastnictví,” říká k prodeji pozemků předseda zastupitelského klubu Pirátů Jaroslav Němec.  

Znalecký posudek, který si nechala Praha 2 zpracovat, pozemky překvapivě ocenil řádově níž, jako by se jednalo o prodej již zastavěných parcel pod privatizovanými bytovými domy v blokové zástavbě. Tento případ je však diametrálně odlišný, jde o lukrativní pozemky v developersky přitažlivém okolí, kde investuje například také PENTA. 

Kupcem je dlouhodobý vlastník provizorní administrativní budovy stojící na pozemcích. Nelogický a úsměvný je také důvod, pro který městská část k prodeji pozemků nyní přistoupila. 

“Jediným argumentem radnice pro prodej je nevelká dřevěná přízemní bouda a příslib vlastníka, že po odkoupení pozemků tuto boudu odstraní. Bouda přistavěná k zmíněné provizorní budově není ani v katastru nemovitostí, ale půdorysem zasahuje do plánovaného záměru městské části postavit "Nový domov" pro seniory. Zjednodušeně řečeno Praha 2 prodejem pod cenou “zaplatí” desítky milionů korun soukromníkovi za odstranění dřevěné boudy o objemu 50 krychlových metrů,” doplňuje Němec důvody, proč Piráti pro prodej pozemků ruku nezvedli a veřejně upozorňují na nehospodárnost tohoto kroku radnice. Navíc záměr prodeje vůbec nebyl projednán v Komisi rozvoje RMČ Praha 2.

Městská část podle Pirátů přijde prodejem pozemků o roční výnos z jejich pronájmu i desítky milionů korun z jejich skutečné ceny. “Navržená cena 7,5 milionů korun je extrémně nízká. Vzhledem k zájmu developerů o lokalitu je jejich skutečná tržní cena v rozmezí 40 až 60 milionů korun,” uzavírá Němec.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #ANO #Jaroslav Němec #ODS #Praha 2

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.