Svět

Rozhovor s TGM o válce na Ukrajině: „Lež je druh násilí. Kdyby mě někdo napadl, umlátím ho třeba cihlou”

07. 03. 2022
Sdílet na Facebooku Tweet

Připomínáme si 172 let od narození prvního československého prezidenta Tomáše Gariggua Masaryka. Můžeme se jen dohadovat, co by asi říkal na současné události a jak by komentoval Putinovu agresivní válku vedenou na Ukrajině. Sám se se světovou realitou Velké války musel vyrovnávat a také v té souvislosti pronesl celou řadu výroků, nad nimiž se můžeme zamyslet i dnes. S trochou nadsázky jsme vybrali některé reálné Masarykovy citace a zasadili je do kontextu fiktivního rozhovoru tak, jak by dnes mohl probíhat.

masaryk citat

Pane prezidente, kolem napadení Ukrajiny diktaturou ruského cara Putina se šíří masivní dezinformace. Jak se proti falešným zprávám bránit, jakou komunikační linku politikům doporučujete vy?

Lež je druh násilí; proto lži jako ochranného prostředku musí být co nejméně: přesvědčil jsem se v praxi, že i v rebelii cesta rovná je nejkratší. Iluze máme každý, ale je otázka, mám-li vědomě dělat někomu iluzi, to jest lhát. 

Představa o nutnosti chytrácké diplomacie se přežila; lidé počínají chápat, že lež je hloupá a zbytečně komplikuje a zdržuje jednání. Pravda je ve všem, i v politice, nejpraktičtější.

Sám jste se naštěstí obsazení a okupace Československa v březnu 1939 nedožil, ale co Ukrajinci bojující o vlastní státnost, kterou jim nepřítel svévolně upírá?

Boj, to není humanita. Kdyby mě někdo napadl, umlátím ho třeba cihlou, i kdybych ji měl ze zdi vyrvat. O hranice se nevyjednává, o hranice se střílí. Válka je zlo, a velké zlo; život nečestný je horší.

Člověčenstvo je organizace z národů, ne ze států, stát je něco umělého, historického, národ je něco přirozeného. Spojenci uznávají právo národů na sebeurčení; president Wilson dovozoval, že žádný národ nesmí být donucován mít vládu, která není z něho a pro něho.

Skutečná federace národů nastane teprve, až národové budou volní a sami se spojí. K tomu směřuje vývoj Evropy… Vzniknou-li federace menších států, budou to federace svobodně založené, založené z opravdové potřeby národů, nikoli z cílů dynastických a imperialistických.

Myslíte, že argumenty ruské strany o osvobození Ukrajiny od fašistů mohou ve světě obstát? Jak reagovat na metody současného, oficiálně již ne sovětského ruského vedení?

Násilná revoluce branná nebrání politické svobody, naopak je poškozuje. Fašismus je anonymní společnost nespokojených a odmítnutých s omezeným ručením k výrobě politických báchorek a lupičských historek. Sovětské Rusko je dům, zbudovaný z papíru, slepeného krví.

A co lze říct ke ruskému diktátorovi Vladimiru Vladimiroviči Putinovi. Máte i k němu a pro něho jako velký evropský státník nějaká doporučení a komentáře?

Je velice snadné kázat nenávist proti cizímu. Je mnohem těžší poznávat, kritizovat, zlepšovat své vlastní. Cit ani vůle nejsou argument, chybí-li rozum. Nedovedeme-li milovat nepřítele, buďme k němu aspoň spravedliví. Dictators always look good until the last minutes. 

Mravnost dnes znamená do velké míry mravnost politickou. Nedělejme rozdíl mezi politikou a mravností. Nerozčilujme se otázkami hospodářskými a politickými – problém dneška není jen hospodářský a politický, nýbrž především mravní. Jednotlivec nesmí se schovávat za lid a za masu. Vůdcem dobrým bude ten, kdo dovede sloužit a kdo cítí, že sám je veden a veden být chce.

Nějaký vzkaz na závěr?

Člověk mnoho vydrží, má-li cíl. Dobrého je v řádu světa víc; ale to zlé člověk cítí silněji. Škodit a překážet dovede i nejhloupější člověk.

Masaryk v Kyjevě (druhý zprava dole)

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Michal Chalupa

Štítky: #Ukrajina #válka

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.