Média

Piráti myslí digitalizaci státu vážně: Představujeme Český digitální tým!

03. 03. 2022
Sdílet na Facebooku Tweet

Jedenáct expertních poradců z České republiky i ze zahraničí z oblasti digitální transformace a modernizace státu, inovace, vědy a výzkumu, digitální ekonomiky a e-commerce, technologických startupů či oblasti legislativy se připojí k nově vniklému Českému digitálnímu týmu. Cílem poradního orgánu je podle Ivana Bartoše především snaha přispět k zefektivnění činnosti státní správy a urychlení procesu digitální transformace.
 

digiteam

Myslíme to vážně s digitalizací českého státu, nakopnutím digitální transformace a zapojením profíků.  Mám nesmírnou radost, že se nám k tomu podařilo sestavit nový “Český digitální tým”!

Poradní skupinu složenou z jedenácti skutečných profesionálů, kteří mají dlouholeté zkušenosti v oblasti inovací, digitalizace a modernizace. Je mi velkou ctí, že takhle skupina „českých digitálních vlastenců“ a opravdových odborníků bude nově tvořit můj poradní tým, který podobně jako vládní RVIS pomůže zrychlit pro společnost tak důležitou změnu.

Skupinu osobností, které svou spolupráci nabídli nad rámec vlastních rozsáhlých aktivit a dobrovolně bez nároku na honorář.

Jaké jsou naše společné cíle?

  • Především využít bohaté zkušenosti všech členů týmu a zlepšit digitální fungování našich úřadů tak, abychom lidem a firmám co nejvíce ušetřili čas i nervy při komunikaci se státem.
     
  • Zapojit transparentně do řešení digitální transformace odborné pohledy a praktické znalosti z oblasti konzultací a realizace strategií, byznys sektoru, akademického světa  i neziskového sektoru. A všichni chceme dohnat země, kde celá digitální transformace hraje prim.

A teď mi dovolte celý tým představit.

S digitální transformací pomohou Milan Vašina, výkonný ředitel ASPEN Institute Central Europe a Jan Indráček, associate partner společnosti McKinsey & Company.

Svou expertízou projekt zastřeší Eva Pavlíková, spoluzakladatelka a ředitelka Česko.Digital a Michal Bláha, zakladatel iniciativy Hlídač státu. O své cenné poznatky z oboru se podělí i další členka týmu Diana Rádl Rogerová, řídící partnerka společnosti Deloitte. 

S oblastí digitální ekonomiky pomůže Ondřej Ferdus, ředitel Útvaru digitální ekonomiky a technologií Svazu průmyslu a dopravy ČR. O zkušenosti s oblastí e-commerce se podělí Tomáš Havryluk, místopředseda představenstva společnosti Alza.cz. Ekonom a výzkumník Ole Jann z Německa, který v současnosti působí jako asistent profesor na CERGE-EI bude sdílet své cenné poznatky z oblasti ekonomie informací a digitální ekonomiky.

Zkušený investor a odborník na technologické startupy Jiří Hlavenka Českému digitálnímu týmu nabídne svou expertízu především, co se týká oblasti strartupů.

Dlouholetý ředitel CZ.NIC Ondřej Filip zaštítí oblast rozvoje internetu. Radim Polčák, prorektor pro rozvoj, legislativu a informační technologie Masarykovy univerzity Brno nabídne své dlouholeté zkušenosti v oblasti práva a technologií.

Těším se na spolupráci!
 

Tolik ke vzniku Českého digitálního týmu ministr pro místní rozvoj a digitalizaci Ivan Bartoš a my se pojďme seznámit s jednotlivými osobnostmi blíže v jejich podrobném přehledu.

Jiří Hlavenka, investor a odborník na digitální startupy. Spoluzakladatel odborného vydavatelství Computer Press, spustil první internetový obchod v zemi Vltava.cz a stál u zrodu řady pionýrských projektů na českém Internetu. Od roku 2005 se věnuje investování do inovativních startupů. K největším úspěchům v tomto segmentu patří spoluzaložení společnosti Kiwi.com, která je dnes globálním hráčem v oblasti letecké přepravy a jednou z nejúspěšnějších domácích společností vůbec. V krajských volbách 2016 a 2020 byl zvolen zastupitelem Jihomoravského kraje, radní pro vědu, výzkum, inovace a IT. Je členem Vědecké rady Fakulty informatiky Masarykovy univerzity, člen správní rady nadace Hlídač státu a člen nevládní odborné pracovní skupiny Koronerv-20.

Diana Rádl Rogerová, řídící partnerka Deloitte již od roku 1996, kde se následně stala partnerkou v oddělení auditních služeb. V Deloitte vede transformaci společnosti do digitální doby včetně rozvoje souvisejících služeb napříč bohatým spektrem klientů. Pod jejím patronátem vznikla strategie společnosti pro rozvoj inovací ve střední Evropě a změna strategie k většímu využití digitalizace.

Ondřej Filip, výkonný ředitel, CZ.NIC. Vedle působení v CZ.NIC je také předsedou představenstva internetového propojovacího uzlu NIX.CZ a evropského sdružení propojovacích uzlů Euro-IX, mimo to je i členem představenstva mezinárodního sdružení RIPE NCC, které se stará o přidělování Internetových adres v Evropě, post-sovětských republikách a na Blízkém východu. V minulosti působil jako aktivní člen rady ccNSO v rámci nejvyššího správce internetu - organizace ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). V ní v současnosti zasedá v Poradním výboru pro bezpečnost a stabilitu (SSAC). Působil též v Multistakeholder Advisory Group, která je poradním orgánem generálního tajemníka OSN pro Internet Governance Forum, a v organizaci DNS OARC (The Domain Name System Operations Analysis and Research Center), jejímuž představenstvu čtyři roky předsedal. Od roku 2019 je členem Síně slávy Cybersecurity.

Eva Pavlíková, Co-Founder & CEO, Cesko.Digital. Společně s Jakubem Nešetřilem a Radkou Horákovou tvoří zakládající trio Česko.Digital. Byla jedním z prvních dobrovolnických IT koordinátorů a pracovala původně na projektech CityVizor a Nedlužím státu. V reakci na pandemii spolupracovala s týmem expertních dobrovolníků na spuštění projektu Učíme online nebo Covid Portál. Před zapojením do Česko.Digital se věnovala téměř 20 let projektovému managementu a řízení transformačních projektů v IT i businessu, pracovala pro velké společnosti CETIN, Tesco Stores a další v oblasti telekomunikací, retailu, utilitách nebo e-commerce. 

Radim Polčák, prorektor Masarykovy univerzity a vedoucí Ústavu práva a technologií Právnické fakulty MU. Zabývá se převážně právem informačních technologií, právní teorií a právní filozofií; založil stálou mezinárodní konferenci Cyberspace, národní konferenci České právo a informační technologie, odborné časopisy Masaryk University Journal of Law and Technology a Revue pro právo a technologie a vede pozorovatelské delegace ÚPT PrF MU při UNCITRAL a UNODC; je zakládajícím členem Evropského právního institutu a rozhodcem tribunálu pro doménová jména .eu a .cz Rozhodčího soudu při HKAK. V letech 2017-2018 působil jako zvláštní poradce Evropské komise pro robotiku a ochranu dat. Od roku 2020 je členem správní rady CyberSecurity Hub, zapsaného ústavu založeného MU, ČVUT a VUT a od roku 2022 je národním expertem za ČR v organizaci Globální partnerství pro umělou inteligenci (GPAI).

Milan Vašina, výkonný ředitel Aspen Institute Central Europe. Většinu své profesní kariéry strávil v telekomunikacích. Jako generální ředitel stál v čele společnosti Slovak Telekom. Od roku 2011 působil jako generální ředitel společnosti T-Mobile Czech Republic a od roku 2016 jako generální ředitel obou trhů - T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom. Od odchodu z vrcholového managementu v roce 2018 působí jako konzultant a kouč, například jako seniorní poradce ve společnosti Rockaway Capital. Je členem správní rady nadace Dobrý anděl a vědecké rady Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE).

Michal Bláha, spoluzakladatel Hlídač státu. V roce 1997 spoluzaložil portál Atlas.cz, kde vystřídal pozice od šéfa vývoje přes ředitele až po člena představenstva. V roce 2016 vytvořil veřejně prospěšné služby Hlídač smluv a Hlídač EET, které se později transformovaly pod zastřešující web Hlídač státu. Od roku 2016 aktivně lobbuje za efektivní a zdigitalizovaný stát, od června 2018 do listopadu 2019 pomáhal s nastavením a prosazováním konceptu Digitální Česko pro ministerstvo vnitra.


Jan Indráček
, přidružený partner, McKinsey & Company. Více než pět let pracoval na podpoře rozsáhlých transformací a programů řízení změn v různých provozních funkcích ve střední Evropě a po celém světě. Je nadšenec pro veřejný sektor, vzdělávání a udržitelnou transformaci, zejména v kontextu České republiky a střední Evropy. Mimo McKinsey podporoval českou nevládní organizaci Učitel Naživo, která se zabývá vzděláváním učitelů, a 2 roky působil jako pedagog v LEAF Academy, internátní škole pro budoucí lídry ve střední a východní Evropě.

Tomáš Havryluk, Alza.cz, místopředseda představenstva, V Alze zakládal IT oddělení a stál u zrodu mnoha projektů a inovací. Vedl a realizoval řadu projektů, které nastavily nové standardy nejen české e-commerce. Zasloužil se o zrod payboxů umožňujících samoobslužné bezhotovostní i hotovostní platby na pobočkách, a stál i u začátků doručování objednávek do samoobslužných výdejních AlzaBoxů. Z pozice předsedy představenstva vede zejména strategické projekty firmy.

 

Ole Jann (Německo), CERGE-EI, ekonom a výzkumník, v současné době působí jako asistent profesor na CERGE-EI a zároveň je výzkumníkem na Ekonomickém institutu Akademie věd ČR. Předtím působil jako výzkumný pracovník v rámci postdoktorské ceny na Nuffield College na Oxfordské univerzitě. Získal prestižní grant PRIMUS Univerzity Karlovy. Zabývá se tématy aplikované ekonomie. Velká část jeho výzkumu se zaměřuje na roli informací v ekonomice a společnosti a dále na otázky digitální transformace ekonomiky.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš/Redakce

Štítky: #digitalizace #Ivan Bartoš #Ministerstvo pro místní rozvoj

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.