Média

Seznamte se: Koho Piráti navrhli do správní a dozorčí rady VZP?

28. 02. 2022
Sdílet na Facebooku Tweet

Na zasedání správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny se objevili i nominanti České pirátské strany do správní a dozorčí rady. Piráti se vždy snažili, aby v podobných funkcích nekončili političtí trafikanti, ale kompetentní a vzdělaní odborníci z praxe. Není bez zajímavosti, že jde o spolupracovníky Pirátů a nikoliv členy strany. Kdo jsou naši lidé ve vrcholných orgánech VZP?

Nominanti Pirátů do dozorčí rady VZP s poslankyní Klárou Kocmanovou

Michal Blaha je uznávaným odborníkem na otázky v oblasti digitalizace a informatiky. Je také členem pirátského teamu pro Informatiku, aktivně se podílel na tvorbě volebního programu v oblasti Digitalizace, částečně zdravotnictví a sociální věci. Pomáhal Pirátům s projektem Občanská sněmovna jako projekt manager v roce 2018 a je zakladatelem a ředitelem za HlidacStatu.cz, kde aktivně spolupracuji se státem a municipalitami v oblasti open dat. Pomáhal MV ČR a Digitálnímu zmocněnci vlády s projektem Digitální Česko (do listopadu 2019), byl zodpovědný za připravovaný Standard digitální služby a za některé sdílené služby. Má za sebou 25 let podnikání v IT, českých i zahraničních startupech

“Ve VZP se chci zaměřit na oblast efektivity, transparentnosti a digitální transformace, vendor-lock nebezpečí v IT a souvisejících otázkách a pro-zákaznického přístupu VZP ke klientům, říká Michal Blaha. Dlouhodobě se zaměřuji na efektivitu, úspory, transparentnost a digitální transformaci podporující výše zmíněné cíle, od jara 2021 se v rámci činnosti Hlídač státu velmi detailně věnujeme zdravotnictví, transparentnosti a digitalizaci zdravotnictví, zejména v souvislosti s COVID-19. V prosinci 2020 jsem navrhl strategii očkování v ČR a poté ji jako vedoucí teamu očkování spolu-realizoval ve Středočeském kraji,” dodává.

Pavel Východský je aktuálně členem dozorčí rady VZP a manažer ČSOB pojišťovny, v minulosti působil jako náměstek ředitele VZP. Má dlouholeté zkušenosti manažera a leadera v oblasti komerčního i veřejného zdravotního pojištění a strategického řízení, dále v oblasti ICT managementu a v oblasti interního auditu a vnitřního řídícího a kontrolního systému. Jako poradce, mentor a lídr má zkušenosti s vedením strategických projektů v oblasti kybernetické bezpečnosti a digitalizace finančních a business procesů.

“VZP ČR znám velmi dobře ze dvou pohledů. V únoru 2019 mě Poslanecká sněmovna zvolila do Správní rady VZP ČR na základě nominace poslaneckého klubu Pirátské strany, kde jsem členem dosud. A z druhého pohledu z let 2009-2015 ze svého působení v top managementu VZP ČR. Naposledy 3 roky jako náměstek ředitele VZP ČR pro ICT, kdy jsem byl v přímém kontaktu s investičním výborem Správní rady. Tam jsem předkládal k projednání capex a opex podklady nutné k provozu a rozvoji informačního systému VZP ČR,” shrnuje své dosavadní  zkušenosti Pavel Vychodský.

Jan Novák, se pohybuje v oblasti klinického výzkumu, zejména pak telemedicínských intervencí, kde má zkušenosti z akademické i soukromé sféry. Poslední 2 roky  se rovněž jako analytik pro oblast zdravotnictví Poslaneckého klubu Pirátů snažil o aplikaci politických rozhodnutí založených na datech a evidenci. Má tak poměrně unikátní vhled kombinující zkušenosti z politiky, zdravotnické reality a klinického výzkumu

“VZP ročně hospodaří zhruba s 250 miliardami korun, je klíčové sledovat a důsledně kontrolovat nákladovou efektivitu všeho, co pojišťovna za tyto peníze svým pojištěncům poskytuje. Jako člen dozorčí rady považuji za zásadní reprezentovat každého pojištěnce, za ohromný problém pak považuji nedostupnost zdravotní péče, na kterou se chci zaměřit a dbát na to, že pojišťovna skutečně dělá vše pro řešení tohoto problému. Stejně tak se chci detailně podívat na problematiku prevence, kde je myslím stále dost rezerv pro zlepšení, především pokud se na práci pro zdravotní pojišťovnu díváte delší optikou než 4letého volebního období,” popisuje Jan Novák, který byl nově zvolen místopředsedou dozorčí rady VZP.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #správní orgány #VZP

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.