Média

Zákaz příchutí do elektronických cigaret? V boji s rakovinou pomůže jen společný postup

17. 02. 2022
Sdílet na Facebooku Tweet

Neopodstatněné zákazy v boji proti největšímu zabijákovi dnešní  doby - rakovině - nepomůžou. S tím šli do hlasování EP pirátští europoslanci, a nepodpořili tak zvláštní zprávu výboru pro boj proti rakovině. Tu Evropský parlament nakonec schválil. Kromě zákazů zpráva navrhuje také vytvoření speciálního identifikátoru pacientů, což by zasáhlo do soukromí mnoha osob.

rak kopie

„Zpráva sice obsahuje několik důležitých doporučení týkající se prevence rakoviny či usnadnění přeshraniční léčby. Spíše než s osvětou ale bohužel počítá spíš s řadou zákazů, například vyzývá ke konci některých příchutí u elektronických cigaret,” říká kvestor Evropského parlamentu a europoslanec Marcel Kolaja.

„Jde o nemoc, jejíž diagnózu si ročně vyslechnou téměř 3 miliony Evropanů, přitom se až 40 % případů dá předejít. Koordinovaný postup je proto zcela namístě. Nechceme ale jít cestou zákazů a omezení, nechceme další „nařízení z Bruselu“, která ovlivní evropské podnikatele. Naopak chceme rozumný a hlavně společný postup, zaměřený na prevenci a včasnou diagnostiku, který nám pomůže snížit nerovnosti mezi členskými státy a zlepší životy pacientů s rakovinou i těch, kteří tuto zákeřnou nemoc porazili,” dodává europoslanec Mikuláš Peksa.

Zpráva speciálního výboru také volá po vzniku jednotných databází, které budou celoevropsky identifikovat pacienty s onemocněním. To považují pirátští europoslanci za zbytečný a potenciálně velmi nebezpečný zásah do soukromí občanů.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Evropská unie #Evropský parlament #Marcel Kolaja #Mikuláš Peksa #zdravotnictví

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.