Kauzy

Fraška kolem ústecké ZOO připomíná zlý sen, vůle situaci řešit není skutečná

07. 02. 2022
Sdílet na Facebooku Tweet

Již třetím rokem se táhne nekonečný seriál zmatků a nepochopitelných kroků vedení města v neprospěch ZOO v Ústí nad Labem. Podmínečné vyloučení z Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) nebylo dostatečnou výstrahou. Problémem je absence dlouhodobého plánu, zrušení odborné pracovní skupiny a okleštěná dozorčí rada. 

blazej zoo

Řešit situaci ve prospěch fungování ZOO, jeho vedení a rozvoje, občanů a nakonec i cestovního ruchu, je evidentně nad síly všech zúčastněných stran. Představitelé Pirátů se sice snaží o odbornou a názorovou kontinuitu ve prospěch města, ale jejich snahy jsou paušálně devalvovány nepochopitelným sledem rozhodnutí dalších zúčastněných (ANO, ODS, KSČM, Vaše Ústí, SPD a UFO).

Zcela absurdně se nedaří shodnout na základním minimu v aktualizaci tzv. generelu, tedy dlouhodobého plánu rozvoje, kdy ZOO hrozí absolutní vyloučení z EAZA. Přitom neexistují žádné pádné argumenty proti aktualizaci, která odvrátí bezprostředně hrozící rizika. “Dlouhodobý plán ve staré podobě je podle odborných posudků nekvalitní, nepoužitelný a nemá při příští kontrole EAZA žádné šance, takže hrozí, že o členství přijdeme zcela. Je z něj zjevné, že ZOO hodlá budovat expozice porušující mezinárodní pravidla, a to za celkovou cenu v řádu miliard,“ uvádí pirátský zastupitel města Lukáš Blažej. 

Bohužel nepomohlo ani jmenování pracovní skupiny, která měla řešit finanční rámec investic v rámci využití Fondu pro záchranu ZOO a právě úpravu nevyhovujícího dlouhodobého plánu rozvoje. Tragikomedie vygradovala, když byla tato důležitá skupina po necelém půl roce fungování zrušena, protože se prý nedařilo naplňovat cíl, za jehož účelem byla sestavena, a v zoo tak zůstala pouze dozorčí rada. To člen pracovní skupiny Lukáš Blažej kritizoval na zasedání zastupitelstva jako nepochopitelné: „U standardně fungující příspěvkové organizace by určitě stačila dozorčí rada, protože by nebyly problémy, které musí řešit zastupitelstvo. Bohužel u zoologické zahrady stále máme témata, která do působnosti zastupitelstva spadají, například existence Fondu pro záchranu ZOO nebo schvalování dlouhodobého plánu rozvoje. Že se doposud nepodařilo naplnit účel pracovní skupiny přeci neznamená, že pracovní skupinu úplně zrušíme a rezignujeme na řešení problémů, které pracovní skupina řešit měla.“ Bez existence pracovní skupiny zastupitelů je nepravděpodobné, že by se podařilo nalézt shodu na směřování ZOO nebo nových investicích.

Hnutí ANO a jejich radní Nováková, do jejíž gesce problematika patří, zároveň navrhla zrušit i dozorčí radu zoo s argumentem, že člena delegovali pouze Piráti a ostatní politické strany neprojevily zájem. Tento návrh nakonec nebyl schválen, a vedení města následně jmenovalo dozorčí radu bez Lukáše Blažeje, který byl dle jejich tvrzení jediným nominantem a zoo se dlouhodobě věnuje. “Takže strany, které se o zoo nezajímají, kritizovaly existenci dozorčí rady a nereagovaly na výzvy k nominaci vlastních členů do tohoto orgánu, zaplnily dozorčí radu členy, kteří mají se zoo minimální zkušenosti,” glosují situaci Piráti Ústeckého kraje absurditu situace.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Michal Chalupa/Lukáš Blažej

Štítky: #krajské zastupitelstvo #Lukáš Blažej #udržitelný rozvoj #Ústecký kraj #Ústí nad Labem #životní prostředí

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.