Média

Pirát Ondřej Chrást dohlédne na agendu ministerstva kultury během předsednictví ČR v Radě EU

27. 01. 2022
Sdílet na Facebooku Tweet

Od ledna mají Piráti svého zástupce na resortu kultury. Politickým náměstkem Martina Baxy (ODS) se stal Ondřej Chrást. Ministr mu svěřil spolupráci na analýze a zavádění Státní kulturní politiky a také zajištění a koordinace agendy ministerstva související s předsednictvím ČR v Radě EU. 

ondra chrast MK

“Předně děkuji panu ministru Martinu Baxovi za důvěru. Děkuji i koalici PirStan, která mě na tuto misi vyslala. Kultura si zaslouží stabilní ministerstvo, kompetentního ministra a silnou smysluplnou vizi, jakou představuje naše koaliční vláda ve svém programovém prohlášení,” komentuje své nové působení Ondřej Chrást. 

V souvislosti s naplňováním Státní kulturní politiky stojí před rezortem zásadní a dlouho plánované reformy ve financování a legislativě. “Jsem rád, že pan ministr tyto změny a reformy při svém nástupu avizoval a vzal si je za své,” říká pirátský politik. 

Na pořadu dne je i implementace evropských směrnic v rámci autorského zákona. “Také z programového prohlášení vlády vyplývá úkol přizpůsobit jej realitě 21. století, protože prudký rozvoj technologií s sebou přináší nové možnosti tvorby a šíření autorských děl,” zmiňuje Chrást aktuální témata resortu, která dlouhodobě patří také k prioritám Pirátů. Ani pokračující digitalizace státní správy se pochopitelně ministerstvu kultury nevyhýbá. S rozsáhlou digitalizací počítá také Národní plán obnovy pro kulturu. 


Kultura v EU 

Od června bude Česko předsedat Radě Evropské unie, agendu ministerstva s tím spojenou bude mít na starosti i Chrást. “Předsednictví v Radě EU je jedním z klíčových úkolů a naším cílem je provést ministerstvo, českou kulturu i Českou republiku se ctí. Chystají se u nás např. odborné konference ke kulturnímu dědictví nebo autorskému právu, také mnoho kulturních akcí, které mají reprezentovat naší zemi na evropské úrovni,” přibližuje svoji roli pirátský náměstek a dodává, že pro efektivní plnění úkolů udělá maximum. “Spolu s kolegy z ministerstva uděláme vše pro to, aby kultura naši zemi spojovala a pomohla sjednotit rozdělenou společnost, na kterou tvrdě dopadly události posledních let,” uzavírá.

Ondřej Chrást pochází z Františkových Lázní, ale dlouhodobě žije na Praze 6, kde je od roku 2018 opozičním zastupitelem a předsedou zastupitelského klubu Pirátů. V současné době studuje doktorát na Fakultě podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze, v oboru Ekonomika a management v rámci katedry Arts managementu. Má dlouhodobé zkušenosti s manažerskou prací v neziskovém sektoru v oblasti kultury a cestovního ruchu.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti Praha

Štítky: #Evropská unie #kultura #Ministerstvo kultury #Ondřej Chrást

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.