Svět

Dana Balcarová: Evropská unie by měla zakázat obchod se žraločími ploutvemi

24. 01. 2022
Sdílet na Facebooku Tweet

Žraloků v mořích a oceánech drasticky ubývá a za posledních 30 let klesl jejich počet o děsivých 70 %. Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) uvádí, že třem čtvrtinám druhů tohoto vrcholového mořského dravce hrozí vyhubení. Stavy žraloků pochopitelně reagují na klimatické změny, silné znečištění a akumulaci plastů, ale hlavním faktorem je nesmyslné a masové vybíjení těchto fascinujících živočichů lidmi. 

dana finning

Zatímco se počet lidských úmrtí způsobených žraločím napadením počítá celosvětově v průměru na 4-8 případů ročně, lidé podle odhadu odborníků vybijí kolem čtvrt miliardy žraloků ročně. Tohle smutné skóre má navíc často bestiální podobu, kdy jsou kvůli ploutvím do polévky žraloci mrzačeni metodou tzv. finningu.

Ploutev je živému zvířeti odříznuta a to je zcela bezmocné opět vhozeno do vody a ponecháno napospas jisté a trýznivé smrti. Ačkoliv neexistují přesné statistiky množství zabitých žraloků, odhadovaná čísla jsou i tak alarmující a dosahují rozmezí 63-273 milionů  ročně. Na vině je z velké části nelegální rybolov těchto vrcholových predátorů, jejichž cena je pro mořské a oceánské ekosystémy naprosto klíčová a nenahraditelná. Jedním z nutných kroků k zastavení takového barbarství je i změna legislativy EU, na níž může apelovat každý z nás.

Polévka ze žraločích ploutví je konzumována především v asijských zemích a její obliba je o to bizarnější, že nemá téměř žádnou chuť ani výživovou hodnotu, protože žraločí ploutev je chrupavka. Na celém krvavém byznysu se bohužel podílí i Evropská unie, která je jinak oficiálně na různé druhy bezpráví velmi citlivá.

Milionový byznys můžeme přičíst faktu, že za polévku s pár gramy žraločích ploutví zaplatí takzvaní gurmáni až 90 eur a v EU platí vyhláška, která umožňuje s ploutvemi obchodovat v Evropě, ale především mimo ni. Nařízení platící od roku 2013 sice zakazuje skladování, překládání a vykládku ve všech evropských vodách, včetně lodí, ale to obchodníkům nedělá vrásky. Mrtvoly žraloků jsou v přístavu vykládané s ploutvemi neodděleným i od těla, ale ihned jsou následným zpracováním odřezány a připravené k exportu do Asie.

Nezisková organizace Sea Shepherd, která iniciovala petici za změnu evropské legislativy a formulovala požadavek okamžitého konce obchodování se žraločími ploutvemi v Evropě. “Barbarské praktiky odřezávání žraločích ploutví bude možné zastavit jedině tehdy, pokud regulace učiní tento obchod finančně nerealizovatelný,” píše organizace ve svých materiálech s tím, že unijní regulace  musí být logicky rozšířená i na export, import a také samotný tranzit žraloků a rejnoků.

Iniciativu zákazu tohoto nejen evropského byznysu vykoupeného devastací populace klíčových mořských živočichů podporuje i pirátská ex-poslankyně a expertka na  životní prostředí Dana Balcarová. “Zákaz dovozu žralocích ploutví na evropský trh by ušetřil trýznivé smrti miliony žraloků. Věřím že Evropský parlament vyslyší hlasy Evropanů. Jednotlivé evropské země sice postupně legislativně zlepšuji svůj přístup ke zvířatům ve volné přírodě i chovech, ale pouze celoevropské řešení zajistí jejich vysokou ochranu i tím, že se špatná praxe nebude přesouvat do sousedních zemí,” říká Balcarová.

Žraloci jsou nezbytnou součástí mořských ekosystémů a jako vrcholoví predátoři udržují systém v rovnováze. Jejich vyhlazení bude nutně znamenat kolaps, který se ve výsledku vymstí především člověku a při troše fantazie si některý z katastrofických scénářů můžete doplnit sami.

Podpořte proto do 31.1. 2022 svým podpisem iniciativu občanů Evropské unie stop-finning.eu, žádající změnu evropské legislativy. Petici již podepsalo přes milion lidí, kterým není osud žraloků lhostejný.

PODEPIŠTE PETICI ZA ZMĚNU LEGISLATIVY EU 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Michal Chalupa/Redakce

Štítky: #Dana Balcarová #ekologie #Evropská komise #Evropská unie #práva zvířat #životní prostředí

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.