Komentáře

Senioři budou bydlet v kulturní památce: Praze 5 se ale investice za 162 milionů o třetinu navýšila

21. 01. 2022
Sdílet na Facebooku Tweet

Co do počtu seniorských bytů se Praha 5 dlouhodobě pohybuje na chvostu městských částí v Praze. Je proto chvályhodné, že radnice výstavbu malometrážních bytů k zvláštnímu určení realizuje. 

rattay-seniori

Pojďme se ale podívat, jakým způsobem se investice do rekonstrukce Raudnitzova domu v Hlubočepích realizovala. Již v roce 2018 zpracovalo architektonické studio náměstka primátora Ing. arch. Petra Hlaváčka HEADHAND studii na rekonstrukci Raudnitzova domu s odhadovanými náklady za 80 mil. Kč. Šlo o kvalitní a citlivou studii, která u kulturní památky neopomněla na řadu důležitých řešení jako je například šetrné nakládání s dešťovou a užitkovou vodou. V roce 2019 proběhla veřejná soutěž na plánovanou rekonstrukci formou Design and Build, ve které zvítězila nabídková cena na 118 mil.Kč. Konečné náklady na rekonstrukci se však vyšplhaly na 140 mil. Kč bez DPH, to je už skoro dvojnásobek původního odhadu.

Možná si říkáte, není to za 25 malometrážních bytů přeci jen trochu moc? U realizací formou design and build musíme vždy počítat s vyšší cenou. Dodavatel totiž v rámci své zakázky zpracovává i projektovou dokumentaci a zajišťuje inženýring stavby. Na druhou stranu investor očekává, že když si připlatí, samotná stavba, kterou dodavatel realizuje dle “vlastní” dokumentace, pak poběží jako na drátkách. U Raudnitzova domu mělo dojít k značné úspoře času.

Rekonstrukce včetně zpracované dokumentace měla být dle vysoutěžených kritérií původně hotova za neuvěřitelných 1,5 roku. Má to ovšem jeden háček! Radnice by nesměla po uzavření smlouvy přicházet za dodavatelem s dalšími požadavky, které po něm žádala do již odsouhlaseného projektu dodatečně zapracovat. Výsledek? 3x se prodlužuje termín dodání stavby a rekonstrukce je dokončena s téměř ročním zpožděním zcela mimo původně vysoutěžený harmonogram. Vícepráce navýšily celkové náklady investice o třetinu oproti vysoutěžené ceně. 

Přesto ale můžeme být rádi, že radnice Prahy 5 si je vědoma svých slabin v oblasti sociální politiky a snaží se řešit žalostný nedostatek seniorských bytů ve své městské části. Senioři Prahy 5, kteří splní pravidla pro získání sociálního bydlení a vybere je hodnotící komise, tak budou moci prožít stáří ve velmi příjemném prostředí historické zástavby Hlubočep. Za patřičný příplatek i včetně využití pečovatelských služeb příspěvkové organizace Prahy 5 CSOP.

Autor je pirátský zastupitel MČ Praha 5 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Štěpán Rattay

Štítky: #investice #praha 5 #senioři #sociální bydlení #Štěpán Rattay

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.