Kauzy

Turówské fiasko: Nenechme se vydírat, po zvýšení sankcí budou Poláci k dohodě ochotnější

19. 01. 2022
Sdílet na Facebooku Tweet


Ostře sledované česko-polské bilaterální jednání skončilo, zdá se, neúspěchem. Zástupci české delegace prý v současnosti analyzují polské návrhy na úpravu smlouvy o polském hnědouhelném dolu Turów. Neochota a manipulace ze strany našich severních sousedů brání smysluplnému posunu. To ovšem stojí především Poláky půl milionu eur denně a zdá se, že je to stále málo. Mezitím nadále dochází k devastaci životního prostředí na společné hranici a potlačování práv českých občanů.

turow a klara s vaskem

Setkání ministryní životního prostředí ČR a Polska k výbušnému tématu hnědouhelného dolu Turów předcházela velká očekávání i mediální manévry, nicméně výsledkem jsou především rozpaky a zklamání. Nejen že ani po hodinách jednání nedošlo k uzavření smlouvy, ale ministryně Hubáčková podle všeho nijak zvlášť neuspěla. "Smlouvu jsme probírali víc jak čtyři hodiny a k samotné dohodě na místě nedošlo. Vysvětlili jsme si některé pozice, ale bližší informace vám teď říci nemůžu," uvedla tajemně ministryně Hubáčková pro novináře a otazníky se množí. 

“Věřím, že paní ministryně Hubáčková postupovala podle konsenzu z čtvrtečního jednání v Hrádku nad Nisou a neustupovala polské straně z dohodnuté smlouvy, ale nedělám si iluze, že k nějakému posunu došlo,” komentuje situaci pirátský krajský radní Libereckého kraje pro životní prostředí Václav Židek a předkládá jednoduché, leč efektivní řešení. 


Zvyšme sankce, zvýšíme i ochotu Polska k dohodě

Překročíme-li stávající strop sankcí, může se to lehce polské vládě vymknout z rukou. Od neproplácení dotačních titulů v důsledku sankční politiky ze strany EU je k nespokojenosti Poláků v ostatních regionech jen krůček. Od Gdaňsku nebo Bialystoku je Turów jen přeci velmi vzdálený a jestliže kvůli neschopnosti Kaczynského vlády přistoupit na férové české podmínky pocítí dopady i tam, má populistické vedení země problém.

“Pokud polská strana nesouhlasí s podmínkami smlouvy, na které společně pracujeme už od loňského května, budu nadále usilovat o navýšení sankce za nedodržení předběžného opatření, aby začala plnit vymáhací funkci. Je to přece i v zájmu Soudního dvora EU, aby byla jejich předběžná opatření brána vážně. Zvýšení sankce tedy může vést k větší ochotě uzavřít tuhle situaci vzájemnou dohodou,” říká Židek.


Jsme v právu, dotáhněme to do konce

Informační embargo a prohlášení, že stáhneme žalobu, pokud smlouvu uzavřeme je přinejmenším chabý výstup z tak důležitého jednání. V Polsku naopak slaví dohodu, která pole české strany uzavřena nebyla, něco je tady špatně. Absurditu korunovala sama ministryně Anna Moskwová. Ta totiž na briefingu bez povolených novinářských dotazů oznámila, že s Annou Hubáčkovou mezi čtyřma očima prošla smlouvu bod po bodu a společně se dohodly na konečném ujednání s tím, že z polské strany je dohoda uzavřená. Příčetný člověk si v takovou chvíli ťuká na hlavu a Hubáčková mezitím zamířila na kobereček k Petru Fialovi, aby o navýšených polských nárocích a neochotě protistrany plnit kompenzace poškozeným českým občanům jednala se šéfem vlády.

“Nechci, aby o právech lidí na zdravou krajinu a vodu rozhodovalo to, že si Varšava postaví hlavu a my ustoupíme. Tohle není žádná symbolická přetahovaná. Tady jde o krajinu, domov a životy reálných lidí. Nesmíme zapomínat na dvě věci - povolení další těžby jednak nebylo vydané správným postupem a jednak je na naší straně i Soudní dvůr EU. Polsko zatím dostalo “jen” pokutu za to, že neplní předběžné opatření. Necouvejme z ochrany práv lidí, když to není potřeba. Jsme v právu a musíme si za tím stát od začátku do konce,” zareagovala na situaci pirátská poslankyně a členka sněmovního Výboru pro životní prostředí Klára Kocmanová. 

Ta již ráno svým tweetem apelovala na českou vládu k razantnějšímu postupu: “Ministryně Hubáčková se z jednání o Turówě vrací s prázdnou. V mezičase se důlní rypadla blíží k českým hranicím a voda od nás mizí. Je mi to líto, vláda musí přitvrdit. Nenecháme se přece vydírat, právo je jasně na straně lidí, ne na straně těžaře se špatným povolením.”

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Michal Chalupa

Štítky: #Klára Kocmanová #Liberecký kraj #Polsko #Těžba #turów #uhlí #Václav Židek #životní prostředí

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.