Kauzy

Radnice pod tlakem Pirátů přiznala chybu a odpustí seniorce dluh 277 tisíc korun

18. 01. 2022
Sdílet na Facebooku Tweet

Vedení radnice Prahy 2 mění pod tlakem Pirátů a veřejnosti své rozhodnutí. Na příštím jednání Rady MČ Praha 2 se bude znovu projednávat odpuštění dluhu více než 277 tisíc korun, který vznikl seniorce v obecním nájmu kvůli vadnému pojistnému ventilu u bojleru. Věc projednalo zastupitelstvo MČ Praha 2 už na svém prosincovém jednání, ale tehdy nebyl návrh zastupitelky Magdaleny Valdmanové (Piráti) na odpuštění dluhu schválen, prošel pouze návrh na snížení výše pravidelných splátek.

valdmanova

„ODS pokračuje ve své asociální a bezohledné politice. Nic na tom nezměnila ani výměna na postu starostky. Nebýt naší sbírky, kterou jsme spustili na podporu paní, vůbec nic by se nestalo a paní by musela dluh začít splácet. Vánoce a Nový rok tak prožila v nejistotě. Vedení radnice se do věci vložilo až v momentě, kdy se o záležitost začala ve velkém zajímat média a veřejnost. A tak je to na Praze 2 se vším,“ říká k tomu Valdmanová.

V případě, že Rada městské části (ODS, ANO, TOP 09) opravdu na svém pondělním zasedání odsouhlasí prominutí dluhu, jak avizuje v tiskové zprávě, materiál poputuje na jednání březnového zastupitelstva, kde musí také být znovu odsouhlasen.

„Na transparentní účet sbírky bylo vybráno přes 77 tisíc korun od 128 lidí. Pokud Praha 2 skutečně dluh odpustí, samozřejmě všechny peníze dárcům vrátíme a moc jim za pomoc děkujeme. Jejich dobrý skutek pomohl přesvědčit vedení Prahy 2, že jeho jednání bylo absolutně asociální a neomluvitelné,“ dodává Valdmanová. 

Praha 2 dosud neprokázala, že podnikla všechny potřebné kroky k včasnému zastavení zvýšené spotřeby vody v bytě seniorky. A není to jediný takový případ. Již dříve Piráti Prahy 2 apelovali na zlepšení systémového řešení a navrhovali do obecních bytů instalovat chytré vodoměry s dálkovým odečtem, díky kterým by se podobné technické závady včas odhalily.

„Jsem zároveň rád, že jsme donutili současné vedení Prahy 2 nejen odpustit dluh, ale také nastavit účinné kontrolní mechanismy, které pomůžou v budoucnu podobným situacím předejít,“ doplňuje předseda zastupitelského klubu Pirátů Jaroslav Němec, který nesystémový přístup ve správě majetku v gesci místostarosty Michaela Grundlera (TOP 09) dlouhodobě kritizuje. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti Praha

Štítky: #dluhy #Jaroslav Němec #Magdalena Valdmanová #Praha 2

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.