Aktuality

Sněmovna v prvním čtení podpořila roční odklad nového stavebního zákona. MMR připraví jeho novelu

14. 01. 2022
Sdílet na Facebooku Tweet

Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila roční odklad nového stavebního zákona. Během následujících měsíců tak vznikne v týmu ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše novela, která napraví nedostatky zákona schváleného minulou vládou. Nová úprava nejen že urychlí povolování staveb, ale bude více hájit zájmy občanů. Její definitivní verze by proto měla být schválena už během tohoto roku.

stavebak

„Nejzásadnější změnou bude zrušení celé nové soustavy státních stavebních úřadů v čele s Nejvyšším stavebním úřadem. Stavební úřady tak zůstanou tam, kde jsou, tedy na obecních úřadech obcí a měst. Toto uspořádání je tradiční, léty osvědčené a zajišťuje, že stavební úřady budou co nejblíže lidem. Další změnou je zrušení takzvané institucionální integrace. Podle nového stavebního zákona měl totiž stavební úřad sám převzít rozhodování, které se týkalo například ochrany vod, ochrany památek, lesů apod. To je sice pohodlné, ale riskantní. Asi nikdo nechceme, aby do potoka pod naší zahradou začala továrna vypouštět odpadní vody. Stále ale platí, že stanoviska všech úřadů si vyžádá stavební úřad sám, stavebník nebude muset obíhat úřady. Důraz samozřejmě klademe také na digitalizaci. Na novém stavebním zákonu je i řada věcí, které plánujeme zachovat. Určitě se nic nezmění na principu ,Jeden úřad, jedno razítko´. Stavebník podá úplnou dokumentaci na stavební úřad a dál už by se neměl o nic starat. Zachováme také Specializovaný stavební úřad, který převezme velké stavby a tím je zásadně urychlí. Tady dokonce jednáme o rozšíření jeho působnosti,“ říká ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Podpořený návrh ovšem neruší stavební zákon jako celek. Jedná se pouze o částečný odklad jeho účinnosti. Nový stavební zákon měl celý nabýt účinnosti k 1. červenci 2023. V červenci ale dnešním rozhodnutím Sněmovny začne platit pouze část týkající se tzv. vyhrazených staveb, tedy ta zaměřující se na stavby dálnic, železnic nebo energetické infrastruktury. Tyto velké stavby převezme Specializovaný stavební úřad. Není možné brzdit rozvoj infrastruktury.

Na všechny ostatní stavby se o rok déle použije stará úprava. To znamená, že nebude zřízena nová “pyramida“ stavebních úřadů, ale stavební úředníci zůstanou tam, kde jsou dnes, tedy nejblíže k lidem. Nejvyšší stavební úřad také nevznikne jako samostatná instituce, ale jeho úkoly bude plnit Ministerstvo pro místní rozvoj, do kterého bude organizačně včleněn.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Ivan Bartoš #sněmovna #stavební zákon

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.