Média

Pirátské vládní priority: Dostupné bydlení, digitalizace a omezení korupce

04. 01. 2022
Sdílet na Facebooku Tweet

Piráti představili své priority pro programové prohlášení vlády. Chtějí dostupné bydlení, ochranu lidí před „šmejdy“ i dluhovými pastmi a získat pro občany miliardy skrz chytré trendy, digitalizaci či omezení korupce.

priority programove prohlaseni vlady

Piráti představili své priority do programového prohlášení vlády, na kterém se nyní intenzivně pracuje. Jejich návrhy vycházející z koaliční smlouvy se dotýkají všech resortů a mají za cíl zajistit rozvoj České republiky, aby z toho těžili lidé, firmy i krajina. „Klíčová je ochrana lidí a spotřebitelů nejen před problémy s energiemi, ale i pádem do dluhových pastí či předlužením. Zajištění dostupnějšího bydlení například skrz lepší stavební zákon nebo zákon o podpoře v bydlení. Zásadní je i zákon o střetu zájmů a protikorupční legislativa, která ušetří státu miliardy, jež se budou dát využít třeba ve zdravotnictví či školství. Zasazujeme se o ulehčení byrokracie pro malé a střední firmy, občany nebo digitalizaci. Stejně tak šetrnou modernizaci hospodářství, rozvoj inovací a vzdělávání, což přinese jak nová pracovní místa a příležitosti, tak zajistí lepší ochranu přírody,“ popsal ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

„Na programovém prohlášení vlády nyní probíhají ve spolupráci s dalšími stranami intenzivní přípravy. Jednáme také s tripartitou či profesními komorami. Cílem je najít takovou shodu, která bude komfortní pro všechny zúčastněné a hlavně dobrá pro tuhle zemi a její občany. Za resorty, které máme s Piráty v gesci, tedy místní rozvoj, legislativu, zahraniční věci a digitalizaci, je vše na dobré cestě, ale koaliční shoda musí být nad celým programovým prohlášením ve všech resortech. Proto se mu věnují i naše další pirátské odborné týmy,“ uvedl Ivan Bartoš.

„Za Piráty jsme si v každé oblasti vydefinovali důležité priority, které jsou zásadní pro rozvoj České republiky, a které by tak měly být součástí programového prohlášení. Jde o naše dlouhodobé priority, jež se také po společné dohodě propsaly do koaliční smlouvy. Věřím proto, že na nich nalezneme v rámci vládní koalice soulad i s ohledem na potřebné financování,“ nastínil ministr pro místní rozvoj s tím, že u většiny oblastí se očekává vesměs shoda.

„Debata se vede například nad tím, jakým způsobem pomoci lidem v dluhových pastech k návratu do běžného pracovního procesu i života. Za nás by byla jedním z efektivních řešení místní teritorialita exekutorů, pro kterou ovšem nemáme podporu napříč stranami. Vyjednali jsme ale například zkrácení insolvencí na tři roky pro podnikatele i nepodnikatele a zjednodušení mnohonásobných exekucí, za což jsem moc rád. Zasazujeme se také třeba o to, aby byla zohledněna podpora dětských skupin. Nebo se zavedl rozklikávací rozpočet. Jednáme rovněž o paušální dani, kdy zvyšování limitu pro OSVČ na příjem do 2 milionů korun nepovažujeme vzhledem k obřímu zadlužení státu nyní za moudrý krok. Živnostníky chceme podpořit jinak, jednou z priorit je například ulehčení od byrokratické zátěže při správě daní a poplatků, zrušení EET, zvýšení limitu pro pro povinnou registraci pro DPH nebo jednotné inkasní místo,“ doplnil Bartoš.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Ivan Bartoš #plníme program #vláda

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.