Média

Rozsudky patří na web: Piráti přispěli k průlomovému zrychlení v českém soudnictví

04. 01. 2022
Sdílet na Facebooku Tweet

V České republice se na spravedlnost čeká mnohdy neúměrně dlouho. Od poloviny letošního roku by tomu mělo být jinak. Ministerstvo spravedlnosti totiž začne zveřejňovat většinu rozsudků vynesených českými soudy. Tím dojde nejen ke zrychleního celého procesu, ale ke zvýšení transparentnosti a efektivnosti celého soudnictví. Spolupředkladatelem průlomového návrhu byl i pirátský poslanec Jakub Michálek.

rozsudky patri na web michalek

Ačkoliv samotné ministerstvo se pod dřívějším vedením k nápadu zveřejňování rozsudků na webu stavělo spíše chladně, nakonec se díky aktivitě zákonodárců ve spolupráci s Rekonstrukcí státu uvedly věci do pohybu. Pro jsou velmi často i samotní soudci, podle nichž bude mít nová praxe přímý pozitivní dopad na veřejnost. Jednoduše proto, že postupně vznikne mohutná databáze s přehledem milionů rozsudků, kde bude možné ověřit, jak se které soudy vypořádaly s konkrétními spory a jaké udělily tresty. 

Zkušenosti ze zahraničí dokazují, že transparentnost skutečně vede k rychlejšímu a efektivnějšímu soudnictví. Na Slovensku zveřejňují rozsudky už několik let a nejčastějšími uživateli databází jsou tam sami soudci. Ověřují si, jak rozhodují kolegové a ve svých rozsudcích pak na jejich verdikt odkazují. Lidé i firmy zase budou moci odhadnout, jak asi jejich žaloba dopadne.

A jak by to mohlo vypadat u nás? Spoluautor návrhu a předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek to názorně ukazuje na webu www.rychlejsisoudy.cz, kde najdete podrobný popis nového řešení i vzor, jak to celé bude fungovat.

“Zveřejňování chce i velká část soudců, protože pak mohou lépe zajistit kvalitu a předvídatelnost rozhodování. Navíc jde o jeden z mála způsobů, jak lze zjišťovat kvalitu jejich práce, byť to nemůže nahradit odborný dohled např. v kárném řízení. Piráti jdou ještě dál a prosazují relevantní statistiky, aby soudy rozhodovaly rychleji a vše bylo dostupné na jednom místě. Nová vláda má v programovém prohlášení, že zajistí lepší statistiky rozhodovací činnosti soudů a soudců, takže bude možné se seznámit s prací soudce na jednom místě obdobně jako to je možné u jiných ústavních činitelů,” říká k praktickému významu uveřejňování rozsudků pirátský poslanec Jakub Michálek, který se problematice zefektňování justice věnuje dlouhodobě.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Jakub Michálek #Ministerstvo spravedlnosti #soud #zrychlení soudů

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.