Aktuality

Praha 5 krátí rozpočet školákům a navyšuje si výdaje na PR

21. 12. 2021
Sdílet na Facebooku Tweet

Praha 5 počítá se snížením běžných výdajů oproti roku 2021 téměř o 100 milionů Kč. Na první pohled líbivá politika úspor však při bližším pohledu drhne. Občany Prahy 5 trápí nepořádek v ulicích a nedostatek míst ve školách a školkách. Koalice ODS, STAN, TOP 09, ANO a SNOP své sliby dlouhodobě neplní ani při správě veřejných prostranství. Současné vedení radnice se i přesto rozhodlo naprosto nesystémově seškrtat plošně 10 % plánovaných běžných výdajů. Jedinou výjimku má PR.

radnice praha 5

I přes snížení je v předkládaném rozpočtu na rok 2022 celková částka ve výši bezmála 676 milionů Kč na pokrytí provozních výdajů stále o 45 mil. Kč vyšší, než jsou plánované příjmy. Navíc se současná koalice rozhodla snížení dosáhnout nařízením plošných škrtů v podobě minimálně 10procentního ponížení rozpočtu všech odborů, a to včetně odboru školství, který řeší krizi školských kapacit. Radnice musí naléhavě zajistit chybějící místa v Košířích nebo v mateřinkách na Barrandově.  “Finance na vyřešení školské krize v Košířích nebo Barrandově budete v rozpočtu hledat marně. A to nejen v provozních nákladech, ale nenajdete je ani mezi investicemi,” komentuje absenci prioritních investic v rozpočtu člen Finančního výboru za Piráty Karel Bauer.

Samotných politiků se však úspory nedotknou. Praha 5 si v porovnání s ostatními městskými částmi stále “platí“ nejvyšší počet uvolněných zastupitelů, kde uvolněným je skoro každý druhý koaliční zastupitel. Přičemž snížení ze šestnácti uvolněných na v minulosti obvyklých třináct by přineslo úsporu více než 3,5 milionů Kč.

Jediným oddělením, které provozní výdaje místo krácení navyšuje, je oddělení PR s přidělenou částkou 9 215 000 Kč. Celkový nárůst tak činí 425 tisíc oproti minulému roku. Důvodem budou zřejmě nejen komunální volby v roce 2022, ale také snaha starostky a nyní nově i poslankyně Renáty Zajíčkové (ODS) především mediálně propagovat svou práci na radnici, když už se ji nedokáže věnovat reálně.

“Své plány nezvládá koalice plnit ani v oblasti správy veřejných prostranství a zeleně. Od roku 2017 Praha 5 disponuje desetimilionovými dotacemi na komplexní úpravu narkomany sužovaného parku Mrázovka, kompletní rekonstrukci Chaplinova náměstí nebo na participativní projekty, které navrhují a vybírají každý rok občané.  Nic z toho radnice nestíhá. Místo realizace těchto a dalších zásadních investic Praha 5 musí řešit správní řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, protože tato koalice nedokázala řádně a včas zajistit úklid a správu vlastních ulic a parků. Za ně Praha 5 každoročně zaplatí téměř 90 milionů Kč dlouhodobě protežované firmě CENTRA, a.s.,” dodává bývalý radní pro finance a pirátský zastupitel Karel Bauer.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #praha 5

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.