Média

Jak vyplnit žádost? Milostivé léto pomůže zatočit s dluhy až 300 tisícům občanů

01. 11. 2021
Sdílet na Facebooku Tweet

Máte dluhy vůči státu nebo obci? Vymáhá dluh soudní exekutor? Právě začíná výjimečná příležitost zbavit se všech možných exekučních poplatků a dalších sankcí. V termínu od 28. 10. 2021 do 28. ledna 2022 můžete s dluhem jednou pro vždy skoncovat: stačí zaplatit původní dluh a poplatek 908 Kč na náklady exekuce. Máme pro vás vzor žádosti exekučnímu úřadu.

exekucne zabaveno

Na co si dát pozor?

  • Seznam všech institucí, na které se tato akce vztahuje, najdete na webu www.nedluzimstatu.cz.
  • Dluh musí být v exekuci. Pokud v ní ještě nejste, nebo jste prošli procesem oddlužení, není možné akci uplatnit.
  • Exekuce musí být vedena soudním exekutorem. Milostivé léto se nevztahuje na správní a daňové exekuce vedené státem, které jsou nejčastěji vymáhané celní správou, finanční správou či okresní správou sociálního zabezpečení.

Jak postupovat?

  • V centrální evidenci exekucí zjistíte všechny své exekuce. Výpis můžete získat na České poště: https://bit.ly/OverenyVypis. Následně svému exekutorovi napište doporučený dopis či datovou zprávu s žádostí o vyčíslení dlužné jistiny a informujte ho, že využíváte akce Milostivé léto.
  • Po obdržení odpovědi je třeba zaslat na účet exekutora nesplacenou jistinu, kterou vám vyčíslil, a 908 Kč na náklady exekuce. Nezapomeňte uvést všechny náležitosti i správný variabilní symbol. Platba musí být připsána na účet exekutora mezi 28. říjnem 2021 a 28. lednem 2022.
  • Ověřte si, že vše proběhlo v pořádku. Exekutor je povinen po splacení dlužné jistiny vydat rozhodnutí, kterým vás osvobodí od placení zbytku dluhu. Nic dalšího tedy dělat nemusíte, ale doporučujeme po provedení platby kontaktovat exekutora pro ověření, že vše proběhlo v pořádku.

Nevíte si rady? Využijte help-linku Člověka v tísni na 770 600 800 (po až pá: 9:00 - 17:00). Další informace najdete na www.jakprezitdluhy.cz.

Míra exekucí v české společnosti je závažný problém. Piráti dlouhodobě prosazují svůj návrh za spravedlivé exekuce spočívajícím v principu teritoriality (jeden dlužník má mít jen jednoho exekutora), který je férový k věřitelům i dlužníkům. Problém dlouhodobě řeší pirátská senátorka Adéla Šípová, která v Senátu předložila vlastní návrh teritoriality exekucí. V Poslanecké sněmovně se jím 4 roky zabýval jako poslanec Pirát Lukáš Kolářík.

Unikátní akce Milostivé léto může pomoci až 300 tisícům lidem. Ti jsou nyní v situaci, kdy svoje dluhy nejsou schopni splatit kvůli vysokým úrokům a dalším poplatkům. Z 1500 korun za neuhrazenou pokutu u dopravního podniku se pokuta mohla snadno vyšplhat až na 60 tisíc korun, tedy 40x tolik. Akce je dobrý začátek, ale není dlouhodobým řešením: je třeba zkrátit dobu oddlužení na 3 roky v souladu s evropskou směrnicí a dostat lidi z dluhových pastí.

VZOR ŽÁDOSTI EXEKUČNÍMU ÚŘADU

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #dluhy #exekuce #Lukáš Kolářík

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.