Komentáře

Co je vlastně zač Dana Balcarová: Ekologická politika opřená o data musí být prioritou každé moderní vlády

08. 10. 2021
Sdílet na Facebooku Tweet

Co jsou vlastně zač lidé, kteří se v pirátských barvách uchází o přízeň voličů v nadcházejících sněmovních volbách? Jsou to lidé z masa a kostí, jako vy. Každý z nich má své kořeny, svůj příběh a hlavu. Je to pestrá směsice názorů a tvůrčího přístupu k řešení problémů, jimiž se každodenně zaobírá každý z nás. V našem seriálu vás seznámíme alespoň s některými z nich tak trochu jinak. Jak se vlastně vidí oni sami, co mají za sebou, co je formovalo a jaké mají plány? Dnes vám přiblížíme osobnost pirátské předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí Dany Balcarové, která se uchází o přízeň voličů ze dvanáctého místa pražské koaliční kandidátky.

dana balcarova prase

Vždy mě to táhlo k otázkám spojeným se životním prostředím, na němž mi velmi záleží. Mám v sobě potřebu měnit věci k lepšímu, a tak jsem byla aktivistkou ještě předtím, než jsem se stala političkou a poslankyní. Na problematiku životního prostředí se dívám i z hlediska ekonomického a sociálního, nejsem zastáncem prosazování tvrdých zelených řešení. Jsem otevřená diskusi, názorům druhých lidí a vždy hledám shodu.

Ráda se věnuji sportu, četbě, józe a výletům do hor a přírody, uchvátila mě Sibiř i Himálaj. Poznání z cest mi ukazují, jak hodně jsme poznamenaní kulturou, ve které vyrůstáme, a že když tyto vzorce překonáme, vidíme a chápeme jasněji. Díky sportu toho člověk zas hodně vydrží, umí prohrávat, ví a pozná, co je fair play. Je o soutěži i spolupráci, parťáctví, energii a nasazení. Taková zkušenost se hodí také v mužském prostředí, kterým zatím politika převážně je. Velkou inspirací pro mě bylo setkání s Jeho Svatostí dalajlamou, z jehož apelu na ochranu přírody a klimatu čerpám sílu dodnes.Práce na Inspekci životního prostředí mi ukázala, že státní správa není schopna přiblížit lidem důležitost ekologických témat. Bylo mi divné, že lidi nezajímá, jaký dýchají vzduch a jakou pijí vodu, a proto jsem začala tato témata popularizovat. Nakonec jsem si uvědomila, že pokud chci něco změnit, musím tam, kde to jde. V Praze 9 jsem kandidovala jako nezávislá s podporou Pirátů. Ajťácké prostředí je mi blízké. Piráty jsem začala postupně sledovat a v roce 2013 se zúčastnila celostátního fóra, kde mě překvapila schopnost tak velké skupiny lidí kvalitně komunikovat. O tři roky později jsem k Pirátům vstoupila a za další rok byla zvolena poslankyní a následně i předsedkyní Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny. Ve funkci se mi podařilo iniciovat společenskou diskusi k výjimkám pro velké uhelné elektrárny ohledně znečišťování ovzduší, prosadit zákaz klecového chovu slepic od roku 2027 nebo podat za ČR žalobu k Soudnímu dvoru EU kvůli rozšíření těžby v polském hnědouhelném dole Turów.

Ráda bych dosáhla toho, aby se veřejně víc mluvilo o životním prostředí, udržitelném rozvoji krajiny a změně klimatu, a to je úloha pro ministra. Nikoli mlčet a hájit zájmy průmyslů, jak se děje v současné době. Krajinu ovlivňuje i zemědělství, je potřebná úzká spolupráce resortů. Konkrétně mám vizi ministerstva životního prostředí jako klimaticky neutrální organizace už do roku 2030, které by k tomu podnítilo i další státní instituce. Když bude vláda brát klimatickou změnu vážně, přesvědčí tím o důležitosti problému i dosud nepřesvědčené občany. Chci usilovat o klidnou, rozmyšlenou ekologickou politiku, vyváženě opřenou o data a ekonomické podklady.

STÁHNĚTE SI E-BOOK CO JSME VLASTNĚ ZAČ

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Michal Chalupa

Štítky: #co jsme vlastně zač #Dana Balcarová #sněmovní volby 2021 #životní prostředí

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.