Média

Máme program a nebojíme se ho použít! Piráti a Starostové sbírají ocenění za program napříč resorty

08. 10. 2021
Sdílet na Facebooku Tweet

„Nejvíc lidí se chce v říjnových sněmovních volbách rozhodovat podle programu konkrétní strany. Právě tohle hledisko je nejdůležitější pro 49 procent dotázaných. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Sociologové se minulý týden ptali více než tisíce respondentů. Nejmenší roli v rozhodování lidí přisuzují předvolebním kampaním.“ – iRozhlas.cz (červenec 2021)

program lucy cover

Na volebním programu jsme si dali v koalici Pirátů a Starostů záležet. Podílelo se na něm 14 expertních týmů, desítky odborníků a celý je opřený o fakta, ale i zkušenosti našich poslanců a zastupitelů. Všech 81 programových bodů je podloženo odbornými analýzami. 

Náš program je jedinečný v tom, že slibuje pouze to, co je doopravdy uskutečnitelné. Máme finanční plán a sedí nám příjmy a výdaje. Neslibujeme zázraky, říkáme lidem pravdu a ukazujeme na rovinu, co všechno může naše společnost dokázat. Nejde jen o to, abychom měli dobrý plán pro volby, ale abychom měli důkladnou přípravu, pokud nám dají voliči mandát pro budoucí vládu. Chceme, aby lidé zase mohli mít důvěru v politické osobnosti v čele státu.

Každý člověk si navíc může zobrazit to, co ho nejvíc zajímá, protože si lze rozkliknout program na míru. Vedle toho máme Program v 5 minutách i zvláštní program pro mladé Není nám to ukradený!, Stříbrný program pro seniory a program pro podnikatele.

V následujícím přehledu přinášíme hodnocení od významných organizací a renomovaných osobností, které volební programy prošly a zhodnotily za vás:

Hodnocení programu zájmovými a odbornými institucemi

Volby pro mladé
„Piráti a Starostové mají nejlepší program pro mladé.”

Projekt Youth, speak up! se zaměřil na pokrytí témat, která zajímají mladé voliče. Koalice Pirátů a Starostů vyšla ze zkoumaných subjektů při hodnocení na základě 8 hlavních témat nejlépe.


Transparentnost kampaně 
„Nejtransparentnější kampaň má koalice Piráti a Starostové.“

Protikorupční organizace Transparency International uvádí, že Piráti a Starostové mají ve sněmovních volbách 2021 nejtransparentnější financování kampaně. Jak strany hospodaří s penězi na kampaň a zda odmítají špinavé peníze totiž také rozhodne, jak budou spravovat stát. Koalice Piráti a Starostové získala nejlepší známku 1,4 a následně jsou koalice SPOLU (1,9) a Zelení (2,8). 


Vzdělávání 
„Za jedna. Komplexně pojatý program s řadou konkrétních pozitivních opatření.“

Experti v oblasti vzdělávací politiky zhodnotili programy politických stran kandidujících do Poslanecké sněmovny. Zkoumali, jak si strany v programech představují naplnění doporučených kroků z výzvy Domácí úkoly 2021. Hodnocení je postaveno na objektivním datovém základu, do kterého bylo zahrnuto 117 volebních příslibů 10 kandidujících subjektů.


Rekonstrukce státu
„Nejpropracovanější a nejkomplexnější program. Mezi nejaktivnějšími v prosazování protikorupčních opatření jsou poslanci Pirátů, KDU-ČSL nebo Starostů.”

Program koalice Pirátů a Starostů je v kontextu ostatních hodnocených subjektů hodnocen jako nejpropracovanější a nejkomplexnější. Postihuje všechny oblasti a obvykle v nich také přichází s návrhy konkrétních kroků. Rekonstrukce státu představila výsledky hodnocení toho, jak poslanci v končícím volebním období hlasovali pro jednotlivé protikorupční zákony. Mezi nejaktivnějšími v prosazování protikorupčních opatření jsou poslanci Pirátů, KDU-ČSL nebo Starostů.

Zdravotnický deník
„Celkové hodnocení: Chvalitebně. S programem si Piráti se Starosty dali skutečně práci, na rozdíl od ostatních kandidujících stran. Zavázali se k celé řadě změn, které mohou být užitečné pro pacienty i zdravotníky.”

Tomáš Cikrt se podíval na programy kandidujících stran, které mají největší šanci proniknout do Sněmovny, a hledal střípky nějaké snahy posunout zdravotnictví o kousek dál. Zdravotnický deník ohodnotil programy školními známkami.

S programem si Piráti se Starosty dali skutečně práci, na rozdíl od ostatních kandidujících stran. Zavázali se k celé řadě změn, které mohou být užitečné pro pacienty i zdravotníky. Některé představy jsou zatím neurčité a velmi záleží na jejich provedení. Bohužel prakticky žádnou pozornost nevěnují finanční udržitelnosti systému a posunu směrem k autentickému zdravotnímu pojištění (tj. větší možnosti v nabízení různých produktů i odpovědnost zdravotních pojišťoven).

Zelený kruh
„Piráti a Starostové představili přes dvě třetiny kladných postojů k řešení ekologických problémů.”

Experti a expertky ekologických organizací sdružených v asociaci Zelený kruh pečlivě prostudovali volební programy politických stran, hnutí a koalic. České politické strany od posledních voleb, pod tlakem prohlubující se klimatické krize, zezelenaly. Prioritám ochrany přírody a řešení klimatické krize jsou nejblíže Zelení, ale velmi se jim přiblížili Piráti se STANem.


Silvarium
„Ekologové se shodují. Nejkomplexnější volební program z hlediska ekologie a řešení změny klimatu mají podle ekologů Zelení a uskupení Pirátů a STAN.”

Nejkomplexnější volební program z hlediska ekologie a řešení změny klimatu mají podle ekologů Zelení a uskupení Pirátů a STAN, uvedli na konferenci zástupci asociace ekologických organizací Zelený kruh a Hnutí Duha. Ekologové provedli analýzu 14 témat, která vidí jako nejdůležitější pro život lidi, stav klimatu a přírody nebo jako ta, v nichž je třeba učinit důležitá rozhodnutí. Volební programy stran hodnotí od roku 2013.

Rubikon
„Piráti a Starostové zpracovali téma vězeňství a recidivy velmi progresivně“

Nezisková organizace Rubikon, která se věnuje začleňování vězňů do společnosti, zhodnotila program Pirátů jako pokrokový. Česká republika má druhou nejvyšší míru uvěznění ze všech zemí Evropské unie a vysokou míru recidivy. „Zatímco některé strany, například koalice Pirátů a Starostů nebo Strana zelených, téma zpracovaly velmi progresivně, jiné se naopak přiklonily k represivnímu pojetí, které je vnímáno jako voličsky populární. Tento přístup zvolila SPD, ale překvapivě i ČSSD a hnutí ANO. Ze zkušeností z ČR i ze zahraničí je známo, že represivní a přísné pojetí trestní politiky nepřispívá k většímu bezpečí ve společnosti a poklesu kriminality. Osvědčuje se naopak podpora reintegrace pachatelů, efektivnější využívání alternativních trestů a individuální práce s odsouzenými.“

Volím pro zvířata
„Volte pro zvířata zveřejnili výsledky. Piráti a Starostové dopadli nejlépe, dostali rovnou tři zelená prasátka.”

Čtyři organizace na ochranu zvířat působící v České republice (Compassion in World Farming, NESEHNUTÍ, OBRAZ – Obránci zvířat a Svoboda zvířat) chtěli před volbami ulehčit voličům rozhodování. Na www.volimprozvirata.cz si totiž mohou zkusit, jak se shodnou s jednotlivými stranami v názoru na dvanáct reformních návrhů, které by mohly v dalším volebním období posílit ochranu zvířat u nás. Kromě postoje stran k jednotlivým návrhům web obsahuje také hodnocení stran z pohledu jejich dosavadní práce pro ochranu zvířat a prostor vyjádřit se dostali i jednotliví kandidáti. Program Pirátů a Starostů vyšel nejlépe.

Hodnocení programu nezávislými renomovanými odborníky

Helena Horská
„Ekonomický program Pirátů a Starostů je nejlepší z těch, které hodnotila ekonomka Helena Horská.”

Ekonomka Helena Horská hodnotila ekonomické programy jednotlivých stran a koalic. Piráti a Starostové od ní dostali dvojku, což byla nejlepší známka, kterou dala. 

Danuše Nerudová
„Program Pirátů a Starostů v oblasti důchodů obsahuje konkrétní kroky a měřitelné závazky, které dávají smysl.” 

Ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová z Brna oceňuje, že program Pirátů a starostů i koalice Spolu víceméně kopíruje závěry, ke kterým pod jejím vedením po dvou letech došla Komise pro spravedlivé důchody. “Ukazuje to, že jsme skutečně v komisi dosáhli konsenzu napříč politickým spektrem. Oba bloky staví na minimálním důchodu, všechny chtějí zjednodušit systém, chtějí řešit náročné profese,” říká Nerudová.

Daniel Prokop
„Program Pirátů a Starostů dobře reflektuje výzvy českého vzdělávání.”

Regionální nerovnosti i závislost vzdělávání na sociálním původu patří k zásadním problémům vzdělávání v Česku i podle sociologa Daniela Prokopa. Tyto výzvy podle něj dobře reflektuje program Spolu a Pirátů se starosty.

Michaela Kudrnáčová

„Plán pro řešení bytové krize má nejlépe zpracovaný koalice Pirátů a STAN.”

Analytička z výzkumné organizace PAQ Research Michaela Kudrnáčová říká, že plán pro řešení bytové krize má nejlépe zpracovaný koalice Pirátů a STAN, protože míří přímo na příčiny samotného problému. Kudrnáčová popisuje, že dvojkoalice chce jednak zrychlit doteď pomalé stavební řízení, a pak také pro rizikové skupiny zajistit obecní či komunitní bydlení.


 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #sněmovní volby 2021 #Vraťme zemi budoucnost

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.