Komentáře

Co je vlastně zač Ondřej Chrást: Kulturní dědictví může inspirovat inovace

07. 10. 2021
Sdílet na Facebooku Tweet

Co jsou vlastně zač lidé, kteří se v pirátských barvách uchází o přízeň voličů v nadcházejících sněmovních volbách? Jsou to lidé z masa a kostí, jako vy. Každý z nich má své kořeny, svůj příběh a hlavu. Je to pestrá směsice názorů a tvůrčího přístupu k řešení problémů, jimiž se každodenně zaobírá každý z nás. V našem seriálu vás seznámíme alespoň s některými z nich tak trochu jinak. Jak se vlastně vidí oni sami, co mají za sebou, co je formovalo a jaké mají plány? Dnes vám přiblížíme osobnost šéfa Pirátů v Praze 6, který se uchází o přízeň voličů ze devátého místa koaliční kandidátky.

ondrej chrast dalekohled

Jsem Pirát, aktivista a zastupitel Prahy 6, kde žiji. Do politiky mě přivedl zájem o kulturu, historii a památky. Mám dlouhodobý odborný i osobní zájem o památkovou péči a obecně o udržitelnost, ekonomizaci a propagaci kulturního dědictví, které chápu i jako zdroj pro moderní inovace. Ve chvílích volna rád trávím čas s ženou a malou dcerkou, jsem také vášnivý čtenář. Baví mě severské detektivky a biografie inspirativních osobností, rád hraji šachy nebo badminton. A protože mám vztah k přírodě i památkám, tak číst vleže knížku ve stínu stromu nebo hrát šachy na nádvoří zámku jsou můj ideální relax.

Osobně mě svou činorodostí a pracovitostí inspiroval dědeček, který jako volyňský Čech osvobozoval zemi od nacismu a byl několikrát vyznamenán jako válečný hrdina. Po zbytek života pak působil coby pravoslavný kněz. V politice si vždy vzpomenu na větu, kterou mi vštěpoval, už když jsem byl dítko – kdo lže, ten krade a do pekla se hrabe. V jeho výchově mám myslím silný morální základ a bytostně nemám rád lež. Snažím se o lepší společnost, která funguje na společných evropských ideálech, které pramení mj. z křesťanských hodnot, k nimž mám blízko.Na místní radnici mě netěšila práce politiků, které jsem volil, takže jsem se rozhodl jít do komunální politiky sám a kandidoval jsem jako lídr Pirátů v Praze 6. Pochopil jsem, že řada problémů pramení ze vztahu lidí k nejbližšímu okolí. Jsem hrdý na to, co Piráti dokázali a co vše se povedlo například na magistrátu v čele s primátorem Hřibem. Po dlouhých letech frustrace z politiky cítím změnu skutečně na každém kroku. Chtěl bych kvalitními návrhy změnit zaběhnuté pořádky dinosauřích politiků. Myslím, že po třiceti letech už si změnu zasloužíme. Používám fakta a data jak ve svých politických plánech a postojích, tak i v ostrých politických konfrontacích, které jsem se na nich naučil nekompromisně stavět, neosočovat oponenty z nepravostí, aniž bych to uměl prokázat.

Mám dlouhodobé zkušenosti s manažerskou prací v neziskovém sektoru v oblasti kultury a cestovního ruchu. Mojí politickou prioritou je tak vedle vzdělávání především kultura. Měla by být financována minimálně 1 % státního rozpočtu. Ministerstvo kultury funguje dlouhé roky jako Kafkův Zámek. Úkolem ministerstva není kulturu řídit ani mocensky ovládat, ale nastavit správné podmínky pro dlouhodobé a předvídatelné fungování, svobodné působení a růst. 

STÁHNĚTE SI E-BOOK CO JSME VLASTNĚ ZAČ

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Michal Chalupa

Štítky: #co jsme vlastně zač #kultura #Ondřej Chrást #Piráti Praha 6 #sněmovní volby 2021 #vzdělávání

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.