Reportáže

Skloubit práci a čas s dětmi nesmí být dřina: Řešením je přehledná a jednotná prorodinná politika

06. 10. 2021
Sdílet na Facebooku Tweet

Jak podpořit rodiče menších dětí a usnadnit jim lepší skloubení pracovního a rodinného života? Díky projektu MPSV Krajská rodinná politika ve spolupráci s MHMP o tom poslední zářijový den diskutovali zástupci pražských městských částí a Středočeského kraje. Téma Rodinná politika na krajské a místní úrovni si zaslouží plnou pozornost. 

eva horakova magistrat

“Je jasné, že podpora rodin by měla být dlouhodobě přehledná a stabilní, aby umožnila plánování na roky dopředu. Současnému nastavení chybí finanční a systémová podpora prevence. Rodinám pak chybí stabilní finanční i sociální zázemí, a je pro ně proto těžké plánovat budoucnost,” upozorňuje předsedkyně výboru pro sociální politiku zastupitelstva hlavního města Prahy Eva Horáková.

Projekt Krajská rodinná politika chce proto zlepšit koordinaci celostátních prorodinných politik s těmi regionálními a vytvořit tak rodinám příznivější podmínky pro každodenní fungování.

Prioritou je tak hlavně sladění práce a rodinného života. Už v polovině letošního února schválila rada HMP dokument Základní směry prorodinné politiky na období 2021-2022, který je základním koncepčním materiálem pro aplikaci rodinné politiky na území HMP pro dané období.

“Skvělým příkladem je třeba Skandinávský model, který je zaměřen na sladění právě onoho rodinného a profesního života. Vychází ze snahy zrovnoprávnit obě pohlaví, a to jak v rámci rodiny, tak i celé společnosti,” uvádí Horáková. Efektivní propojení rodinné politiky s politikou zaměstnanosti je také cestou k podpoře porodnosti. Pilířem tohoto propojení je podpora rodin výdělečně činných rodičů především díky dobré síti služeb zaručujících kvalitní péči o dítě jak v rodině, tak i v době, kdy jsou rodiče v zaměstnání.

Hlavní město čekalo na dokument, který by se věnoval rodinné politice více než 10 let. “Rodina, jak se stále ukazuje, je to nejdůležitější a je třeba ji podporovat v každé době. Možná je do budoucna otázka, zda nemít vlastní Ministerstvo pro rodinu, jak je tomu ve většině zemích EU,” doplňuje Eva Horáková.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Eva Horáková #Magistrát #Praha #sociální politika #Středočeský kraj

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.