Komentáře

Babiš na kampani za veřejné peníze s Orbánem diskriminuje novináře

04. 10. 2021
Sdílet na Facebooku Tweet

Maďarský premiér Viktor Orbán, který nedávno platil ze státních peněz protievropské reklamy i v Babišově MF Dnes, přijel na návštěvu do České republiky. I když návštěva v Ústeckém kraji byla evidentně součást volební kampaně hnutí ANO a jen za pohoštění vydal Úřad vlády ČR z peněz daňových poplatníků nejméně 561 tisíc korun, výdaje do limitu volební kampaně hnutí ANO započítány nebudou.

babiš a orban

Přestože byla cesta Andreje Babiše a Viktora Orbána hrazena z veřejných peněz, došlo na tiskové konferenci k diskriminaci novinářů, kdy nebyli vpuštěni zástupci renomovaných zahraničních i tuzemských médií. Proti tomu se již ohradil Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu a Nadační fond nezávislé žurnalistiky ve své tiskové zprávě.

Na červeném seznamu nežádoucích se ocitli například novináři z francouzského listu Le Monde, německé veřejnoprávní televize nebo českého zpravodajského webu Seznam Zprávy. Postup Úřadu vlády je v tomto případě v rozporu s Listinou základních práv a svobod, která zaručuje právo na informace. 

Zástupci Pirátů a Starostů se naopak setkali v předvečer návštěvy maďarského premiéra Viktora Orbána v Česku s primátorem Budapešti Gergelym Karácsonym. Jedním z bodů schůze byla diskuze o svobodě a ochraně liberálních hodnot demokracie, které ve své zemi maďarský premiér Orbán dlouhodobě potlačuje

„Sbližování postojů předsedů vlád obou států je nebezpečným signálem. Ve většině zemí Visegrádské čtyřky jsme svědky toho, že vládní lídři se snaží ohrozit základní demokratické principy, o které jsme před 30 lety usilovali. V ohrožení je svoboda médií, férová soutěž politických stran či základy fungování právního státu. V Maďarsku je tento plíživý návrat k totalitě nejviditelnější. Důkazem toho je například hlasité varování Evropské unie, že Maďarsko porušuje principy právního státu. Pan primátor Karácsony nám dnes svoji zkušenost s vládou Viktora Orbána popsal a varoval nás před maďarskou cestou,“ řekl primátor Zdeněk Hřib s tím, že obě hlavní města představují alternativu, kterou nyní Gergely Karácsony nabízí i celému Maďarsku.

„Pokud se tento člověk dostane k moci, Bůh chraň Evropu i Maďarsko. To je citát Václava Havla z roku 2002, kdy Orbán prohrál volby. V roce 2010 volby vyhrál a éra Orbána začala. Zemi od té doby vede k restrikcím a jeho vládnutí nezničilo pouze demokratický systém v Maďarsku, ale ohrožuje i Evropskou unii. Započal válku proti demokratickým a liberálním institucím. Oblast médií je téměř plně v jeho rukou, zůstala pouze propaganda. Naše vláda je prakticky ve válce s EU a situace se zhoršilo poté, co byla Fidesz vyloučena z EPP (Evropské lidové strany) v Evropském parlamentu. Politická soutěž je nerovná, protože opoziční strany se prakticky nedostanou do médií. Ohroženy jsou orgány spravedlnosti, plně je ovládán ústavní soud i další části systému spravedlnosti. Politika Orbána je zcela v rozporu s tím, čeho bylo dosaženo v 90. letech. Viktor Orbán se zítra setká s premiérem ČR Andrejem Babišem a já proto vyzývám občany ČR, aby nedávali hlas podobným politikům, kteří nám svážou ruce a odeberou svobodu. V naší historii je mnoho styčných bodů. Cením si spolupráce V4, současná situace však směřuje ke zničení společných hodnot, nikoliv jejich posílení. Maďarská vláda není jen protidemokratická, ale i zkorumpovaná. Poučte se prosím z našich chyb a nevydávejte se cestou orbanizace,“ upozornil primátor Budapešti Gergely Karácsony.

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tomáš Martínek

Štítky: #Andrej Babiš #média #sněmovní volby 2021 #svoboda projevu #Tomáš Martínek #Viktor Orbán #Zdeněk Hřib

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.