Reportáže

Co je vlastně zač Daniel Mazur: Politika není vláda nad společností, ale služba společnosti

30. 09. 2021
Sdílet na Facebooku Tweet

Co jsou vlastně zač lidé, kteří se v pirátských barvách uchází o přízeň voličů v nadcházejících sněmovních volbách? Jsou to lidé z masa a kostí, jako vy. Každý z nich má své kořeny, svůj příběh a hlavu. Je to pestrá směsice názorů a tvůrčího přístupu k řešení problémů, jimiž se každodenně zaobírá každý z nás. V našem seriálu vás seznámíme alespoň s některými z nich tak trochu jinak. Jak se vlastně vidí oni sami, co mají za sebou, co je formovalo a jaké mají plány? Dnes vám přiblížíme osobnost pražského pirátského šéfa  Daniela Mazura.

mazur laborator

Jsem racionální člověk v osobním i politickém životě. Vystudoval jsem fyziku na matfyzu v Praze, doktorát jsem získal v Chicagu. Po návratu do Evropy jsem učil a bádal na Ženevské univerzitě a později jsem jako vědec působil v Itálii. Jako vědecký projektový manažer jsem kontroloval využití peněz a tvorbu výstupů z výzkumných projektů. To mě živí i teď. Ve volných chvílích čtu, hlavně literaturu faktu, rád poslouchám audioknihy a hraju deskové hry a někdy i počítačové strategie.

Po všech zahraničních zkušenostech jsem měl v roce 2011 pocit, že politika u nás už horší být nemůže. Byla odloučená od běžného života a jedním slovem depresivní. Rozhodl jsem se proto pomoct tomu nejlepšímu politickému subjektu, který jsem viděl na obzoru, a přidal se k Pirátům. Když uzrál čas, založil jsem s několika dalšími super lidmi místní sdružení v Praze 5 a ponořil se do programové práce. V komunálních volbách 2018 jsem se stal lídrem kandidátky v Praze 5 a díky vítězství jsem byl poté nějakou dobu starostou. Znamenalo to extrémní nasazení, ale také porozumění mechanismům práce radnice a zasetí několika dobrých nápadů, třeba strategie rozvoje a elektronizace dotačních programů Prahy 5. 

V křesle starosty jsem se zbavil například známých betonových truhlíků podél Strakonické ulice a moderoval diskusi s občany o Radlické radiále. Snažil jsem se také nastavit lepší komunikaci radnice s lidmi a mluvit s nimi přímo. Jako Piráti jsme na radnici přispěli i ke zrušení dvou pochybných projektů, které se připravovaly, ale byly silně nehospodárné. Politika, jak ji dělám já, totiž není vláda nad společností, ale služba společnosti. Úspěchem pro mne je, když mohu pomoct užitečný projekt dotáhnout do konce a tím trochu ulehčit život občanům.

Když ve volbách uspějeme, chtěl bych se zaměřit na oblast školství. Budu prosazovat, aby míra financování školství dál rostla, pokud možno ještě alespoň o čtvrtinu. Zároveň ale chci, aby rostla i kvalita vzdělávání a rozmanitost nabídky škol. Práce učitele musí být přitažlivá a dostupná všem lidem, kteří se pro ni budou ochotni dovzdělat. Je zároveň nutné přenastavit rámcové vzdělávací programy, aby se děti učily skutečně to, co po nich život ve 21. století bude žádat. Celkově chci pomoct snižovat byrokracii ve školách, ale i ve vědě, výzkumu a podpoře inovací. 

STÁHNĚTE SI E-BOOK CO JSME VLASTNĚ ZAČ

 

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Michal Chalupa

Štítky: #co jsme vlastně zač #Daniel Mazur #sněmovní volby 2021

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.