Komentáře

Martínek: Dohoda k Turówu musí být výhodná pro občany Libereckého kraje, ne pro oligarchy

24. 09. 2021
Sdílet na Facebooku Tweet

Problematikou rozšiřování povrchového dolu Turów v blízkosti českých hranic se zabývám již několik let. Jako poslanci zvolenému za Liberecký kraj mi dopady rozšíření těžby na české občany žijící v pohraničí nejsou lhostejné. Rozšiřování těžby v dole Turów se projednávalo již v roce 2019 na Výboru pro životní prostředí, jehož předsedkyní je pirátská poslankyně Dana Balcarová. Ministerstvo životního prostředí v reakci na naši aktivitu změnilo stanovisko České republiky k rozšíření těžby v polském dole Turów z kladného na nesouhlasné. S Danou Balcarovou jsme v této věci interpelovali ministra Brabce i premiéra Babiše. 

turow fotografie dolu

V lednu 2020 povolila polská strana rozšíření dolu a v březnu 2020 došlo k prodloužení koncese na těžbu hnědého uhlí. Českým občanům tak kvůli dolu hrozí problémy s nedostatkem vody, nadměrné znečištění i hluk způsobený těžbou. Na místo jsme se s poslankyní Balcarovou a radním pro životní prostředí a zemědělství Libereckého kraje Václavem Židkem několikrát vypravili

Evropská komise vydala na konci roku 2020 stanovisko, ve kterém potvrzuje, že Polsko porušuje evropské zákony pokračující těžbou v dole Turów. V zájmu občanů žijících v blízkosti dolu bylo třeba jednat co nejrychleji, Ministerstvo životního prostředí v čele s ministrem Brabcem však otálelo. Společně s Danou Balcarovou jsme problematiku zařadili v únoru 2021 na jednání Výboru pro životní prostředí a dotlačili ministerstvo k podání žaloby k Soudnímu dvoru EU. Žádali jsme také zastavení těžby do rozhodnutí sporu, což také Soudní dvůr v předběžném opatření nařídil. Provozovatel dolu Turów většinově státem vlastněná společnost PGE však i přes rozhodnutí evropského soudu těžbu nezastavila. 

16. září jsem interpeloval ministra životního prostředí ohledně vyjednávání i možného postupu dle zákona o předcházení ekologické újmě. 20. září rozhodl evropský soud o penále 500 000 eur denně pro Polsko za nerespektování předběžného opatření soudu nařizující zastavit těžbu. I když se jedná o desetkrát nižší sankci, než navrhovala Česká republika, stále jde o významnou sumu, která snad přiměje polskou stranu jednat s českou stranou a přistoupit i na záruky pro české občany.

Souhlasím s výzvou Libereckého kraje, v jehož vedení jsou Piráti i Starostové, aby prostředky vybrané na pokutách nezůstávaly Evropské komisi, ale byly použity na náhradu škod občanům Libereckého kraje.

S ohledem na pokračující těžbu a soukromé zájmy Andreje Babiše mám obavy, že v případě pokračování této vlády může v rámci sporu s Polskem u Soudního dvora EU dojít k mimosoudní dohodě, která nebude výhodná pro české občany žijící v okolí dolu. Andrej Babiš je znám svými vztahy s konzervativními vládami v Polsku i Maďarsku, které využívá jako podporu svého střetu zájmů v EU, a nebylo by to poprvé, co by upřednostnil své soukromé zájmy nad zájmy občanů.

Video: Tomáš Martínek interpeluje ministra Brabce kvůli Turówu

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tomáš Martínek

Štítky: #Andrej Babiš #Evropská unie #Liberecký kraj #Polsko #Tomáš Martínek #turów #životní prostředí

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.