Reportáže

Co je vlastně zač Klára Kocmanová: Za každým úspěchem stojí spolupráce a chuť něco změnit

24. 09. 2021
Sdílet na Facebooku Tweet

Co jsou vlastně zač lidé, kteří se v pirátských barvách uchází o přízeň voličů v nadcházejících sněmovních volbách? Jsou to lidé z masa a kostí, jako vy. Každý z nich má své kořeny, svůj příběh a hlavu. Je to pestrá směsice názorů a tvůrčího přístupu k řešení problémů, jimiž se každodenně zaobírá každý z nás. V našem seriálu vás seznámíme alespoň s některými z nich tak trochu jinak. Jak se vlastně vidí oni sami, co mají za sebou, co je formovalo a jaké mají plány? Dnes vám přiblížíme osobnost pirátské lídryně středočeské kandidátky Kláry Kocmanové.

klara kocmanova lodka

Za vším stojí práce a nic člověku nespadne do klína samo od sebe. Alespoň tak mě rodiče vychovali a hrál v tom roli i fakt, že jsem vyrůstala na venkově nedaleko Kutné Hory. V zimě jsme štípali dříví, když jsme chtěli topit, v létě česali stromy, když jsme chtěli ovocný koláč. Byli jsme vždy odkázáni sami na sebe a museli si vzájemně pomáhat. Formovala mě tak okolní příroda a naše velká rodina. Vždy mě to táhlo ke sportu, odmala jsem jezdila na koních, měli jsme malou stáj a já v ní i vlastního poníka. Ve škole jsem běhala a hrála florbal, na kutnohorském církevním gymnáziu se prohloubil můj vztah ke společenským vědám, jazykům a historii. Dodnes mezi mé největší záliby patří umění ve všech svých podobách, především pak literatura a hudba. Největší bohatství spatřuji v množství skvělých a podporujících lidí kolem. Za každým úspěchem totiž vždy stojí spolupráce a chuť podílet se na pozitivní změně. Myslím, že umím držet lidi pohromadě a motivovat je k tomu posouvat věci dál. U Pirátů říkáme, že lidé jsou to nejcennější, co máme, a je to pravda.

O politice jsem nejprve diskutovala s tatínkem. Vždy mě zajímalo, co se kolem mě děje a kdo rozhoduje o věcech, které ovlivňují naše životy, a přála si dozvědět se co nejvíc. Nemohla jsem se dočkat, až budu moct jít poprvé volit. Můj zájem o konkrétní věci v komunální a celostátní politice postupně přerostl v osobní angažovanost. Piráty jsem sledovala od jejich začátku. Byli mi blízcí svými idejemi i programem. Líbilo se mi, že strana vznikla odspoda, z iniciativy lidí. Bylo mi blízké, že to nejsou klasičtí kravaťáci, kterých byla politika plná. V mém okolí se mnou proto někteří o pirátské politice rádi diskutovali, i když na to měli jiný názor. Ostatně tak je tomu doteď a jsem za to ráda, výměna názorů dělá společnost zdravou a umožňuje vznik nových nápadů. Když se v Kutné Hoře sestavovala pirátská kandidátka, oslovil mě kamarád a já do toho šla po hlavě. Dnes pracuji jako asistentka senátorky Adély Šípové a vedu Piráty ve Středočeském kraji do sněmovních voleb.

Při pohledu do minulosti ráda přemýšlím nad momenty a rozhodnutími, které změnily můj život. Několikrát jsem si mohla vybrat mezi pohodlím, nebo vystoupením z komfortní zóny a snahou o změnu. Ne vždy to vyšlo, ale pokaždé jsem byla ráda, když jsem zvolila tu druhou možnost. Během pobytu v zahraničí jsem si mohla uvědomit, co činí každou zemi jedinečnou, tedy i tu naši. Došlo mi, kolik toho v nás zanechal minulý režim a že je na čase se z vězení minulosti osvobodit, nadechnout se a začít znovu. Chci pomáhat lidem. Chci, aby bydlení bylo dostupné, aby lidé mohli svobodně rozhodovat o svých životech, o svém soukromí. Chci žít ve státě, který se zastane potřebných a pomůže jim postavit se zase na nohy. Pokud se mi povede udělat nějakou změnu k lepšímu, bude to pro mě naplňující. 

STÁHNĚTE SI E-BOOK CO JSME VLASTNĚ ZAČ

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Michal Chalupa

Štítky: #Klára Kocmanová #sněmovní volby 2021

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.