Média

Díky Pirátům má léčebné konopí v Česku zelenou

15. 09. 2021
Sdílet na Facebooku Tweet

Sněmovna konečně přijala novelu zákona o návykových látkách tak, jak za ni bojovali pirátší poslanci Tomáš Vymazal a Radek Holomčík. Od 1. ledna 2022 dojde k navýšení limitu obsahu THC v technickém konopí na 1 %. Další podstatná změna se týká pěstování konopí pro léčebné účely bez nutnosti drahé certifikace pro laboratorní výrobu, což v praxi umožní dostupnost širší nabídky konopných léčiv.

vymazal holomcik

Co znamená přijetí novely pro vás, občany této země? Novela bude platnou až od 1. ledna příštího roku, proto jen v rychlosti a bez technických detailů. Pojďme na to:

1) Dojde k navýšení limitu obsahu THC v technickém konopí na 1 % - pěstitelé se tedy nebudou muset obávat kriminalizace v důsledku pěkného počasí a dalších pěstebních podmínek.

2) Zemědělci, pěstující odrůdy technického konopí ze společného evropského katalogu, nebudou muset prokazovat obsah THC v rostlinách konopí - pouze předloží certifikát o původu osiva.

3) Kvůli finančně i administrativně dostupnějším licencím dostanou i normální podnikatelé možnost zapojit se do produkce konopí pro léčebné použití.

4) Díky umožnění hromadné extrakce konopí pro léčebné použití dojde k zásadnímu rozšíření nabídky lékových forem pro pacienty, kteří se konopím léčí.

5) Všechny extrakty z konopí, které mají obsah THC do 1 % hmotnosti a které zároveň nemají omamné účinky, budou zcela vyňaty z režimu nakládání s návykovými látkami. To znamená, že například mastička vyrobená z neomamné (tedy majoritně CéBéDéčkové) odrůdy konopí, už nebude návykovou látkou, ačkoliv obsahuje THC a ačkoliv původní rostlina konopí mohla přesáhnout i 1 % THC. Díky naředění účinných látek během výroby masti vznikne "extrakt", který nebude návykovou látkou ve smyslu zákona.

V součtu jde tedy o balík pragmatických opatření, nezatížených dogmatismem a stereotypizací, které jsou pro českou politiku v oblasti návykového chování bohužel stále zásadními překážkami, jak jsme se přesvědčili i v průběhu projednávání této novely. Tím spíše mě těší, že se povedlo zachovat zásadní pozměňovací návrhy, jako je zmíněné 1 % THC nebo umožnění samotného pěstování rostlin konopí pro léčebné použití bez povinnosti prokázat se extrémně drahým certifikátem správné výrobní praxe.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce/Tomáš Vymazal

Štítky: #konopí #léčebné konopí #novela #Radek Holomčík #sněmovna #Tomáš Vymazal #zákon

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.