Reportáže

Vojtěch Pikal ke 100. výročí založení Československé obce legionářské

14. 09. 2021
Sdílet na Facebooku Tweet

K významnému historickému jubileu století od založení ČsOL přednesl v prostorách Pantheonu Národního muzea svůj projev i místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Zdůraznil význam činnosti organizacie ve věci zachování míru, bezpečnosti, lidských práv a uchování historické paměti pro další generace. Přinášíme vám kompletní text projevu ze 7.9. 2021.

pikal legie celek

Vážení členové slavné obce legionářské, vážení veteráni, vzácní hosté, dámy a pánové, 

je mi velkou ctí jako zástupce Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky vás dnes pozdravit a také promluvit u příležitosti 100. výročí založení Československé obce legionářské na tomto slavnostním zasedání.

Legionářská obec se dnes dožívá velkého jubilea. Již sto let přes všechny dějinné zvraty 20. století usiluje svou činností o zachování míru, bezpečnosti a dodržování lidských práv doma i ve světě. Není to však samozřejmostí. Kontinuitu, která byla několikrát násilným způsobem ohrožena totalitními režimy, se podařilo uhájit jen s mimořádným úsilím sester a bratrů obce v zahraničí, kteří zde působili během doby nesvobody. Za to jim patří v dnešní jubilejní výroční den velký dík.

Nejdůležitějším společenským dílem legionářské obce vždy bylo uchování naši společné historické paměti. Paměti na nejen jednotlivé hrdinské příběhy, ale také na smysl a důvody bojů, které byl československý a český národ nucen v minulosti podstoupit. Uchovávat, rozvíjet a předávat příštím generacím demokratické a humanitní tradice, na kterých vznikla samostatnost československého a později i českého státu.

Prostřednictvím jednotlivých příběhů našich legionářů a dalších veteránů nám legionářská obec připomíná, jak tato samostatnost musela být  v letech 1914-1918 a znovu v letech 1939-1945 vybojována. Svou činností se zároveň zasazuje za obnovu, zřizování a udržování památníků těchto hrdinů, a to jak v České republice, tak i v zahraničí. V tomto ohledu má obec své zcela nezastupitelné místo a já jsem přesvědčen, že zde bude i dalších sto let.

Děkuji.

Podívejte se na video ze slavnostních okamžiků jubilea ČsOL v prostorách národního muzea.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Vojtěch Pikal/Redakce

Štítky: #demokracie #Vojtěch Pikal #výročí

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.