Reportáže

Jakub Michálek: Jak chceme vést stát? Slušně, hrdě, otevřeně

06. 09. 2021
Sdílet na Facebooku Tweet

Co rozhodne volby a co můžete opravdu čekat od Pirátů, když zasednou ve vládě? Jak se staví k ekonomické situaci země a otázce rozpočtu? Jak se dokáží domluvit s koaličním partnerem v klíčových otázkách a jak se Pirátům a Starostům spolupracuje v Praze? Jaký je nejlepší recept na korupci? A přestaneme být pouhou montovnou Evropy a staneme se mozkovnou? Nejen těchto témat se dotýká předvolební rozhovor s předsedou poslaneckého klubu Pirátů Jakubem Michálkem. Zároveň pro vás máme tipy, kde všude se s výrazným protikorupčním politikem můžete v nejbližších dnech setkat.

michalek bila kosile main

Do říjnových voleb jde koalice Pirátů a Starostů se sloganem „Vraťme zemi budoucnost“ a s mottem „Energie a zkušenost“. Zní to pěkně, ale zároveň poměrně abstraktně. Třeba oproti Andreji Babišovi, který říká: nedovolím Pirátům, aby k vám domů nastěhovali uprchlíky z Afriky. Nebo koalice Spolu říká: určitě vám nezvýšíme daně. Co konkrétního tedy máme čekat od vás?
Modernizaci státu po všech stránkách, razantní boj s korupcí a hospodářskou kriminalitou, větší průhlednost a efektivitu státu, zlepšení politické kultury v zemi. Zároveň máme plán proti pandemii, pro návrat dětí do škol, stříbrný program pro seniory, ale i podnikatele. Rozhodně máme co nabídnout.

Kolem stavu státního rozpočtu váš program opatrně našlapuje, vyhýbá se tématu zvyšování daní, snad s výjimkou rušení daňových výjimek a daní z komerčních nemovitostí. Ekonomové ale tvrdí, že zvyšování daní se v nejbližších letech nevyhneme. Dluhová brzda je prý až příliš blízko. Jak to vidíte?
Říkáme lidem pravdu. Stav veřejných rozpočtů po koronavirové krizi je katastrofální. Vláda Andreje Babiše nejenže nezvládla krizi, ale navyšováním mandatorních výdajů posunula šlápnutí na dluhovou brzdu o celou dekádu dřív, než se čekalo.  

Základem našeho plánu, jak se nepřiblížit dluhové brzdě, je nastartovat růst ekonomiky celou řadou kroků -- zejména chceme řešit exekuční pasti, respektive dostat občany v exekuci na legální trh práce. Dále usnadnit částečné úvazky pro rodiče na rodičovské dovolené a pracující důchodce. 

Samozřejmě bude nutné zastavit růst výdajů; chceme podpořit průhlednost hospodaření, zavést protikorupční opatření a kontrolovat výdaje. Když tyto peníze uhlídáme, budeme mít dost na to, abychom dlouhodobě udrželi zákonnou valorizaci důchodů, a pokud se ekonomika nastartuje, i něco navíc. 

Další úspory pak plánujeme získat skrze digitalizaci veřejné správy, snižováním byrokracie, zrušením některých dotací a drobnou úpravou daňového mixu – navýšit dlouhodobě neměnné poplatky z těžby, nebo například daň z velkých komerčních nemovitostí, jako jsou sklady a haly za městem. Ta se nedotkne lidí ani živnostníků a trochu sníží zájem o další stavby nevzhledných logistických center  v polích. 

Jak by koalice Pirátů a Starostů společně fungovala v exekutivních pozicích, tedy ve vládě? Máte na to dost zkušeností? 
Koalice Pirátů a Starostů oficiálně schválila své kandidáty a kandidátky do vládního týmu. V zahraničí se odborníci do vlády uvádíí běžně, v Česku je taková transparence spíš výjimkou. Ale nesmíme dopustit, aby se opakoval podobný kolotoč jako s ministry zdravotnictví, které navrhlo ANO. V naší nominaci jsou více než čtyři desítky odborníků z nejrůznějších oblastí, kteří tvoří profesionální tým pro správu této země. Kandidáty jsme vybírali řadu měsíců a pečlivě jsme prověřovali jejich kompetence a zkušenosti. 

Najdeme mezi nimi zkušenou kolegyni Olgu Richterovou na sociální věci či Ondřeje Profanta na digitalizaci, který se veřejné správě a digitalizaci věnuje už od dob, kdy jsme spolu pracovali jako pražští zastupitelé a pomohli jsme vyřešit problém jménem Opencard. Na finance tam jsou náměstek pro finance ve Středočeském kraji Věslav Michalik či renomovaný auditor a senátor Lukáš Wagenknecht. Členy vládního týmu jsou také bývalý starosta Kolína Vít Rakušan na vnitro či Honza Farský, který prosadil registr smluv. Kulturu reprezentují místostarosta Prahy 6 Jan Lacina, ředitel festivalu Pražské Jaro Roman Bělor a projektový manager Ondřej Chrást. Tým v čele s Ivanem Bartošem má lidi, kteří mají léta jak odborných, tak politických zkušeností.

Obě koaliční strany se podílejí na řízení Prahy – vy máte svého primátora a Starostové jsou jedním z vašich koaličních partnerů. Jak hodnotíte dva a půl roku společného vládnutí v Praze?'
Město funguje dobře, spolupráce taktéž. Týmu primátora Hřiba se podařilo prosadit a realizovat mnoho projektů, které do té doby byly pouze na papíře. Začala výstavba metra D, opravují se mosty i ulice, staví se nové tramvajové tratě. Kromě toho jsme také přidali učitelům a udrželi jsme pro občany cenu ročního kupónu na MHD na 3650 Kč, tedy 10 Kč za den. Město získalo důležité územní rozhodnutí na část pražského okruhu, zprůhlednili jsme městské firmy a zprovoznili portál Pražana, kde si lze zatím vyřešit dopravní kupony, poplatky za odpad či parkování. Primátor Hřib nepodlehl tlaku premiéra na výstavbu úřednické čtvrti, naopak má Praha díky němu ve světě dobrý zvuk. 

Náš tým ve sněmovně, který je v opozici, se snaží pomáhat, seč to jde. Prosadili jsme třeba nová pravidla pro taxislužbu, pro Airbnb či směnárny nebo odtahování vraků, přičemž řada těchto věcí vznikla i ve spolupráci s vládními poslanci. Byli jsme také tahouny zákona o digitálních službách. Když lidi na Magistrátu i ve sněmovně táhnou za jeden provaz, místo aby si dělali naschvály, tak to funguje mnohem lépe, nicméně premiér k tomu moc nepřispívá. Zásadní problém je pouze s dostupností bydlení a vláda ho ještě zhoršila přijetím nového stavebního zákona, místo aby se soustředila na zrychlení postupů. Problém s novým stavebním zákonem ještě budeme muset řešit, pokud budeme ve vládě.

Co může koalice Pirátů a Starostů Česku reálně dát, kdyby se naplnily optimistické scénáře z první čtvrtiny roku a vy byste atakovali hranici 30 % volebního zisku, takže byste měli reálnou šanci na křeslo premiéra a pozici lídra příští vlády?
Kde jsou časy, kdy lidé dávali představitele státu za vzor dětem. Vrátíme to zpět ve verzi pro 21. století. Slušně, hrdě, otevřeně. Hlásíme se k principům české ústavní a humanistické tradice. Podporujeme spolupráci, otevřenost a poctivost v politice. Budeme vládnout otevřeně, aby lidé vždy věděli, co děláme a proč to děláme. Zastavíme prorůstání státu oligarchy. 

Do vedoucích pozic vybereme poctivé, kompetentní a důvěryhodné osobnosti, které budou hájit zájmy Česka a nebudou ve střetu zájmů. Řízení státu založíme na faktech, a to po vzoru jiných vyspělých států, jako je například Nový Zéland. Omezené zdroje stát využije co možná nejúčelnějším a nejúčinnějším způsobem. Zaměříme mnohem více pozornosti na dnes opomíjené oblasti, jako je zelená ekonomika či vzdělávání. 

V neposlední řadě zavedeme moderní, ve světě ověřený způsob řízení veřejných financí, aby výdaje státu byly maximálně účelné, efektivní a kontrolovatelné. To také umožní identifikovat možné úspory veřejných prostředků a zajistit přiměřené zdroje na udržení sociální výdajů státu jako jsou důchody či podpora rodičovství.

Vy osobně často a rád pracujete s tématem „boje proti korupci“. Paradoxně ale strany, které se antikorupčním tématem zaklínaly, měly nakonec samy největší korupční skandály: začalo to akcí čisté ruce za vlády Miloše Zemana, po níž skončil ve vězení ministr financí a stranický pokladník ČSSD Ivo Svoboda, pokračovalo to Věcmi veřejnými a končí to Andrejem Babišem a jeho střety zájmů, trestním stíháním či obrovskou korupční kauzou v Brně nazvanou Stoka, která málem stála politickou budoucnost druhého muže ANO Jaroslava Faltýnka. Shrnuto: ten, kdo nejvíc mluví o korupci, s ní má nakonec sám největší problém. V čem budou podle vás Piráti a Starostové jiní?

Nedívejme se na sliby, které umí dát každý, ale na výsledky, například na umístění našich poslanců a poslankyň na čelných příčkách žebříčku občanské iniciativy Rekonstrukce státu. Já tam třeba figuruji jako nejaktivnější podporovatel protikorupčních zákonů. Je to důkaz, že o boji s korupcí jenom nemluvíme, ale že ho opravdu tvrdě vedeme. Mnoho z našich lidí a podporovatelů jako Lukáš Wagenknecht, Hana Kordová Marvanová či Václav Láska má za sebou kauzy, kdy zachránili stovky milionů korun veřejných peněz. Nikdo jiný nemá tak zkušený tým proti korupci.  

Samozřejmě musíme více podpořit policisty, kteří ožehavé věci řeší, a přitáhnout do oboru nové lidi, kteří mají srdce na správném místě, a naučit je používat moderní techniku. Každý, kdo chce pracovat pro stát, by měl mít jasně dané podmínky. Vybereme schopné a poctivé lidi v otevřených výběrových řízeních. Dáme jasná pravidla lobbyingu a díky propracovaným analýzám nákladů a výnosů prokoukneme včas tunely. 

Víme, že odpor bude tuhý, že se nám bude leckdo z různých důvodů smát, ale nikdo jiný to za nás neudělá. Nechceme naši zemi a politiku předat další generaci ve vydání, které stále vypadá jako v devadesátkách. Z opozice se ale prosazuje těžko. Budu proto rád, když nám v tom lidé pomohou, ať to můžeme dotáhnout.

 

Příští vláda se bude potýkat s obrovským strukturálním deficitem státního rozpočtu, bude s velkou pravděpodobností ještě řešit dopady covidu, přijde do atmosféry, kdy důvěra veřejnosti ve vládu a obecně v politiku spadla na historické minimum a do toho navíc přichází od 1. července 2022 předsednictví Evropské unii. Nemáte pocit, že to může být pro vládní nováčky, kteří za sebou mají minimum exekutivních zkušeností, až příliš velké sousto?

Strukturální deficit bude skutečně veliký, ale jeho řešení jsme představili v rámci finančního plánu státu. Máme poměrně slušnou představu, co se zadlužením chceme dělat. 

Na předsednictví v Evropské unii se již nyní připravujeme a věřím, že využijeme stovek našich kvalitních osobností jak ze Sněmovny, tak i z obcí a krajů, kde máme lidi v exekutivních pozicích včetně pražského primátora a hejtmanů, kteří se podíleli na řešení koronavirové krize. Zatímco současný premiér Babiš měl zkušenosti pouze z byznysu, drtivá většina našich lidí má také politické zkušenosti ze samosprávy nebo jiných veřejných institucí, kde je třeba umět s lidmi jednat a nadchnout je pro společné změny.

S předchozím souvisí i to, že jsme stále „montovnou“ Evropy. Jak rozhýbete inovace? Ty se v českých firmách dějí pouze na úrovni „inženýrských inovací“, jde o drobnosti, jednotlivosti, „kutilské“ zlepšováky. Vzniká tu naprosté minimum technologických startupů, například v porovnání se srovnatelně velkým Estonskem či Izraelem. Kvalitní a tvůrčí „mozky“ od nás nadále odcházejí do zahraničí – a to jde o mladou generaci nezatíženou érou před rokem 1989. 
To, že lidé odcházejí nabírat zkušenost do zahraničí, je dobře. Je ale důležité, aby se s nově nabytými zkušenostmi vraceli zpět. K tomu potřebujeme vytvořit prostředí, kde se vyplatí být inovátorem, kde vám stát v podnikání nehází klacky pod nohy. 

V první řadě je nutné odlehčit podnikatelům od zbytečné administrativy. Chceme celý systém proklestit zřízením antibyrokratického týmu, odstraněním duplicitních kontrol, zautomatizováním zakládání účetních výkazů nebo možností založení firmy za jeden den. 

Klíčem pro inovace je ale zaměření se na vzdělávání. Ať už je to akcent na obecné znalosti a dovednosti jako jsou kreativita, spolupráce, komunikace a kritické myšlení nebo kvalitní technické a podnikatelské vzdělání. Je však nutné umožnit vzdělávat se i dospělým lidem, změnit profesi, přizpůsobit se trendům trhu práce, a tak usnadnit podnikání firmám, které zoufale hledají zaměstnance. 

Firmám je třeba i aktivně pomáhat. Chceme zřídit síť inovačních center, které pomohou i menším firmám v regionech automatizovat, digitalizovat a zvyšovat svou produktivitu. Zároveň chceme podpořit přenos vědeckého poznání do praxe. V neposlední řadě chceme rozšířit referenční provozy po vzoru testbedu na ČVUT, kde si podnikatelé mohou nové technologie vyzkoušet v praxi, než je převedou do svého provozu. 

Co podle vás nakonec rozhodne volby?
Podle mého názoru férová kampaň. Máme občanům skutečně co nabídnout, ať už jde o program nebo naše kandidáty. Slušnost si nemůžete koupit, ale můžete si ji zvolit.


 

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Michal Polák/Redakce

Štítky: #Jakub Michálek #Praha #rozhovor #sněmovní volby 2021

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.