Média

Nezávislá média a demokracie. Projev Vojtěcha Pikala k boji o Český rozhlas v srpnu 1968

22. 08. 2021
Sdílet na Facebooku Tweet

Vážená paní senátorko, vážená paní ministryně, vzácní a vážení pamětníci, poslanci a poslankyně, zástupci samospráv, vzácní hosté, dámy a pánové, pěkný den vám všem. Je pro mě velkou ctí zde dnes promluvit a společně s vámi si připomenout jeden z temných milníků v moderních dějinách našeho národa.

srpen 1968

Připomínáme si den – 21. srpna 1968 – kdy vojska Varšavské smlouvy – vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Maďarské lidové republiky, Bulharské lidové republiky a Německé demokratické republiky vstoupila bez vědomí a souhlasu nejvyšších představitelů Československa na naše území, násilně a krvavě rozbila Pražské jaro – polednové reformní kroky, které měli uvolnit ekonomiku a hlavně přinesli svobodu tisku. Jednalo se o invazi, která zahájila vojenskou okupaci našeho státu, která byla ukončena až odchodem sovětských vojsk v roce 1991.

Připomínáme si oběti – přes stovku obětí na životech a další stovky zraněných mezi těmi, kteří v Pražských ulicích bránili naději na svobodu a státní suverenitu i mezi nezúčastněnými občany, jejichž domovy zasáhly tanky a střely. Připomínáme si také na 70 tisíc československých uprchlíků, kteří v prvním roce po invazi opustili zem za cenu ztráty svých kořenů, svých domovů a svého majetku.

Připomínáme si také místo – místo boje o Rozhlas. Již druhého boje o Rozhlas v jeho nedlouhých dějinách. I po obsazení rozhlasu kolem jedenácté hodiny probíhalo v dalších dnech z různých budov a studií pirátské vysílání Svobodného vysílače a i druhá strana vystavěla několik vysílaček jako Vltava, Záře a další, které šířili zahraniční vysílání v českém a slovenském jazyce. To nám připomíná, jak jsou média, zejména nezávislá média veřejné služby, důležitá pro demokracii. O tuto svobodu médií, svobodu slova a myšlení musíme stále pečovat, protože bez ní nemůžeme mít svobodné občany a skutečnou demokracií.

Děkuji za Vaši pozornost.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Vojtěch Pikal

Štítky: #okupace #rozhlas #Vojtěch Pikal #výročí

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.