Komentáře

Piráti vévodí protikorupčnímu žebříčku Rekonstrukce státu

13. 07. 2021
Sdílet na Facebooku Tweet

Protikorupční platforma Rekonstrukce státu v pondělí zveřejnila hodnocení stávajících poslanců dle jejich aktivity spojené s oblastmi systémových změn proti korupci a souvisejících témat v Poslanecké sněmovně. Podle předložených návrhů či hlasování sestavila žebříček, v jehož čele převažují poslanci za Piráty. 

korupce-rekonstrukce statu

Čelo žebříčku obsadilo šest poslanců, které Rekonstrukce státu hodnotí jako mimořádně podporující protikorupční opatření:

1. Jakub Michálek (Piráti, Praha)
2. Marek Výborný (KDU-ČSL, Pardubický kraj)
3. Ondřej Profant (Piráti, Praha)
4. Ivan Bartoš (Piráti, Ústecký kraj) 
5. Tomáš Martínek (Piráti, Liberecký kraj)
6. František Navrkal (Piráti, Ústecký kraj)

Do druhé kategorie aktivně podporujících poslanců spadá zbylých 17 poslanců Pirátů, 5 poslanců STAN, 2 poslanci ČSSD a 1 poslanec KDU-ČSL.

Naopak mezi sedm poslanců, kteří dle Rekonstrukce státu nejvíce blokují protikorupční návrhy, patří Václav Klaus ml. (Trikolóra), Petr Bendl (ODS), Marian Bojko (Volný blok), Jana Levová (SPD), Tereza Hyťhová (Trikolóra), Jana Černochová (ODS) a Libor Hoppe (ODS).

Rekonstrukce státu hodnotila třináct oblastí, mezi kterými jsou majetková přiznání politiků, efektivní přístup k informacím, odpolitizování státní správy, registr smluv, nominační zákon, evidence skutečných majitelů, digitalizace, justice bez politických tlaků, férové exekuce, rozšíření působnosti NKÚ, transparentní lobbing, efektivní dohled nad veřejnými zakázkami a ochrana oznamovatelů korupce.

Hodnocení Rekonstrukce státu je průběžné a může se dle jednání poslanců do konce volebního období změnit. Na programu jednání Sněmovny jsou mimo jiné ještě zákony ohledně rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu nebo zákon zavádějící transparentnost lobbování. 

Rekonstrukce státu prosazuje do českých zákonů odborníky zformulovaná opatření pro dobrou správu státu a dohlíží na to, jestli politici respektují principy demokratického vládnutí. Rekonstrukci státu tvoří právníci, experti, podnikatelé a všichni občané, kterým záleží na transparentní a odpovědné politice. Odbornými garanty Rekonstrukce státu jsou členské organizace Frank Bold, Oživení, Otevřená společnost, EconLab a Hlídač státu.

Autor Tomáš Martínek je poslancem za Piráty

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tomáš Martínek

Štítky: #František Navrkal #Ivan Bartoš #Jakub Michálek #korupce #Ondřej Profant #Tomáš Martínek

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.