Aktuality

Měla by Česká republika podpořit výzvu k obraně svobod menšin v návaznosti na maďarský cenzorský zákon?

12. 07. 2021
Sdílet na Facebooku Tweet

Nová maďarská legislativa zakazuje osvětu o sexuálních menšinách a zakazuje šířit mezi mladými lidmi do 18 let jakékoli materiály zobrazující homosexualitu a další informace pro menšiny. To by znamenalo mimo jiné zákaz vysílání například některých dílů seriálu Přátelé, či filmů Billy Eliot, Philadelphia nebo Harryho Pottera před 23. hodinou. Lidé s vrozenou jinakostí by v rámci této indoktrinace měli problém dostat se k relevantním informacím, což může vést i ke zvýšení počtu sebevražd mladistvých. Dle představitelů EU i členských států odporuje s ohledem na diskriminaci menšin zákon hodnotám EU. V důsledku maďarského homofobního zákona, který zavádí v Maďarsku cenzuru, podepsalo již 18 unijních lídrů výzvu, kde se zavazují k obraně základních práv občanů. Respekt a tolerance jsou jádrem evropského projektu. Dodatečně se připojil například rakouský premiér Sebastian Kurz či Řecko. Česká republika se zatím nepřipojila. Text výzvy je symbolikou obrany svobod jednotlivců před diskriminací a cenzurou, o Maďarsku se ve výzvě ani konkrétně nepíše, a přesto se Česko nechce připojit. Celý text dopisu směřovaného od hlav státu představitelům EU:

lgbt hungary

Vážený Charlesi, Uršulo a António,

u příležitosti oslav Mezinárodního dne LGBT 28. června a ve světle ohrožení základních práv a zejména zásady diskriminace na základě sexuální orientace, vyjadřujeme svou oddanost společným základním hodnotám zakotveným v článku 2 Smlouvy o Evropské unii. Bude to den, kdy si budeme pamatovat, že jsme rozmanité a tolerantní společnosti, které se zavázaly k neomezenému rozvoji osobnosti každého z našich občanů, včetně jejich sexuální orientace a genderové identity. Bude to také okamžik k oslavě toho, že jsme za posledních několik let urazili dlouhou cestu ve prospěch těchto zásad, které považujeme za základ Evropské unie. Musíme pokračovat v boji proti diskriminaci vůči LGBTI komunitě a znovu potvrdit naši obranu jejich základních práv. Respekt a tolerance jsou jádrem evropského projektu. Jsme odhodláni v tomto úsilí pokračovat a zajistit, aby budoucí evropské generace vyrůstaly v atmosféře rovnosti a respektu.

Podepsány hlavy státu: Španělsko, Lucembursko, Belgie, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Irsko, Litva, Nizozemí, Švédsko, Lotyšsko, Malta, Kypr, Rakousko, Itálie, Řecko.

Premiér Andrej Babiš mluví o cáru papíru. Ten má ovšem pro dané menšiny důležitou symboliku. Ke schválení zákona o manželství pro všechny, jak slibuje premiér Andrej Babiš, pravděpodobně též nedojde, protože to blokuje část poslanců ANO, kteří by raději měnili definice v Ústavě tak, že manželství je pouze mezi mužem a ženou. Nechť si stát klidně určí pravidla osnov ve školách či přidělování grantů, ale ať nezavádí cenzuru mimo státní systém. Již nyní má zákon nežádoucí následky, kdy jsou pokutována maďarská knihkupectví za prodej knih. Takto začínala diskriminace menšin v jiných státech a nechceme snad opět zavírat lidi za jinakost, jako tomu bylo dříve nebo stále je třeba v Rusku. Evropská unie je založena na vzájemných smlouvách, které členům garantují svobodu a základní práva občanům, přináší prosperitu a občanům nebývale dlouhý mír na území Evropské unie.


 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tomáš Martínek

Štítky: #LGBT #Maďarsko #otevřený dopis

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.