Reportáže

Na návštěvě u kandidátky na poslankyni Hanky Brňákové

12. 07. 2021
Sdílet na Facebooku Tweet

V Opavě jsme spolu s kolegou Ondřejem Polanským navštívili naši kandidátku na poslankyni Hanku Brňákovou, která je zkušenou političkou brázdící vody komunální politiky již od roku 2010. Hanka se věnuje především sociální oblasti s důrazem na komunitní plánování sociálních a souvisejících služeb. V současnosti pracuje jako ředitelka nestátní neziskové organizace ANIMA VIVA z. s., která poskytuje odborné sociální poradenství včetně akreditovaného dluhového a službu sociální rehabilitace  osobám s chronickým duševním onemocněním nebo mentální postižením. Překonávat překážky běžného života lidem se zdravotním postižením pomáhá rovněž prostřednictvím návazných služeb jako je zaměstnávání na chráněných pracovních místech nebo prostřednictvím svépomocných skupin. Přiznám se, že se věnuji zcela jiným oblastem, proto jsem byl rád, když mě pozvala na prohlídku tohoto zařízení a představila, čemu všemu se se svými kolegyněmi věnují, o jaké klienty pečují, které profese je v takovém provozu potřeba a co ona sama, jako ředitelka malé neziskovky, musí zvládat.

hanka brnakova

Organizace ANIMA VIVA z. s. sídlí v klidné části Opavy v budově bývalé mateřské školky, která nutnou dobu chátrala a nebyla plně využita. Hanka v ANIMě působí od roku 2007 a pomáhala ji budovat do současné podoby. Začátky byly v různých směrech náročné, hlavně co se týká zajištění financí, nicméně původní myšlenka přebudovat městskou zanedbanou budovu na upravené Komunitní centrum s funkční a kvalitní sociální službou, pečlivě udržovanou zahrádkou a útulnou kavárničkou se podařila dotáhnout v úzké spolupráci s městem do úspěšného a hlavně funkčního výsledku.

Prohlídku centra začínáme právě v tzv. tréninkové kavárně, která vznikla díky rekonstrukci v letech 2014-15 a pracují v ní dnes již bývalí klienti sociálních služeb ANIMA VIVA z.s. Je plně bezbariérová a má příjemné a útulné prostředí s dětským koutkem. Kromě práce v této kavárně osoby se zdravotním postižením pracují i na zahradě a pomáhají s údržbou pozemku. Potkáváme je u kavárny s naloženými kolečky, kde paní ředitelce hrdě hlásí, co vše dnes již stihli udělat.

Pak pokračujeme do nácvikových místností, kde se klienti služby sociální rehabilitace učí běžným činnostem jako je vaření, praní nebo hospodaření s penězi. Tyto aktivity jim pomáhají se lépe začlenit do běžného života a stávají se tak více sebevědomými a samostatnými. Potkáváme se i s dalšími zaměstnanci centra, kteří nám přibližují svoji každodenní práci s klienty a pokroky, kterých s nimi díky nejrůznějším programům dosahují.

Kromě nácviku běžných činností, které jim pomáhají lépe fungovat v běžném životě, se tu klienti mohou odreagovat u kreslení nebo muzikoterapie, kterou si vyzkoušíme na vlastní kůži i my. Vcházíme do místnosti, kde jsou pro nás připraveny bubínky, a zkoušíme společně bubnovat do rytmu. Musím přiznat, že i přes náš počáteční ostych bubnovat, jsme teď všichni uvolnění a smějeme se tomu, jak taková maličkost dokáže zlepšit náladu a vtipkujeme, že během vyhrocené volební kampaně budeme muzikoterapii ještě potřebovat.        

Potom si povídáme o tom, komu jsou určeny služby tohoto centra. Kromě osob s chronickým duševním onemocněním nebo jiným zdravotním postižením se tu věnují osobám procházející si nějakou životní krizí, kvůli které skončili v péči psychologů nebo psychiatrů anebo se dostali do situace, se kterou se sami nedokáží vypořádat. V podstatě se do této situace může dostat každý z nás ať již následkem duševního onemocnění, vážného úrazu, nebo díky dlouhodobému stresu. Hranice psychické odolnosti je u každého člověka jiná, kolikrát velmi křehká.

Sociální služba, kterou jsme v centru navštívili, se odborně nazývá sociální rehabilitace. Celkově posláním organizace, kde Hanka působí, je propojování světa osob s postižením se světem většinové společnosti, osvěta v oblasti duševního zdraví, odstraňování předsudků společnosti, ale i médii často pokřivený pohled zejména na osoby s duševním onemocněním, či mentálním postižením.

Se stejnou motivací na zlepšení podmínek sociálně znevýhodněných chce Hanka Brňáková pracovat i jako poslankyně. Pokud ve volbách uspěje, zamíří do sociálního výboru, kde bude pracovat na změně zákona o sociálních službách, případně na profesním zákoně pracovníků v sociálních službách. Současná úprava a status profesí pracovníků v sociálních službách je dle ní nevyhovující i z toho důvodu, že oblast sociální práce je dlouhodobě finančně, ale i morálně nedoceněna. Dlouhodobě existují nerovné podmínky v oceňování pracovníků v pomáhajících profesích z pohledu právní formy poskytovatelů sociálních služeb, či sociálně zdravotních služeb. To se následně odráží v kvalitě poskytovaných služeb primárně vůči klientům z důvodu nedostatku odborných pracovníků, kteří jsou často přepracovaní, nedostatečně odměňování a odcházejí pracovat do jiných oblastí. Přitom rozměr sociální práce má pro společnost přínos nejen ve zlepšování kvality života ale i ten ekonomický.černoho

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Lukáš Černohorský

Štítky: #Lukáš Černohorský #Moravskoslezský kraj #Ondřej Polanský #sněmovní volby 2021 #sociální politika

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.