Reportáže

Ivan Bartoš v centrále NATO o bezpečnosti České republiky

01. 07. 2021 | 33 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Ve středu jsem navštívil centrálu NATO v Bruselu. Setkal jsem se s velvyslancem České republiky při NATO panem Jakubem Landovským, měl jsem možnost diskutovat o nových bezpečnostních výzvách se zástupcem generálního tajemníka NATO panem Davidem van Weelem, či se setkat s generální tajemnicí Parlamentního shromáždění NATO paní Ruxandrou Popou. Všechna setkání byla velice inspirativní a moc za ně děkuji.

nato ivan bartos

Vás ale zajímá asi něco jiného, že? Bartoš v NATO? Opravdu? Není to fotomontáž? Nezbavil jsem se svých humanistických ideálů?

Nezbavil. Stále jsem humanista, liberál a pacifista. Jsem ale také realista. Růžové brýle jsem již dávno odložil. Jsme připraveni řešit bezpečnost a zahraniční politiku s plnou odpovědností vůči našim spojencům. Dokud existují spojenectví, existuje dialog všech stran. 

Je pravda, že jsem v minulosti kritizoval zásah NATO v Jugoslávii. A dodnes říkám zcela otevřeně všechny své názory na zahraniční politiku. Příkladem může být má kritika Turecka, člena NATO, za jeho chování ke Kurdům v Severní Sýrii. To ale neznamená, že nevnímám význam Severoatlantické aliance jako celku a jeho nezpochybnitelný přínos pro bezpečnost naší republiky a jejich občanů. Naopak.

V otázkách obrany státu jsou pro mě inspirací slova prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Ten v Čapkových Hovorech z Lán říká: "Jsem rozhodný pacifista, ale mám vojsko rád; Chci-li mír, neznamená to, že přijímám bez obrany útok; právě naopak. Já chci mír prakticky, ne utopicky; to znamená, že pro udržení míru vynaloží všechnu silu důvtipu a lásky k národu i člověčenstvu, ale je-li třeba, i všechnu sílu obrany. Proto být nebojácný, mužný, co nejsilnější! Není a nikdy nebylo nejmenšího rozporu mezi mým humanismem a mým úsilím o obranu státu."

Vnímám důležitost obrany státu, a to i v mezinárodním kontextu. Pravidelně se scházím s velvyslanci celé řady států, účastnil jsem se například prestižní bezpečnostní konference v Mnichově, letos jsem zavítal i k našim nejbližším sousedům na Slovensko jako řečník na bratislavský GLOBSEC.

Tři roky po sobě jsem vystoupil na největší české bezpečnostní konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost a pokaždé jsem zde jasně deklaroval, že je pro mě téma bezpečnosti mimořádně důležité. Prioritou je pro nás partnerství v rámci EU a NATO. V těchto organizacích chceme být aktivními a předvídatelnými partnery a přispívat k jejich fungování poctivým dílem. Věřím, že se naše členství v obou organizacích navzájem doplňuje.

Nezůstáváme jen u slov. Naše praktické kroky to více než dokazují.

Nechceme, aby si Česko v zahraničí utrhlo ostudu kvůli domácím politickým hrám, a proto jsme například ve sněmovně dvakrát po sobě podpořili vládní návrh na zahraniční mise české armády. Ty nejvýznamnější z nich byly pod hlavičkou NATO.

V rámci koaličního programu jsme se dokonce zavázali k postupnému navyšování výdajů na obranu s cílem dosáhnout 2 procent HDP do konce volebního období. A vzhledem k celé řadě nových výzev se musíme velmi důsledně ptát, jakým způsobem jsou tyto peníze vynaloženy, abychom nezbrojili na minulé konflikty, ale připravovaly se na to, co nás čeká. I proto chceme v rámci obranného rozpočtu navýšit výdaje na vědu, výzkum a inovace až o 1 miliardu korun, které půjdou českým vědcům a firmám. 

Samozřejmě nechci mluvit jen za sebe. Moji kolegové v zahraničním, evropském, obranném a bezpečnostním výboru se intenzivně věnují všem novým výzvám, které před námi stojí. Mezi ty se řadí nové nastavení vztahů s Ruskem a Čínou. Kvůli nestabilní situaci v okolí Evropy mohou kdykoliv přijít nové migrační vlny. Také se musíme vypořádat s odchodem aliančních vojsk z Afghánistánu. V blízké budoucnosti se ozvou nastupující technologie - umělá inteligence, autonomní systémy, kybernetické útoky a další. Ostatně tato oblast byla i předmětem mé dnešní schůzky s panem náměstkem Davidem van Weelem.

V neposlední řadě je potřeba, aby se Evropa dokázala plnohodnotně postavit na své nohy.

A pokud Vás zajímá, jaké postoje zastávají voliči Pirátů a Starostů, tak vám odcituji pár čísel. Podle průzkumu STEM z června 2019 důvěřuje 77 % voličů Pirátů a 73 % voličů STAN Severoatlantické alianci. Sluší se poznamenat, že Piráti jsou se 77 % na první příčce společně s příznivci ODS. A podle výzkumu STEM zadaným na podzim 2020 českým ministerstvem zahraničí má 93 % voličů Pirátů a 91 % voličů STAN pozitivní postoj k zemím Západu. Doufám, že i tato čísla pomohou vyvrátit některé mýty o tom, že pochybujeme, kam Česká republika patří.

My v tom totiž máme jasno.

Slibuji vám, že (pokud bude na nás záležet) nikdy nepoženeme Česko do zbytečných konfliktů, ale také nikdy nerezignujeme na jeho bezpečnost. Na to vám dávám své slovo.

Co budeme prosazovat v oblasti bezpečnosti? Podívejte se na našem webu.

Ivan Bartoš

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš/Redakce

Štítky: #bezpečnost #Evropská unie #Ivan Bartoš #NATO

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.