Reportáže

Ivan Bartoš: K obraně a bezpečnosti od voleb k volbám

22. 06. 2021 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Projev pirátského předsedy Ivana Bartoše v rámci Národní konference Naše bezpečnost není samozřejmost uskutečněné 22. 6. v Míčovně Pražského Hradu.

 

Národní konference Naše bezpečnost není samozřejmost

Vážené dámy, vážení pánové, 

nejdříve bych chtěl poděkovat za pozvání na tuto konferenci. Téma bezpečnosti je pro nás mimořádně důležité a jsem rád, že k Vám na toto téma mohu krátce pohovořit. Rád bych se nyní dotknul některých našich priorit v této oblasti, které vyplývají z programu koalice Piráti a Starostové, který sestavili stovky našich kolegů i externích spolupracovníků. 

Ještě než se k nim ale dostanu, musím učinit stejnou věc jako loni. Před rokem jsem v těchto prostorách děkoval příslušníkům bezpečnostních sborů, kteří se podíleli na boji s pandemií. I letos bych chtěl poděkovat a vzdát čest všem naším profesionálům, ale i dobrovolníkům a všem, kteří pomohli zvládnout mimořádnou situaci. Letošek totiž znamenal zátěž nebývalých rozměrů. Tito lidé po celou dobu odvádějí naprosto výjimečnou práci a za to jim patří velký dík.

Pandemii navzdory ale čelíme i mnoha jiným skutečnostem, kde je zapojení bezpečnostních sil nepostradatelné. Na summitu NATO jsme s našimi spojenci poprvé dopodrobna hovořili o vzestupu Číny a hrozbách s ním spojenými. Na vlastní kůži jsme pocítili ruskou agresi, když se ukázalo, že na našem území zabíjeli ruští zpravodajci. A naši občané musí čelit vlně dezinformací, které jsou kromě domácího politického boje i součástí hybridního konfliktu s těmi, kdo nás považují za nepřítele. 

Stojím si za tím, že odpovědná politika je taková, která má vizi a stojí na pevných základech. A já tu před vámi stojím jako politik, a rád bych vám představil právě vizi obrany, se kterou předstupujeme před voliče. 

a) Chceme podpořit moderní a akceschopnou armádu, která dokáže reagovat na tradiční hrozby. Je ale nutné reagovat i na hrozby nového druhu, ať už v kyberprostoru nebo ty, které míří na společnost jako celek. 

b) S tím souvisí, zadruhé, i odolná společnost a občané, kteří se podílejí na každodenní obraně našeho státu. 

c) Třetí důležitou prioritou je pak partnerství v rámci EU a NATO, kde chceme být aktivní, svým poctivým dílem přispět a také hledat komplementarity mezi těmito dvěma uskupeními. 

Jen vize ale nestačí, musíme mít i konkrétní nástroje k tomu, jak ji prosazovat. Zmíním dnes tři - financování, propojení s výzkumem a inovacemi, a vnímání naší bezpečnosti v širším geopolitickém kontextu. 

  1. Nejprve k financování. Rozpočet ministerstva obrany se nesmí stát obětí každoročních politických handlů. Proto ministerstvo obrany potřebuje rozpočtový rámec, který umožní armádě plánovat. Jen stabilní a předvídatelné financování je cestou k funkční obraně státu. Kromě stability a předvídatelnosti je pak důležitý i samotný objem peněz, který na obranu vynaložíme. Musíme plnit naše závazky. 
     
  2.  Ale záleží i na tom, na co peníze vynaložíme. Naším cílem je přidat 1 miliardu korun na vědu a výzkum v návaznosti na obranný sektor. Je to cesta, jak podpořit domácí průmyslovou základnu a dát prostor vzdělaným lidem, kterých je v naší zemi spoustu. 
     
  3. Silný domácí obranný sektor ale neznamená, že bychom mířili na soběstačnost. Naopak, bezpečnost České republiky se utváří za jejími hranicemi. Musíme proto být předvídatelnými a aktivními partnery v NATO i Evropské unii. Věřím, že se naše členství v obou organizacích navzájem doplňuje. Existují mnohá průřezová témata, která se dotýkají obou - vojenská mobilita nebo společné projekty v rámci PESCO jsou jen dva příklady.  

Závěrem bych rád zdůraznil, že mně osobně, Pirátské straně i naší koalici se Starosty velmi záleží na tom, aby bezpečnost naší země byla předmětem konsenzu. Politická scéna vždy bude plná neshod a konfliktů, a obzvláště ve volebním roce. Tyto neshody a konflikty ale nesmí oslabit naši zemi jako celek. Nesmíme hazardovat s bezpečností občanů. 

Děkuji Vám za pozornost.


 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš/Redakce

Štítky: #Ivan Bartoš #konference

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.