Komentáře

Ivan Bartoš ve Sněmovně: Proč tato vláda nemá naši důvěru

03. 06. 2021 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Projev předsedy Pirátů Ivana Bartoše přednesený během jednání Sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě z 3. června 2021.

ivan bartos-poslanecka lavice

Vážená vládo, vážené poslankyně, vážení poslanci,

vláda Andreje Babiše s podporou komunistů důvěru Pirátů nikdy neměla a nemá. Proto dnes budeme hlasovat pro vyslovení nedůvěry této vládě.

Co je zásadní: Vládě dnes, podle celostátního měření, věří pouze 19 procent lidí. Ale pouze 11 procent lidí, tedy jenom desetina našich občanů a voličů, je spokojeno s politickou situací v České republice, kterou právě tato vláda reprezentuje a vytváří.

Vzhledem k tomu, že tato vláda očividně pozbyla důvěru veřejnosti, musí na to Poslanecká sněmovna, která zastupuje tuto veřejnost – tedy občany ČR – reagovat. Jasně a srozumitelně.

Téměř čtyři roky jsme jako opoziční strana vládu kontrolovali, neboť jsme naplňovali naše heslo z kampaně roku 2017 „Pusťte nás na ně” a náš slib, že budeme aktivně kontrolovat moc a mocné. 

Naše role byla vždy konstruktivní. 

Vládu jsme nikdy nekritizovali bezúčelně nebo prvoplánově. Vždy jsme jí předkládali smysluplné návrhy řešení, které by skutečně pomohly zlepšit životy občanů v naší zemi. Protože právě jejich zájem jsme vždy hájili a vždy se zasazovali o lepši budoucnost pro všechny bez výjimky. 

Bylo tomu tak například při schvalování nebo předkládání důležitých zákonů proti korupci, k digitalizaci, ale i u pomoci rodinám, firmám, živnostníkům či zvýšení důchodů nebo platů učitelů.

Stejný přístup jsme pak uplatňovali i během pandemie koronaviru, která naši zemi, naše firmy a naše lidi těžce zasáhla. Po celou dobu krize jsme přicházeli s reálnými řešeními jak pandemické situace, tak ekonomickými návrhy pomoci pro skupiny, které vláda házela přes palubu nebo na ně zapomínala, ačkoliv v restrikcích na ně nezapomněla nikdy. Ať už se jednalo o lidi s malými úvazky, soukromníky pracující jako OSVČ, maloobchod, malé a střední firmy, služby jeden na jednoho.

Vláda naši pomoc z nepochopitelných důvodů často odmítala. Na pohled pokorné heslo „jsme v tom společně”, které se tyčilo u Kramářovy vily nad Prahou, bylo bohužel jen dalším PRovým mottem z dílny Andreje Babiše, které s reálnou spoluprací zde ve Sněmovně nemělo nic společného. Ale nemělo bohužel nic společného ani s tím, jak se vláda chovala k lidem.

Nad rámec toho vláda kupila zjevné chyby. Jednu za druhou.

Byli jsme vždy aktivní a konstruktivní i přesto, že se v mediálním prostoru nejen předseda vlády Andrej Babiš o Pirátech neustále vyjadřoval lživě, šířil pomluvy a své chyby často osobně svaloval nejen na nás a strany v demokratické opozici, ale také na naše partnery v zahraničí a v Evropě. 

Musím se nyní přiznat, že za některé neuctivé komentáře, které i zde zaznívaly z úst premiéra Babiše směrem k zahraničním politikům – často respektovaným, se kterými se jindy tak rád na červeném koberci fotí pro svůj Facebook – jsem se styděl a při jednání s diplomaty jsem se za premiéra musel omlouvat.

Naši partneři nás při odhalení vrbětické kauzy a následném vypovídání ruských špionů podpořili – nebylo to ale díky panu premiérovi, jako spíše navzdory jeho chování. Možná i proto nebyla pozdější podpora nijak razantní – i tak jsme za ni ale našim spojencům vděční. Premiér Babiš nám zkrátka svým negativním příkladem ukazuje, jak je pro naši zemi důležité mít spojence, ale zároveň se k nim jako ke spojencům chovat.

V Poslanecké sněmovně jsme vždy hájili zájmy všech lidí a jejich práv. Tedy nejen těch, kteří nám dali ve volbách hlas. A činíme tak i dnes. 

O vyslovení nedůvěry se jedná v tomto volebním období již potřetí. Nešlo přitom nikdy o žádné účelové politizování, jak to pan Babiš manipulativně staví, ale vždy k němu došlo po zveřejnění závažných kauz a pochybení premiéra. 

Poslední hlasování bylo například v důsledku zveřejnění auditní zprávy Evropské komise, která jasně označila premiéra ve střetu zájmů, a to jak z pohledu českého práva, tak evropské legislativy. 

Po dvou letech premiér nepřijal žádnou reflexi, tvrdil, že společnosti čerpající dotace a soutěžící veřejné zakázky nejsou jeho. Hovořil o nich jako o „své bývalé firmě”.

Nyní, nově od 1. června tohoto roku, musí Agrofert podle zákona o evidenci skutečných majitelů do rejstříku zapisovat premiéra Babiše jako osobu ovládající Agrofert. Jeho ministři, naposledy univerzální ministr pan Havlíček, dál brání faktickou korupci nevídaných rozměrů. Tvrdí, že není nic nemorálního pobírat veřejné finance a dotace, o kterých rozhodujete vy nebo zprostředkovaně vaši náhradníci, jste-li premiérem.  

Ale řekněme si to na rovinu: NEJENŽE TO JE ZCELA AMORÁLNÍ, JE TO HLAVNĚ NELEGÁLNÍ.

Chtěl bych připomenout, že nejvyšší členové vládní ČSSD již od počátku této zásadní kauzy tvrdili, že finální potvrzení střetu zájmů premiéra bude pro ČSSD červená linie setrvání ve vládě. 

Podle mě spíše jen pomyslná červená nitka vypáraná z „akčního svetru” vicepremiéra Hamáčka. K potvrzení střetu zájmů totiž finálně došlo a ČSSD neudělala nic. Sociální demokracie se celou dobu naopak vezla s premiérem Babišem na pomyslné vládní káře a nyní, na hranici volitelnosti, se jí už logicky z této káry vystupovat nechce.

Tak alespoň na poslední měsíce zaměstnává své prominenty na důležitých místech. Pár set tisíc korun na závěr této jízdy se přeci každému Haškovi a podobným hodí. U komunistů je to v bledě modrém, jenom ne tak okaté.

Ale ani některým dalším stranám se nechce opouštět teplá místečka. To se ukázalo ve chvíli, kdy jsme společně s koalicí Spolu chtěli jít nejférovější variantou vůči lidem, tedy vypsat předčasné volby skrz rozpuštění Sněmovny.

Kromě koalice Pirátů a Starostů a koalice Spolu všechny strany odmítly předat rozhodování zpět do rukou občanů.

Ale vraťme se zpět k hlavní vládní straně: ANO hlásalo depolitizovat českou státní správu.

Hlásalo to ústy Andreje Babiše a tváří, které byly spolu s ním na plakátech – skoro všechny tyto tváře už se někam vytratily. A není divu! Pravdou se totiž stal pravý opak – státní správa byla zpolitizovaná takovým způsobem, že se zapíše do příruček Jak nebojovat s korupcí, jak nebojovat s nepotismem, jak nebojovat s klientelismem. 

Naopak bude končící Babišova éra sloužit jako ponaučení z toho, jak se ovládá stát, nebo spíše, jak se ovládat rozhodně nemá. Jako dokonalý příklad může posloužit prapodivná kauza Bečva. Vždyť i vrabci na střechách ve Valašském Meziříčí si už vykroutili krky nad vývojem této kauzy.

A i proto tady máme ve veřejném prostoru nový termín: AGROFERTIZACE STÁTNÍ SPRÁVY.

Té by měl každý, komu na naší zemi záleží, říci jasné NE.    

Nyní bych rád shrnul hlavní důvody, proč si tato vláda nezaslouží důvěru ani politických stran ve Sněmovně, ani občanů.

 • Je to absolutně nezvládnutá pandemie: vysoké oběti na životech, zruinování rozpočtu, destrukce veřejných financí, destrukce lidských životů a celých segmentů malého a středního podnikání (za první kvartál 2021 přerušilo živnost téměř 44 tisíc fyzických osob, což je o 85 procent víc než v roce 2018).
 • Naprosto nezvládnutá situace v oblasti našeho vzdělávání a školství. Ano, školy se na chvíli uzavřely i v jiných zemích. Nikde však nebyl výpadek fungování škol v prezenčním režimu takto dlouhý. Podle OECD byly u nás školy zavřeny nejdéle – 7 měsíců. Dopady na životy našich školáků dnes i do budoucna jsou obrovské, a to nejen v oblasti nezvládnutí samotného učiva.
 • Pět rotací ministrů zdravotnictví během 8 měsíců v pandemii. Není to náhodou světový rekord?
 • Obrovský deficit letošního rozpočtu, a i toho plánovaného, kde paní ministryně dokáže hýbat predikcí o desítky miliard během několika málo týdnů, zatímco vláda plánuje rozdávat další a další předvolební dárečky a situaci výrazně zhoršovat.
 • Kauza Čapí hnízdo, kde Policie České republiky navrhuje pana Babiše obžalovat. 
 • Mamutí střet zájmů premiéra – holding ve faktickém vlastnictví premiéra během jeho účasti ve vládě, a to v rozporu s českým i evropským právem. V evropských i národních dotacích a veřejných zakázkách se bavíme do této doby o 20 miliardách pro firmy pana Babiše.
 • Vysoká míra korupce a klientelismu, kterou nejenže Andrej Babiš nevymýtil, naopak ji povýšil na systémovou záležitost. Ve své PR knize O čem sním sliboval pan Babiš, jak s korupcí zatočí – jaká byla ale realita, to nám ukazuje jiné slavné literární dílo, totiž deníky pana Faltýnka. O vymýcení korupce se Andrej Babiš totiž nikdy ani nesnažil, neboť myšlení pana premiéra není jiné než myšlení jeho parťáka – zmíněného předsedy poslaneckého klubu pana Faltýnka. Toto myšlení lze shrnout do jednoduchého hesla: systém a celá republika „dělá na Babiše”. To naše heslo není a nikdy nebude.
 • Vyšikanování nejvyššího státního zástupce Zemana a tlak na zastupitelství pocházející od paní ministryně Benešové.
 • Podezření z korupce při nákupu zdravotních pomůcek – na podezřelé nákupy upozornili Piráti již loni na jaře, NKÚ potvrdil pochybení, věc nyní šetří protimafiánský útvar NCOZ. 
 • Nezvládnutí komunikace a kroků po vrbětické kauze včetně lží ministra Hamáčka o cestě do Moskvy, který se snažil, i když znal okolnosti případu, ještě vytěžit na poslední chvíli situaci ve svůj prospěch či prospěch ČSSD a následně o tom lhal veřejnosti.
 • Destrukce pověsti České republiky v mezinárodním kontextu.
 • Poslední v mém výčtu, nikoliv však poslední hřích této vlády, jsou kroky vlády ve zjevném rozporu se zákony v době pandemie. Příkladem může být faktická likvidace maloobchodu, který byl měsíce protiprávně uzavřen, i když nikdy nebyl podle studií reálnou epidemiologickou hrozbou. 
 • Soudy různých instancí mnohokrát zrušily represivní vládní opatření týkající se svobody lidí i provozu živností a firem, která nebyla odůvodněna, a tedy chyběl jasný, srozumitelný důvod, proč právě toto omezení vláda na občany a firmy uvaluje. 
 • Přesto vláda znovu a znovu, pořád dokola, vydávala svá právně vadná nařízení, ačkoli si jejich vad musela být velmi dobře vědoma. A to je ještě horší.

Vláda, která jedná v rozporu se zákony vlastní země, a ví to, si nejenže nezaslouží důvěru občanů a Sněmovny, ale ztrácí svou legitimitu v kontextu demokratického systému a práva.

Vyslovení nedůvěry vládě Poslaneckou sněmovnou je tak nejen politická možnost, ale přímo naše ústavní povinnost. Na takto zásadní selhání vlády musíme reagovat, a to způsobem, jaký Ústava předpokládá.

Je to tedy logický a jasný krok, kterým naplňujeme naši odpovědnost vůči veřejnosti, která je s touto vládou nespokojena. 

Je to krok, který by měl konečně premiérovi této vlády Andrejovi Babišovi ukázat, že na rozdíl od Agrofertu není skutečným majitelem České republiky, není ani koncovým beneficientem všech jejích dotací a měl by místo svých preferencí a líbivých foteček z kampaně, dbát na zájmy občanů naší země. 

Vláda by se neměla chovat jako na posledním mejdanu na Vyšehradu a přistupovat k rozpočtu a budoucnosti naší země jako k jakési „dopitné” s výhledem, aby poslední, kdo bude odcházet, už jen zhasnul.

To však vláda svým jednáním a nekoncepčním utrácením na dluh stylem „dokud můžeme” bohužel naplňuje.

Problém je v tom, že příští vláda bude muset svítit i v tak rozvrácené zemi jako je dnešní Česká republika, kterou zde po sobě Andrej Babiš po svém privátním experimentu, na kterém vydělával miliardy ročně, zanechá. 

A právě tohle vyčítám vládě snad nejvíc. Andrej Babiš a jeho orloj neustále se měnících ministrů připravili tuto zemi o budoucnost.

Naším výhledem do příštích let je bohužel napravování škod touto vládou způsobených.

Naši živnostníci i zaměstnanci před sebou vidí především hubená léta, kdy budou odmazávat utrpěné ztráty, a při pohledu na vývoj státního rozpočtu, který připravuje paní ministryně Schillerová, nám všem tuhne krev v žilách.

Proto je hlavním cílem naší politiky VRÁTIT ZEMI BUDOUCNOST. My i celá země musíme mít pocit, že má smysl se o věci snažit, protože naše úsilí v dohledné době přinese ovoce. Současná vláda už ukázala, že nemůže přinést zemi vůbec nic.

Máme před sebou ještě několik měsíců do voleb. Vyslovením nedůvěry vládě Sněmovna dnes nekončí. Ani její práce, naopak.

Stále je třeba pomoci lidem a firmám ven z krize, řešit dopady covidu na společnost a snížit riziko návratu další vlny viru na podzim. 

Chraň ruka páně, aby se premiér a jeho vláda opět zachovali jako minulý podzim, kdy se nám smáli, že strašíme. A kvůli krajským volbám bagatelizovali rizika a potřebu plánování, příprav i aktivace smysluplných opatření.

Výsledek známe: Worst in covid! Přes 30 tisíc obětí na životech, zničené rodiny i firmy. 

Do podzimu je nezbytně nutné:

 • zajistit efektivnější záchyt nebezpečných mutací skrze tzv. sekvenování, 
 •  zajistit dostatečnou kapacitu pro dobrovolné očkování i trasování, 
 • být připraveni na dostupné PCR testování a ochranu občanů jinak než opakovaným zavřením všech a všeho. 
 • pomoci všem, na které měl více než rok omezení destruktivní dopad a které vláda poškodila často dokonce v rozporu se zákony této země.

I tento plán mi zde od vlády dnes chybí. 

Vláda tak opět dokazuje nejen že selhala mnohokrát v minulosti, ale je nepoučitelná a stejné chyby chce opakovat i v budoucnu. Tomu nelze jen tiše přihlížet.

Návrh na vyjádření nedůvěry této vládě tak leží na stole a je dnes na nás všech rozhodnout, zda chce Poslanecká sněmovna dál tolerovat finální bláznivou jízdu „obchodního predátora Babiše” a jeho vlády.

Nebo zde můžeme započít cestu, kdy Sněmovna obnoví fakticky svou roli a bude stát nad vládou, kterou má kontrolovat. 

Cestu, kdy budeme společně hledat konkrétní způsoby, jak vyvést zemi z ekonomické, zdravotní, ale i sociální krize. 

Cestu k obnově reputace naší země, kterou tato vláda opakovaně poškozuje.

Cestu, která vrátí zemi budoucnost. 

Před touto výzvou dnes zde všichni stojíme. 

Pro Piráty je tato cesta správná a hlavně odpovědná vůči lidem této země.

A proto bude dnes pirátský klub hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše.

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš/Redakce

Štítky: #Andrej Babiš #hlasování #Ivan Bartoš #poslanecká sněmovna #vláda

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.