Média

Pirátští senioři a mládež otevřeli v mezigeneračním dialogu téma rovnosti žen a mužů

01. 06. 2021 | 3 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Pirátská série diskuzí nazvaná Mezigenerace pokračovala po úspěšné první diskuzi o dezinformacích tématem rovnosti žen a mužů, které čím dál tím častěji rezonuje českou politickou scénou. Zástupci nejmladších a nejstarších příznivců Pirátské strany se znovu sešli v moderované diskusi a společně se zamysleli, proč je dobré bojovat za rovnost žen a mužů, čeho již bylo dosaženo a co ještě zbývá vybojovat.

lenka nováková a tomáš guth

Společná diskuze mezi Seniory na palubě a Mladým Pirátstvem přinesla zajímavé momenty a názory. Setkání se účastnili příslušníci obou pohlaví a různých věkových kategorií, sdíleli proto rozmanité pohledy na diskriminaci a předsudky i vlastní zkušenosti s nerovností žen a mužů v reálném životě.  

Diskusní téma otevřela otázka, jak formálně podporovat rovné zastoupení žen ve společnosti a v politice. Diskutující probírali možnosti vyrovnanějšího sestavování kandidátek nebo finanční či nefinanční podporu organizací, které naplňují rovnost v rozhodovacích pozicích. Došlo i na zatím nepopulární procentuální kvóty a s nimi spojené otázky, nakolik mohou pomoci krátkodobě překonat bariéry do doby, než bude pro ženy participace přirozenější. Přestože nebyla shoda na tom, jak by se mělo přistupovat k otázce takových formálních nařízení, většina diskutujících souhlasila, že je potřeba se vyhýbat zjednodušeným nálepkám a naopak vycházet z faktů, místo iracionálních předsudků.

„V Mezigeneraci jsme otevřeli hned několik témat souvisejících s genderovou rovností – diskriminaci žen na trhu práce, fenomén skleněného stropu, sexuální obtěžování, ale i kulturní stereotypy. Bylo krásně vidět, jak se tato debata v průběhu let proměňuje a vyvíjí. Bylo možné i pozorovat, jakých jsme dosáhli pokroků a co se naopak zatím nedaří zlepšit. Doufám, že pro seniorskou skupinu byl večer stejně příjemný a přínosný jako pro mě,“ komentuje svoji účast Barbora Mudrová, nová členka Mladého Pirátstva.

„Pirátský projekt mezigeneračních setkání věnovaných aktuálním společenským problémům mne nadchnul. Ve společnosti se prohloubila komunikační a vztahová vzdálenost mezi seniory a mladými lidmi, což příliš nesvědčí o její vyspělosti v tomto ohledu. Věřím proto, že projekt je založen na upřímném a nepovrchním zájmu napravit tuto skutečnost. Otázka rovnosti žen a mužů je relevantním mezigeneračním tématem a během diskuze jsem byla příjemně a mile překvapena názory účastnících se mladých lidí. Mají-li mladí lidé zájem o náš názor podpořený dlouholetou zkušeností a určitou historickou pamětí, pak nás – seniory – velmi zajímají postoje těch, kteří nás generačně nahradí. Mám hezký pocit z možnosti vzájemně se obohacovat, což pro mne představuje hlavní hodnotu těchto setkání,“ popisuje seniorka Dana Kalinová.     


Zeptali jsme se také autorů projektu Mezigenerace na názor na toto aktuální téma:

Lenka Nováková (67) -  vysokoškolská pedagožka, lektorka vzdělávacích a kulturních aktivit seniorů, milovnice Prahy, cestování po vlastní ose a čtyř vnoučat

Gender-fair problematika má nesmírně široký záběr a netýká se jen pracovního prostředí. Kromě nerovných kariérních možností a odměňování za práci existuje celá oblast skryté nerovnosti ve vnímání role ženy v rodině, které odpovídá obecnému patriarchálnímu nastavení společnosti. Moje generace sice dosáhla rovnosti před zákonem, v reálném životě se jí to ale zatím zas tak moc nepodařilo. Mladým moc fandím, aby to zvládali lépe. Vypadá to, že mají jasno a dokážou si poradit. Mají rozhled, sebevědomí, respekt a pochopení vůči potřebám druhých. Mám z nich radost.


Tomáš Guth (24) - politický asistent, student, autor rolových her, člen rady Mladého Pirátstva

Genderová diskriminace existuje a chceme zjistit, jak se jí zbavit. Jakmile se na tomhle základě shodneme, měli bychom se umět začít konstruktivně bavit o způsobech, jak diskriminaci potírat. Sám jsem byl dlouho skalním příznivcem přirozeného snižování bariér pro ženy pro vstup do politiky, tedy tzv. nepřímé podpory. Nejsem však fanatik, co se drží jednoho postoje zuby nehty, a musím tak uznat, že nepřímé způsoby fungují pomalu a s nejistými výsledky. Je proto na místě vést otevřenou diskuzi i o systémových řešeních a přímějších způsobech podpory rovnosti v rozhodovacích pozicích. Je samozřejmě možné, že některé z nich mohou přinést opačnou diskriminaci či nebudou efektivní. I to je však závěr, ke kterému se musíme dostat probíráním studií, odborné literatury a zkoumáním příkladů dobré i špatné praxe. Jestliže někdo přijde do diskuze pouze s výkřikem „kvóty jsou zlo“, je zřejmé, že jsme se rozešli už na první větě. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Mezigenerace #Mladé Pirátstvo

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.