Svět

Čau lidi na srbský způsob. Kdo je prezident Vučić?

27. 05. 2021 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Do Prahy přijíždí za Zemanem srbský prezident Aleksandar Vučić. Dříve premiér a dnes prezident. A do jisté míry člověk, kterým by Andrej Babiš mohl být, kdyby měl neomezené možnosti. 

Aleksandar Vučić a Miloš Zeman

Vučić je původně srbský nacionalista, který se rozhodl "prozřít" (svojí minulosti se zřekl). Spolu s několika dalšími se kdysi dávno odtrhl ze Srbské národní strany (tu si lze představit jako ultimativní balkánské meme styl devadesátek) a vstoupil do nově vzniklé Pokrokové strany. Nový název odkazoval na stranu, která existovala před první světovou válkou a tedy evokovala "zlaté časy" Srbska. Namísto hrabání se ve vlastní minulosti a neustálé kreslení hranic všude možně po Balkáně se rozhodli pokrokáři přijít s novou politickou vizí. Neodmítali spolupráci se západem a vstup do EU. Vymezili se ale proti Demokratické straně, která se dokázala úspěšně dehonestovat sama vlastními problémy. V roce 2012 vyhráli pokrokáři parlamentní volby. Pak už se jim jenom dařilo.

Dělat politiku na Balkáně je jako hrát Civilizaci na "hard mode". Peněz je málo, EU vás bude spíše kritizovat, než dávat. Podporu z regionu očekávat nemůžete, spíš otevírání starých ran. Lidé jsou permanentně naštvaní, protože životní podmínky jsou obecně špatné a mladí vám velmi rychle zmizí v Německu, Švýcarsku nebo Rakousku. Slíbit a vyhrát volby můžete – ale dříve nebo později se hněv vlastních občanů obrátí proti vám. Není proto divu, že se pokrokáři rozhodli změnit strategii. Prvním krokem k úspěchu bylo vytvoření obrazu Vučiće spasitele. Ne nadarmo se v únoru 2014 pustil sám premiér spolu s Novakem Đokovićem (nejpopulárnějším tenistou v zemi) a policisty zachraňovat na dálnici směrem do Maďarska promrzlé řidiče. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Jestli v roce 2012 získala pokroková strana 24 % hlasů, v roce 2016 to bylo již 48 % a v roce 2020 60 % hlasů. V současné době má vládnoucí koalice v dvěstěpadesátičleném parlamentu 243 poslanců. Hlavní opoziční strana 7 (sedm). To je jako kdyby u nás byla jedinou opoziční stranou např. TOP 09. Opozice je navíc zoufale roztříštěná a chybí jí jakákoliv akceschopnost. 

Situace dospěla až tak daleko, že mnozí kritizují Vučiće za to, že si buduje kult osobnosti. Na youtubu kolují četné parodie. Má dokonalé PR, vždy ho uvidíte ve zprávách srbské televize v prime timu. Jedno mu ale nelze upřít – ví, co lidi pálí a ví, o čem je potřeba mluvit. Jeho předchůdci buď budili duchy minulosti (jak změnit hranice země na úkor dalších zemí) nebo nekriticky obdivovali Evropskou unii a volný trh bez příkras. Lidem se ale žilo stále hůře, Vučić naopak mluví o tom, jak bude aspoň trochu lépe, klade důraz na investice v zemi a rozvoj infrastruktury. Staví dálnice, železnice a otevírá továrny. Mluví o vstupu do EU a o dialogu s Kosovem. Díky tomu se Evropa většinou nezajímá o nerovný politický boj, chybějící opozici a prorůstání pokrokové strany se srbským státem. Když se Vučiće kdokoliv zeptá na otázky k 90. letům a rozpadu Jugoslávie, téma raději přesune na to, co dokázala jeho vláda. Dobrá strategie. Aby na projekty měl prostředky, snaží se brát od každého, kdo Srbsku něco nabízí (např. půjčky apod). Jen, že tím každým je tak trochu i Rusko a Čína. Číňané tak s Rusy například přestavují železnici z Bělehradu do Nového Sadu a Rusové nechali opravit část hlavního pravoslavného chrámu v Bělehradě. Očkovací kampaň proti Covidu probíhá úspěšně, protože vakcíny směřují z celého světa. 

Zdá se vám to celé povědomé? Jako kdybyste to někde viděli? No ovšem, tenhle jasný a čistý populismus máme i u nás doma. Jen ne v takovém měřítku. Máme to štěstí, že u nás opozice smetena balkánským způsobem naštěstí nebyla. I přesto jsou některé ukázky toho, co se děje jihovýchodně od nás, varující. Nedivme se, pokud Zeman nebo Babiš přijmou Vučiće s otevřenou náručí. Mají mu sami co závidět.

 

Zdroje: 
https://www.danas.rs/politika/prpa-vucic-svih-ovih-godina-pokusava-da-izgradi-kult-licnosti/
https://zahranicni.ihned.cz/c1-66926390-za-zemanem-prijizdi-kolega-co-ma-take-rad-cinu-rusko-a-vladu-tvrde-ruky-kdo-je-srbsky-prezident-aleksandar-vucic
https://www.predsednik.rs/lat/pres-centar/vesti/predsednik-vucic-obisao-radove-na-unutrasnjem-uredjenju-hrama-svetog-save
https://gradsubotica.co.rs/vucic-bez-kape-krenuo-da-spasava-decu/
https://www.dw.com/sr/aleksandar-vu%C4%8Di%C4%87-i-kult-li%C4%8Dnosti/a-17409230
https://rs.n1info.com/vesti/a235199-radulovic-vucic-kontrolise-sve-medije-i-utice-na-glasace/
https://direktno.rs/vesti/drustvo-i-ekonomija/282506/vucic-priznao-da-uredjuje-i-kontrolise-medije-video.html
https://www.danas.rs/drustvo/olja-beckovic-vucic-uredjuje-ucenjuje-i-kontrolise-gotovo-sve-medije-u-srbiji/
https://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/drustvo/3866668/kinezi-pruga-beograd-budimpesta-ostanak-srbija.html
https://en.wikipedia.org/wiki/2012_Serbian_parliamentary_election
https://en.wikipedia.org/wiki/2016_Serbian_parliamentary_election
https://en.wikipedia.org/wiki/2020_Serbian_parliamentary_election
https://balkans.aljazeera.net/teme/2020/5/17/ima-li-kraja-beznadu-opozicije-u-srbiji
https://www.portalnovosti.com/dekompozicija-opozicije
https://www.slobodnaevropa.org/a/most-vucic-milosevic-medijski-mrak/28779566.html
https://www.danas.rs/drustvo/galjina-ognjanov-aleksandar-vucic-je-produkt-marketinga/
https://www.kurir.rs/vesti/srbija/1209187/heroji-novak-dokovic-i-aleksandar-vucic-spasavali-malisane-iz-smetova
https://echo24.cz/a/SnDid/jak-vucic-polibil-prsten-pekingu

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jan Loužek

Štítky: #Aleksandar Vučić #Srbsko #Zeman

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.